Προς το περιεχόμενο

Me and my band "Mode Zero" (live video)


mehiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στίς 27-06-2008, οι Mode Zero, παίξαν στο Lazy Club. Μάζεψα σε ένα video μόνο τα solo μου και τα ανέβασα.

Τα κομμάτια είναι:

Word up - Gun

Ain't talking About Love - Van Halen

Burn - Deep Purple

Yesterday's News - Europe

Mysterious - Talisman

 

Ρίξτε μιά ματιά, και φυσικά περιμένω τα σχόλιά σας. :) ;)

 

 

Thanks!!! ;)

 

www.myspace.com/m0de0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε mehiko,

ενω κατεχεις την τεχνικη, βρισκω τα σολο σου ανουσια. Δεν μενει ΟΥΤΕ μια φραση. Καθε σολο σου ειναι ιδιο με το προηγουμενο (και με το επομενο) με μονη "αναλαμπη" οταν πας να παιξεις κοντα στο οριτζιναλ σολο του κομματιου (βλ word up). Οταν κανεις τα "δικα σου" ειναι ολα ιδια ρε συ. Στο εχω ξαναπει νομιζω παλιοτερα.

Βεβαια το ΤΙ θα παιξει ο καθενας ειναι προσωπικο γουστο, απλα εστι οπως τα βαζεις (και καλα κανεις γιατι τωρα φαινεται) ξεγυμωνονται ΤΕΛΕΙΩΣ τα σολο και φαινεται το copy paste. Προσπαθησε να σταθεις απεναντι στα σολο σου αντικειμενικα και χωρις να σκεφτεσαι ποσο καλα ειχατε περασει εκεινο το βραδυ και θα καταλαβεις ΤΙ λεω.

Στο λεω και παλι, τα δαχτυλα τα εχεις, δεν τα χρησιμοποιεις ομως σωστα και για την ακριβεια δεν φταινε τα δαχτυαλα αλλα το κεφαλι. Ισως αν προσπαθησεις να ακουσεις και αλλα ειδη μουσικης εκτος απο hard rock, σοβαρα ομως κι οχι για να λες οτι "εχω ακουσει το ταδε", και ισως οχι τοσο να βασιζονται στην τεχνικη αλλα στο groove και στο συναισθημα (Pink Floyd ας πουμε). φαντασου το Time ας πουμε με σολο τυπου ...mehiko. E?

Eκτος ομως απο το ΤΙ επιλεγεις να παιξεις που ειναι υποκειμενικο αυτο που ειναι αντικειμενικη παρατηρηση ειναι οτι δεν εχεις καλο pitch. Οταν παιζεις χωρις σηκωματα και βιμπρατο ειναι οκ αλλα οταν σηκωνεις εισαι ....εκτος (αρκετες φορες)

 

Φιλικα παντα, ετσι φιλε μου?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι αντιθετος με τον φιλο playloud θεωρω πως ησουν εκπληκτικος και υποστιριξες τα κομματια με πολυ ομορφα και εντυπωσιακα σολος τα οποια ειναι παρα μα παρα πολυ λογικο να εχουν παρομιοτυπα licks μεταξυ τους εφοσον παιχτηκαν απο τον ιδιο κιθαριστα (εσενα).

και μην μου πειτε πως δεν συμβαινει αυτο σε ολους τους κιθαριστες ανεκαθεν ακομη και στους διασημους.

ανθρωποι ειμαστε ρε παιδες οχι κομπιουτερακια..ελεος!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είναι.... όπως λέει και ο whitenoise, ο ίδιος κιθαρίστας είναι, τα ίδια licks μπορεί να επαναλάβει, αν και εγώ δεν άκουσα τα ίδια στο σύνολο.... ωραία τα αρπέζ στο Burn, και η όλη "σύλληψη" και τοποθέτηση του σόλο (του δικού σου σόλο, και όχι η πεπατημένη του Blacmore) έδωσε κατ εμέ ωραία και ευχάριστη χροιά στο κομμάτι, και ήταν ευχάριστη έκπληξη να ακούσω κάτι διαφορετικό αλλά και όμορφο.

 

Τώρα όσο αφορά τα λάθη που λέει και ο playloud, εντάξει αυτά συμβαίνουν... άμα είναι να γίνει, ... γίνεται ...... live είναι άλλωστε... όλοι κάνουμε λάθη τα σηκώματα βέβαια του Mehiko προσωπικά δεν μου φαίνονται φάουλ, απλά είναι η δική του τοποθέτηση στο ύφος που θέλει να αποδώσει.

 

Και γω στο τελευταίο live που έκανα στο κλείσιμο του Cross eyed Mary των Jethro tull "μού φυγε" λίγο η Gibson πιό δεξιά όπως έπαιζα και χόρευα ταυτοχρόνως, με αποτέλεσμα να μου φύγει τρελό φάλτσο στο σήκωμα ... αλλά από ότι κατάλαβα εκτός από εναν δύο φίλους από κάτω ουδείς αντελήφθει το παραμικρό.... βέβαια όταν το είδα από το βίντεο κράταγα την κοιλιά μου από τα γέλια γιατί ήταν κραχτό έτσι όπως το αξιολόγησα ο ίδιος... αλλά τι να κάνεις έτσι είναι το live.. μιά ευκαιρία έχεις και δεν έχει το..."αντε να το ξαναπάμε μία το κλείσιμο"  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσαν πολυ τα σολο του Mehiko!

εχει αλητεια κ πολυ καλο χερι ο ανθρωπας!

δεν μου φανηκαν καθολου ανουσια αντιθετως ειχαν το δικο του χαρακτηρα που περα απο λογικο ειναι κ πολυ ομορφο να βαζεις το δικο σου παιξιμο σε "ξενα" τραγουδια!

οσο για εαν επαναλαμβανετε δεν υπαρχει κιθαριστας που να μην επαναλαμβανετε οποτε......

 

οσο για τα Bend ναι μερικα του φευγουν κ μου φενετε λογικο γιατι ειναι live ρε παιδι μου τι να κανουμε.... αλλα σιγουρα το φαλτσο Bend δεν ειναι μια "δικια μας τοποθέτηση στο ύφος που θέλουμε να αποδώσουμε".

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεμπιπτόντως ο blackmore κάνει περισσότερα φάλτσα στα live απτον καθένα μας ;D ;D

 

Έχω πειστεί ότι στα 20 τόσα χρόνια που τον ακούω ότι καλύτερα να αγοράζεις τους στούντιο δίσκους του παρά να πληρώνεις να πάς σε live του!!!!  ;D ;D ;D ;D

 

Συνήθως βαριέται να παίξει και κοπανιέται τσάμπα.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D (κακιούλεεεεεεςςςςςς  :P :P :P :P)...

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι όταν γουστάρει παίζει πανέμορφα.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πειστεί ότι στα 20 τόσα χρόνια που τον ακούω ότι καλύτερα να αγοράζεις τους στούντιο δίσκους του παρά να πληρώνεις να πάς σε live του!!!!  ;D ;D ;D ;D

 

Συνήθως βαριέται να παίξει και κοπανιέται τσάμπα.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D (κακιούλεεεεεεςςςςςς  :P :P :P :P)...

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι όταν γουστάρει παίζει πανέμορφα.....

 

λιγο offtopic αλλα με αυατ που λετε!

λογικο να μας φενετε ετσι ο blackmore μια που εχουν κυκλοφορισει πανω απο 50 Live purple  + ποσα Rainbow οποτε εχουεμ ακουσει ολες του τις στιγμες! οκ ειναι χυμαδιο ο τυπος κ πολυ αληταρας στα Live του αλλα αμα εχει ορεξη δεν τον σταματαει κανενας!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σόλο του Mehiko ακούγονται πολύ ευχάριστα και φυσικά έχουν και μια δόση show που είναι must για όσους τον είδαν λαιβ. Εμένα μου έκανε εντύπωση πόσο γλυκός ήταν ο ήχος του Μεχικο.

Πολύ ωραίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους σχολίάσατε, αλλά και όσους είδατε το video χωρίς να σχολιάσετε.

Δεκτή κάθε άποψη, θετική ή αρνητική (χωρίς να σημαίνει αυτό πως της συμμερίζομαι όλες).  ;)

www.myspace.com/m0de0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου