Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά τύμπανα πιο θορυβώδη από ακουστικά τύμπα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, όσο περίεργο και αν σας φαίνεται,δέχομαι παράπονα  από τους δικούς μου αλλά και από τους άλλους που μένουν από κάτω (στον πάνω όροφο έχω τα τύμπανα) ότι τα ηλεκτρονικά ακούγονται πιο δυνατά από τα ακουστικά.Πωτς γκένεν; ???..Ουσιαστικά εννοούν την μπότα..για κάποιο λόγο όταν χτυπάω την μπότα ''τρέμει'' όλο το σπίτι (από ότι λένε).Τι φάση τώρα αυτό..μήπως πρέπει να βάλω κάτι σαν κάλυμμα  από μπροστά όπως έκανα και με τα ακουστικά τύμπανα;Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από που ακούς τα ηλεκτρονικά σου τύμπανα; 'Η παραπονιούνται για τον φυσικό τους ήχο;

 

Με ακουστικά παίζω όποτε παραπονιούνται για τον φυσικό ήχο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ακουστικά παίζω όποτε παραπονιούνται για τον φυσικό ήχο :P

 

Κάτω από τη μπότα έχεις κάποιο χαλί ή κάτι που να απορροφάει το θόρυβο των χτυπημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοιγω αλλη συζητηση, θα ποσταρω εδω.

 

Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα με τη μποτα των ηλεκτρονικων μου ντραμς και η λυση που ειδαμε στο βιντεο πιο πανω φαινεται καλη αλλα καπως περιπλοκη/δυσκολη στην υλοποιηση.

 

Μιλησα με φιλους ντραμμερ και μου ειπαν πως αν βαλω ενα λαστιχενιο "χαλι" γυμναστικης ή κατι αντιστοιχο θα κανω τη δουλεια μου. Τετοιο χαλι λαστιχενιο δεν βρισκω, βρηκα ομως το λεγομενο tatami mat που εχουν σε σχολες πολεμικων τεχνων, ακριβως επειδη εχει σχεδιαστει να απορροφαει κραδασμους.

 

Το πιο παχυ που βρηκα ειναι 4cm (1m x 1m) σαν αυτο:

http://www.olympusport.gr/gym-mats-tatami/sports-floor-mat-tatami-eva-foam-reversible-s1225-pattern-100x100x4cm

 

Γνωριζει κανενας αν θα ειναι αρκετο ωστε να απορροφησει τους κραδασμους που προερχονται απο το kick pad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσα επισης να χρησιμοποιησω καποια αντικραδασμικη βαση/εφεδρανο μεταξυ του mat και του δαπεδου ή του τοιχου:

http://www.kaffe.gr/datafiles/file/katalogos_2014_2015/P349_351%20VIBRO%20ALL.pdf

 

Any thoughts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ήδη δοκιμασμένη λύση είναι αυτή με τα μπαλάκια του τένις και πάνω τους ένα παχύ κόντρα πλακέ (τρία εκατοστά πάχος ξύλου μάλλον είναι αρκετά , αλλά αυτό θα στο πει ο έμπορος ξυλείας ως πιο έμπειρος). Πράγματι μεταξύ πατώματος και πεταλιού μεσολαβεί το ..κενό, οπότε δεν έχουμε διάδοση κραδασμών.

 

Πιθανώς καλή δουλειά να κάνει ένα tatami mat και να μην χρειαστείς κάτι άλλο. Θα πρέπει να κάνεις αναγκαστικά μια δοκιμή στον χώρο σου (κανείς μας -ούτε κι εσύ- δεν ξέρει τι υλικό υπάρχει κάτω από το πάτωμα σου..) αγοράζοντας κάτι υποδεέστερο βέβαια απο ...Jumbo (πουλάει κάτι τέτοια λαστιχένια κομμάτια σαν παιδικά puzzles σε μεγάλο μέγεθος και τα ενώνεις φτιάχνοντας ολοκληρο χαλι). Εκτός κι αν ο έμπορος tatami μπορεί να σου δώσει ένα κομμάτι δείγμα για να βάλεις απο πανω το πετάλι και να αρχίσεις το κοπάνημα.

 

Τώρα, αν χρειαστεί κάτω από το ήδη μαλακό tatami να βάλεις και τα αντικραδασμικά εδρανα, η όλη κατασκευή μάλλον θα επιπλέει όταν στήσεις από πανω τα τύμπανα και αρχίσεις να παίζεις. Οπότε βάλε και ένα παχύ κόντρα πλακέ (που λέγαμε στην αρχή) από πάνω... και άν το σκεφτείς μόνο με 9 μπαλάκια θα είχες γλιτώσει τα ακριβά αντικραδασμικά  ;D

 

Ουφ.. αρκετή λογοδιάρροια από μένα για σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι..λοιπόν...έφτιαξα αυτή την βάση με τα μπαλάκια του τένις..Ναι μεν διόρθωσε αρκετά το πρόβλημα αλλά μου δημιούργησε ένα άλλο..η βάση κουνιέται απίστευτα πολύ..με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω με τίποτα.Αρχικά είχα βάλει και το σκαμπό πάνω στην βάση..το κατέβασα μπας και δω αλλαγή...τίποτα..έβγαλα κάτι σαν σκληρά σφουγγαράκια που χα βάλει για βάση..πάλι τίποτα.Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου