Προς το περιεχόμενο

Bolt on vs Neck thru


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.Ξέρω τι είναι το καθένα,απλά θέλω να σας ρωτήσω ποιες είναι διαφορές όταν παίζεις σε κιθάρα neck thru από το όταν παίζεις σε bolt on.Μέχρι σήμερα όλες οι κιθάρες που έχω είναι bolt on και γιαυτό δεν έχω ιδέα ποια θα ήταν η διαφορά στο "playability" αν έπαιζα σε neck thru.Επίσης,επειδή σκοπεύω να αγοράσω νέα κιθάρα θα άξιζε να μαζέψω λίγα χρήματα ακόμα για να πάρω μια neck thru;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι το neck through διευκολυνει λιγο περισσοτερο να παιξεις χαμηλα στην κιθαρα και νομιζω οτι οι κιθαρες με neck through εχουν και περισοοτερο sustain..μπορει ομως να λεω και λαλακιες γιαυτο καλυτερα ας το επιβεβαιωσουν οι περισοοτερο γνωστες του θεματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, μια καλοσεταρισμένη και καλοφτιαγμένη bolt- on θα σου κάθεται σίγουρα καλύτερα στο χέρι από μια προχειροφτιαγμένη και ασετάριστη neck through. Και από τη στιγμή που οι neck through στοιχίζουν γενικά περισσότερο λόγω πιο δύσκολης κατασκευής, πρόσεχε μην "πέσεις" σε χαμηλότερη κατηγορία οργάνου, αντί να αναβαθμιστείς...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια συγκεκριμένα μοντέλα υπόψιν σου?

 

Γενικά πάντως, σε μια bolt-on ας πούμε stratocaster μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις και αλλαγές πολύ εύκολα ακόμη και μόνος αν το ψάξεις. Μπορεί για παράδειγμα να αλλάξεις το μπράτσο με ένα βολικότερο και να το ρυθμίσεις/σετάρεις ευκολα. Σε μια les paul set neck ή σε μια bc rich neckthrough τα παραπάνω απλά δεν γίνονται (ή αν γίνεται στις set neck, είναι με τεράστιο κόστος εργατικών).

 

Γενικά, μια καλοφτιαγμένη bolt-on που έχει πολύ "σφιχτή" ένωση neck joint παίζει με πολύ καλό sustain. Από την άλλη, αν η neck-trough έχει αρκετό πάχος στη ενωση σώματος-μπρατσου, τότε μπορεί να σε δυσκολέψει στο παίξιμο των τελευταίων τάστων. Αν είναι λεπτή η ένωση τότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.  Αλλά και η "all access" bolt-on ένωση όπως των ibanez είναι πολυ άνετη.

 

Νομίζω περισσότερο ρόλο παίζει τι όργανο σε ενδιαφέρει και αν σε βολεύει περισσότερο το μπράτσο του στο παίξιμο, ώστε να μην κουράζει. Σίγουρα θα πετύχεις βολικά και άβολα όργανα για εσένα, ασχέτως της κατασκευής βιδωτού/καλλητού/neck through μπράτσου.

 

Σε γενικές γραμμές είναι και θέμα αισθητικής και παράδοσης των εταιριών όπως π.χ. την Gibson LP που βγαίνει συνήθως σε set-neck έκδοση και της fender Strat που παράγεται συνήθως ως bolt-on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα άξιζε να μαζέψω λίγα χρήματα ακόμα για να πάρω μια neck thru;

Ο δικός μας AB κατασκευάζει neck thru κιθάρες, τις είχαμε δεί στο Prova Cafe, στείλε του ένα pm για να λύσεις τις απορίες σου.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://liutaiomottola.com/myth/neckJointSustain.htm

μην είσται και τόσο απόλυτοι!

βλέπετε δεν έχει γίνει ''μάλλον'' κανένα πείραμα πέραν του link που έδωσα που να δείχνει οτι οι neck through έχουν περισσότερο sustain...

αν δεν γίνει κάποιο επιστημονικό πείραμα δεν μπορούμε να ξέρουμε...και εγώ εχω neck through κιθάρα αλλά η michel kelly που έχω με κολιτό μπράτσο της ρίχνει σε διάρκεια άνετα...

οπότε εγω ψηφίζω οτι σχέση neck και body με sustain αποτελεί urban legend :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ:

 

οι μπολτ-ον κιθάρες εχουν το πλεονέκτημα οτι το μπράτσο αλλάζει, δηλαδή αν σου χαλάσει, αν φαγωθουν τα τάστα, αν έχεις πρόβλημα με τη βέργα, παίρνεις ένα άλλο και καθάρισες.

 

σε μια νεκ-θρου όμοως αν παρουσιάσει μετά απο πολλά χρόνια πρόβλημα η βέργα, τί κανεις?

 

η απορία μου δημιουργήθηκε οταν σκέφτηκα οτι σε γεννικές γραμμές όσο περνάει ο καιρός τόσο το τρας ροντ στρίβει προς μια κατευθυνση. τι θα γίνει μετα απο πολλά χρόνια? Οι νεκ-θρου εχουν ημερονηνία λήξης σ'αυτό τον τομέα ή οι αλλαγές του τρας ροντ είναι πάντα πάρα πολύ μικρές σε σχέση με ολόκληρη τη διαδρομή του?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νεκ-θρου εχουν ημερονηνία λήξης σ'αυτό τον τομέα ή οι αλλαγές του τρας ροντ είναι πάντα πάρα πολύ μικρές σε σχέση με ολόκληρη τη διαδρομή του?

Εάν είσαι από αυτούς που καταφέρνουν να "λειώσουν" ένα μπράτσο σημαίνει ότι είσαι επαγγελματίας, άρα κάποια τέτοια στιγμή, είναι ώρα να αλλάξεις κιθάρα. Εάν πάλι είσαι ερασιτέχνης και έχεις καταφέρει το ίδιο, πάλι είναι ώρα να αλλάξεις κιθάρα. Εάν θέλεις να ξεπλέξεις για πάντα από την "αγωνία", υπάρχουν και οι γραφίτες, bold on ή necktrough. :D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφίτες? για να μου ρουφάνε τις αρμονικές?? οχι βέβαια! ;D ;D

 

πέρα απ'την πλάκα πάντως εμένα μου αρέσουν πολύ οι νεκ θρου κιθάρες λόγω της ομαλότητας εκει που δένει το μπράτσο με το σώμα, αλλά αυτή τη φοβία την έχω, όχι μόνο με το τρας ροντ αλλά και μήπως αρχίσει το ξύλο του μπράτσου να "στρίβει".

 

βέβαια έτσι όπως μου τα λές μάλλον είμαι υστερικός και δε χρειάζεται να φοβάμαι ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου