Προς το περιεχόμενο

Πετάλι hi-hat...


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Problem guys...

Κατ' αρχάς μια ερώτηση. Τα 2 πιατίνια οταν είναι ανοιχτά πρέπει να είναι παράλληλα μεταξύ τους, ή να σχηματίζουν γουνιά? ;D Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και δεύτερον, έλεγα να κάνω μια καινούργια αγορά σε stand. Καμια πρόταση εως 150e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι τα θέλουν ίσια, άλλοι παράλληλα. Θέμα γούστου είναι... Εγώ επειδή μ αρέσει να το δένω σχετικά χαμηλά το ζυγίζω και το σφίγγω αρκετά και έτσι είναι παράλληλο. Αμα σ αρέσει πιο χαλαρό συνήθως πάντα θα έχει κάποια γωνία.

 

Απο βάσεις τώρα τούτη δω είναι άριστη: http://drumstore.gr/productsdesc.php?id=1344

εκτός αν θές με 2 πόδια που εκεί ξεφεύγουν λίγο οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθείς με κάποιο τρόπο να κρατήσεις το μανταλάκι κάθετο στο πιάτο και τότε αρχίζεις και βιδώνεις μέχρι να σφίξει αρκετά και να στέκεται μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τα προτιμω σφιχτα και παραλληλα και με μικρο ανοιγμα.

Οσο αφορα βαση εχω την Pearl H-900 εδω και 2 χρονια και ειναι ..σκυλα  ;D

Δες και τις yamaha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βαση ειναι μια : Pearl Eliminator . . . Την ειχα παρει 170 μεταχειρισμενη και μου βγηκε τελεια . . . Απλα κοιτα ebay η σε κανενα παρομοιο site. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να δώσεις αρκετά χρήματα πάρε tama HH905 cobra ή Pearl eliminator. Θα ξεχάσεις το θέμα βάση hihat για αρκετά χρόνια.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου οσων αφορα πεταλια κασσας -hihat η βασεις για πιατινια..

μην τσιγκουνευτεις τα λεφτα γιατι συνηθως ειναι κια τα πρωτα που τα φτυνουν στα σετ αν ειναι φτηνιαρικα.

Απο κει και περα...οτιδηποτε δεν ειναι dixon h maxtone h asama ειναι καλο.Ειναι θεμα γουστου.

Εχω ενα ευαισθητο σημειο για τα yamaha πεταλια κασσας μιας και τα χρησιμοποιω 20 χρονια. Τωρα για πεταλι Hihat εχω ενα πεταλι της ΤΑΜΑ το LEVER GLIDE το οποιο το ειχα αγορασει απο το ΛΥΡΙΚΟΝ...οποιος το θυμαται....

Το εχω χμμ  ::) 22 χρονια..Μονο λιγο σπρευ στις ενωσεις..

Καλυτερη διαφημιση νομιζω...δεν χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα 2 πιατίνια οταν είναι ανοιχτά πρέπει να είναι παράλληλα μεταξύ τους, ή να σχηματίζουν γουνιά?

 

αν αισθάνεσαι ότι τα παράλληλα πιατίνια όταν είναι κλειστά κόβουν τον ήχο ε τοτε δωσε μια μικρή κλίση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Μάλλον θα κάνω υπομονή να μαζέψω φράγκα για καλύτερο stand απο αυτο που είχα στο μυαλό μου. Για πετάλι κάσσας εχω του πατέρα μου, ενα vintage Rogers USA με δερμάτινο ιμάντα, βαρύ στοιβαρό και δε το αλλάζω... Είναι υπέροχο. Οσον αφορά τα πιάτα έχω παρατηρήσει οτι αν δεν είναι παράλληλα, δεν κάνουν το "τσικ" που θέλω οταν τα ανοιγοκλείνω. Γιαυτο και η ερώτησή μου... Και κάτι αλλο εκτός topic. Οταν παίζω στο ride, και ξεκινάω να μετράω στο hihat με το πόδι, αρχίζω να μπερδεύομαι και χάνω το ρυθμό είτε στη μπότα, είτε στο hihat... Δεν έχουν ανεξαρτησία τα πόδια μου. Καμιά ασκησούλα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου