Προς το περιεχόμενο

Πετάλι hi-hat...


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Μάλλον θα κάνω υπομονή να μαζέψω φράγκα για καλύτερο stand απο αυτο που είχα στο μυαλό μου. Για πετάλι κάσσας εχω του πατέρα μου, ενα vintage Rogers USA με δερμάτινο ιμάντα, βαρύ στοιβαρό και δε το αλλάζω... Είναι υπέροχο. Οσον αφορά τα πιάτα έχω παρατηρήσει οτι αν δεν είναι παράλληλα, δεν κάνουν το "τσικ" που θέλω οταν τα ανοιγοκλείνω. Γιαυτο και η ερώτησή μου... Και κάτι αλλο εκτός topic. Οταν παίζω στο ride, και ξεκινάω να μετράω στο hihat με το πόδι, αρχίζω να μπερδεύομαι και χάνω το ρυθμό είτε στη μπότα, είτε στο hihat... Δεν έχουν ανεξαρτησία τα πόδια μου. Καμιά ασκησούλα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μπορείς να αρχίσεις απο τα βασικα...

Το δεξί πόδι είναι κυρίως το πρόβήμα.

Mετρημα ride se 8a kai 16a και 4α στο hit hat παράλληλα.

Μετρημα 8α και 16α στην κασσα και 4α στο hi hat.

και στην συνέχεια προσθέτεις backbeat στο ταμπούρο(2 και 4) και 4α ή 8α στην κασσα με 4α στο hi hat.

Mετά απο αυτα είτε αρχίζεις και βαζεις παύσεις σε ότι παιζει η μπότα δημιουργώντας patterns

κρατας 8α στο ride και backbeat στο αριστερό (snare 2 και 4) με 4α σταθερα στο hi hat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα ειναι της gibraltar αλλα το ultra adjust που ειχα ειχε θεμα με τη ντιζα και το άλλαξα...

προτεινω iron cobra lever glide καλο και ελαφρυ stand

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εχθές είχα βγεί μια τσάρκα στο κέντρο και ο δρόμος, όλως τυχαίως  ::), με έβγαλε στο ds. Βρήκα ένα βραχίονα της Pearl για ένα splashακι που είχα ξεκρέμαστο και κοίταξα να λύσω το πρόβλημα του hihat stand που είχα... Ενώ η αρχική μου επιλογή ήταν το H-900 της Pearl κατέληξα με την καθοδήγηση ενός απίστευτου ανθρώπου στο V-4 της Basix... Ο κύριος αυτός αφού υπέμεινε το βασανιστήριο των άπειρων ερωτήσεών μου σχετικά με πολλά θέματα που με απασχολούν λόγω αυτοδιδακτικότητας :o, μου ανέλυσε και τα stands ένα προς ένα, προτείνοντάς μου το Basix... Είναι απίστευτο εργαλείο. Έχω ξαναευχαριστήσει τα άτομα του ds απο εδώ και το κάνω άλλη μια φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές είχα βγεί μια τσάρκα στο κέντρο και ο δρόμος, όλως τυχαίως  ::), με έβγαλε στο ds. Βρήκα ένα βραχίονα της Pearl για ένα splashακι που είχα ξεκρέμαστο και κοίταξα να λύσω το πρόβλημα του hihat stand που είχα... Ενώ η αρχική μου επιλογή ήταν το H-900 της Pearl κατέληξα με την καθοδήγηση ενός απίστευτου ανθρώπου στο V-4 της Basix... Ο κύριος αυτός αφού υπέμεινε το βασανιστήριο των άπειρων ερωτήσεών μου σχετικά με πολλά θέματα που με απασχολούν λόγω αυτοδιδακτικότητας :o, μου ανέλυσε και τα stands ένα προς ένα, προτείνοντάς μου το Basix... Είναι απίστευτο εργαλείο. Έχω ξαναευχαριστήσει τα άτομα του ds απο εδώ και το κάνω άλλη μια φορά...

 

Πολλά πραγματα είναι προσωπικό γούστο.Αμα σε ευχαριστεί τόσο το καλύτερο.

Κάτι ακόμα..Μην σφιγγετε τα πιατα σας...

Όχι μόνο κινδυνέυετε να τα σπάσετε αλλα και ο ήχος δν θα έχει sustain(ξέχασα την ελληνικη λεξη, διαρκεια?αντηχηση?), εκτος και αν δεν θέλετε..

Μedium σφιξιμο πιστυεω είναι ότι πρεπει..

Τωρα για το hi hat ισχύει το ίδιο για το πάνω πιάτο..

Επίσης στο κατω πιατο δωστε μια μικρή κλιση με το ελατηριακι απο κατω ωστε

τα δυο πιατα να μην ειναι είναι παράλληλα όταν κλείνουν..

Αμα τα 2 πιατα είναι παράλληλα ο αέρας που παρεμβάλεται δίνει ένα κούφιο ήχο που προσωπικά απεχθανομαι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου