Προς το περιεχόμενο

Bass solo


constantinosbjj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται! ανοιγω ενα θεμα το οποιο σιγουρα εχει διαφωνιες και τεραστια κουβεντα, αλλα γι αυτο υπαρχει το φορουμ ε?

Θα θελα να δω μερικες γνωμες σχετικα με το τι ειναι για τον καθενα ενα σολο στο μπασο...

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα....τι λες τωρα...ωραιο θεμα...εχεις υπερβολικο ελευθερο χρονο εσυ ε?

Δεν ειναι τοσο μεγαλο το θεμα παντως...ενας ορισμος στο σολο μπασου ειναι αυτοσχεδιασμος σε κλιμακες και αρμονια καθως και προσεγγισεις σε αυτες...τωρα...το φραζαρισμα...αυτο ειναι αλλη κουβεντα...ε...αυτη την κουβεντα δεν πρεπει να ανοιξουμε!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα....τι λες τωρα...ωραιο θεμα...εχεις υπερβολικο ελευθερο χρονο εσυ ε?

Δεν ειναι τοσο μεγαλο το θεμα παντως...ενας ορισμος στο σολο μπασου ειναι αυτοσχεδιασμος σε κλιμακες και αρμονια καθως και προσεγγισεις σε αυτες...τωρα...το φραζαρισμα...αυτο ειναι αλλη κουβεντα...ε...αυτη την κουβεντα δεν πρεπει να ανοιξουμε!!!

 

σου εχω πει οτι εχεις πολυ μυαλο για την ηλικια σου ?? αν δεν στο εχω πει στο λεω τωρα ;D ;D να τον ακους constantinos τον warwick ξερει τι παιζει.....................εμμμ.....λεει ηθελα να πω  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρεται! ανοιγω ενα θεμα το οποιο σιγουρα εχει διαφωνιες και τεραστια κουβεντα, αλλα γι αυτο υπαρχει το φορουμ ε?

Θα θελα να δω μερικες γνωμες σχετικα με το τι ειναι για τον καθενα ενα σολο στο μπασο...

Ευχαριστω!

 

μια γνώμη είναι και αυτή....,μόνο που είναι κοντραμπάσο

ελπίζω να σου αρέσει

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

solo, ουτε κιθάρες ούτε τπτ. Το solo για το μπάσο μέσα σε μπάντα , με κάνει να νοιώθω σαν ο μπασίστας να προσπαθεί να πεί "εδω είμαι προσέχτε με για μερικά μέτρα" .Οταν αυτό ειναι απο μπασίστα με καλη αισθητική που σέβεται το πού παίζει ,ίσως και να ακουστεί ωραίο. τις περισσοτερες φορές όμως ο μπασιστας θα αρχίζει να παίζει slap, πιο δυνατά και γενικά με τρόπο που δεν κολλάει στο κομμάτι, με αποτελεσμα το solo να ακούγεται σαν κατι έκτός.  Και αν έχει και bass solo σε κάθε κομμάτι της η μπάντα, τότε εχμ... αστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση ο τύπος, αλλά δεν θα το έλεγες και αντιπροσωπευτικό «σόλο μπάσου». Προς Pat Metheny μου έφερε ο μάστορας...

Anyway καθώς- κατά την άποψη μου- η μουσική είναι μια «συζήτηση» μεταξύ μουσικών και το μπάσο μπορεί να συνεισφέρει στον «διάλογο». Οπότε το σόλο είναι μέσα, αρκεί να είναι εντός των πλαισίων του «διαλόγου».

Από εκεί και πέρα είναι και τι έχεις ή τι μπορείς να «πεις»  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το solo για το μπάσο μέσα σε μπάντα , με κάνει να νοιώθω σαν ο μπασίστας να προσπαθεί να πεί "εδω είμαι προσέχτε με για μερικά μέτρα"

Ξερεις ομως τη γινεται...αυτο παιζει και να συμβαινει σε μπαντες στις οποιες ο κιθαριστας πλακωνεται στο σολο για 45 μετρα στο καθε κομματι και "καλως η κακως" αναλαμβανει αυτος το ρολο του σολιστ...Οποτε μιλαμε για 99,8% σε μπαντες ροκ,μπλουζ,μεταλ κλπ κλπ..κιθαροκεντρικες δηλαδη...αυτα τα ειδη ομως ειναι ενα μικρο μερος της μουσικης...σε αλλες μουσικες fusion progressive RnB motown ακομη και στην Beebop το μπασο εχει και σολιστικο μερος...σε πολλες δε μουσικες δεν υπαρχει καν κιθαρα!!!παντα ομως θα υπαρχει μπασο...οσο για τον Manring...αυτο ΔΕΝ ειναι σολο μπασου αλλα ενα κομματι γραμενο απο ενα μπασιστα για μπασο...ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειναι ο μονος κατα την ταπεινη μου γνωμη που εχει εξελιξει το ηλεκτρικο μπασο απ το 1976 και οταν βγηκε το Jaco pastorius....Οταν λεμε σολο μπασου ουσιαστηκα εννοουμε τον αυτοσχεδιασμο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι για τον καθενα ενα σολο στο μπασο

 

Για εμενα ειναι ΕΝΟΧΛΗΣΗ,τρομερη ενοχληση... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ειναι ενα ενδιαφερον σημειο μεσα στο κομματι...γιατι πρεπει να σκεφτω πως θα παιξω δυναμικα για να το αναδειξω .Δεν ειναι απλα χαμηλωνω την ενταση για να σολαρει ο bassman..

Ειδικα αν ο μπασσιστας μπορει την ωρα που παιζει σολο να κραταει και το groove...γουσταρω παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα αν ο μπασσιστας μπορει την ωρα που παιζει σολο να κραταει και το groove...γουσταρω παρα πολυ.

 

Μα σε ολη τη διαρκεια του live αυτο κανει ο μπασίστας. Οργώνει την ταστιέρα όσο ακριβώς χρειάζεται ωστε να διατηρεί το groove και παράλληλα να δίνει έκφραση στις χαμηλές συχνότητες. Οπότε ποιός ο λόγος του ιδιαίτερου σόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου