Προς το περιεχόμενο

Νέες Squier Affinity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκαν πρόσφατα νέα μοντέλα της σειράς Affinity από τη Squier και από ότι βλέπω, γίνανε λίγο πιο glamour.

 

Αυτή η HSS Strat (250 euros at Thomann) πολύ με ψήνει να την πάρω...

 

Είχα βέβαια ως πρώτη ηλεκτρική μια Bullet Strat (SSS) και αναρωτιέμαι πόσο πιο καλύτερες είναι οι Affinity... όσον αφορά quality control και ήχο.

 

 

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ σκέφτομαι αυτήν:

 

https://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_hh_il_cf.htm

 

Αξίζει τον κόπο; την έχει τσεκάρει κανείς;

Επεξεργασμένο από Psyberbass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει το ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

Ειναι μια χαρα, αν και προσωπικα προτιμω τις λιγο πιο ακριβες squier (300-400 ευρω), ή και vintage.

Μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο, κατι καλυτερο, στα ιδια χρηματα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά σε οποιαδηποτε Fender κάτω απ το χιλιάρικο θα πρέπει να συμπεριλάβεις κι ένα κόστος για setup και nut απ ότι έχω δει τελευταία. Το αναφέρω γιατί όταν δινεις 250 ευρώ αυτό το κόστος μπορεί να ξεπεράσει το 20% της αξίας του οργάνου. 

Από κει και πέρα μια χαρά βρισκω τις Affinity, μιλάω όμως κυρίως για αυτές με maple ταστιέρα. Οι άλλες με τις ανοιχτό καφέ ταστιέρες δε μου αρέσουν αισθητικά και δεν έχω περάσει χρόνο μαζί τους. Το μόνο παραπόνο που είχα ουσιαστικά ήταν το επιτηδευμένα κακάσχημο logo που πραγματικά θα μ' έκανε να ντρέπομαι να την κρατήσω σε gig. 

(Edit είδα το βίντεο και οι ταστιέρες φαίνονται αρκετά σκούρες κι όμορφες. Ίσως έχουν φτιάξει και λίγο και το logo?)

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Psyberbass είπε

 

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Γενικά σε οποιαδηποτε Fender κάτω απ το χιλιάρικο θα πρέπει να συμπεριλάβεις κι ένα κόστος για setup και nut απ ότι έχω δει τελευταία. Το αναφέρω γιατί όταν δινεις 250 ευρώ αυτό το κόστος μπορεί να ξεπεράσει το 20% της αξίας του οργάνου. 

Από κει και πέρα μια χαρά βρισκω τις Affinity, μιλάω όμως κυρίως για αυτές με maple ταστιέρα. Οι άλλες με τις ανοιχτό καφέ ταστιέρες δε μου αρέσουν αισθητικά και δεν έχω περάσει χρόνο μαζί τους. Το μόνο παραπόνο που είχα ουσιαστικά ήταν το επιτηδευμένα κακάσχημο logo που πραγματικά θα μ' έκανε να ντρέπομαι να την κρατήσω σε gig. 

 

Αν είναι μόνο αυτό το παράπονο σου , it's ok with me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Psyberbass είπε

 

 

Αν είναι μόνο αυτό το παράπονο σου , it's ok with me!

Ναι κοίτα, αναβάθμιση παίρνουν όση θέλεις. Δεν είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις πιο αξιόπιστα κλειδιά, ποτενσιόμετρα, επιλογέα και καλύτερους μαγνήτες (με αυτή τη σειρά προτεραιότητας για εμένα). Αλλά δεν είναι κιόλας ότι δεν παίζει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο affinity και ειμαι 100% ευχαριστημενος και οπως ηταν και οπως ειναι πλεον

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου