Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο biasing των JJ 6L6 power tubes.


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλαξα τις τελικές λυχνίες στον HRD μου σε JJ 6L6 (matched pair).

 

Δοκίμασα να κάνω Biasing και να το ρυθμίσω στα 68mV όπως προτείνει εδώ:

http://studentweb.eku.edu/justin_holton/bias.html#letsdoit

 

αλλά ακόμη και όταν βάζω το trimmer στο τέρμα, η max τιμή που μου δείχνει το πολύμετρο είναι 64-65 mV.

 

Προηγουμένως είχα SVETLANA και είχα ρυθμίσει το bias στα 68mV, έχοντας το trimmer περίπου στη μέση της διαδρομής του.

 

Τι συμβαίνει τώρα;

 

Μήπως οι JJ δε σηκώνουν πολλά mV; Μήπως η μία εκ των 2 (ή και οι 2) έχουν πρόβλημα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρτες να τις μετρήσουμε όταν έρθεις Βόλο......  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ΄όλα δες αν ανάβουν και οι δύο λυχνίες. Όταν βάζεις το Trim από τη αρχή της διαδρομής στο τέρμα δλδ περισσότερα ma, φωτίζει πιο έντονα(κοκκινίζει) μόνο μία από τις δύο ή και οι δύο?Αν φωτίζει εντονότερα μόνο η μία από τις δύο τότε κάποια λυχνία ή κάποια βάση έχει πρόβλημα. Αν φωτίζουν εντονότερα και οι δύο τότε δουλεύουν σωστά (αν και μια μέτρηση στον μετασχηματιστή εξόδου ή σε λυχνιόμετρο θα μας έλεγε 100%)

 

Η πιο πιθανή εξήγηση είναι ότι απλά οι JJ που έβαλες έχουν διαφορετική αγωγιμότητα από τις Winged C και το εύρος του bias trim δεν είναι αρκετό για να καλύψει τη διαφορά, φαινόμενο που έχω συναντήσει σε αρκετούς ενισχυτές.

Αν και στην περίπτωση σου συμβαίνει το ίδιο τότε οι λύσεις είναι δύο.

α) Ζητάς λυχνίες της ίδιας εταιρίας αλλά με διαφορετική (μικρότερη)αγωγιμότητα από το μαγαζί που τις αγόρασες.

β) κάνεις μια μικρή μετατροπή στο κύκλωμα τους bias . Ουσιαστικά αλλάζεις την R77 = 100k σε μικρότερη τιμή 68k φυσικά με τον ενισχυτή κλειστό και τους πυκνωτές αποφορτισμένους.. Με τη μετατροπή αυτή θα συνεχίσεις να μπορείς να βάζεις και τις Winged C πάνω απλά θα χάσεις τη δυνατότητα να τις πολώνεις πολύ ψυχρά κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν θες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχομαι μετα τον ειδικο κο electrictabs και επουδενι ειμαι ειδικος σε ηλεκτρονικα αλλα:

 

http://studentweb.eku.edu/justin_holton/bias.html#troubleshooting

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο πιθανή εξήγηση είναι ότι απλά οι JJ που έβαλες έχουν διαφορετική αγωγιμότητα από τις Winged C και το εύρος του bias trim δεν είναι αρκετό για να καλύψει τη διαφορά, φαινόμενο που έχω συναντήσει σε αρκετούς ενισχυτές.

 

Δοκίμασα και με άλλο set JJ σήμερα.

 

Βάζοντας το trimmer στο τέρμα, πέτυχα 67.8mV (ούτε καν 68...;D).

Σκέφτομαι λοιπόν το εξής: αν ο δικός μου HRD έχει τέτοιο "πρόβλημα" με το bias των JJ, σημαίνει ότι το έχουν όλοι οι HRD, έτσι δεν είναι;

Αν όμως ισχύει αυτό, τότε γιατί ο fenderiarhs που έχει HRD με JJ 6L6, δεν είχε κανένα πρόβλημα κατά το bias;

 

Εκτός αν...

α) Ζητάς λυχνίες της ίδιας εταιρίας αλλά με διαφορετική (μικρότερη)αγωγιμότητα από το μαγαζί που τις αγόρασες.

όντως υπάρχουν διαφορετικές τιμές αγωγιμότητας στις (ίδιου μεταξύ τους τύπου) λυχνίες τις ίδιας εταιρείας, πράγμα που δε το καταλαβαίνω αφενός, και αφετέρου δε ξέρω πώς να επιλέξω σετ λυχνιών με μικρότερη απο αυτό που έχω ήδη...

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

β) κάνεις μια μικρή μετατροπή στο κύκλωμα τους bias . Ουσιαστικά αλλάζεις την R77 = 100k σε μικρότερη τιμή 68k φυσικά με τον ενισχυτή κλειστό και τους πυκνωτές αποφορτισμένους.. Με τη μετατροπή αυτή θα συνεχίσεις να μπορείς να βάζεις και τις Winged C πάνω απλά θα χάσεις τη δυνατότητα να τις πολώνεις πολύ ψυχρά κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν θες  ;)

 

Τελικά ο Χρήστος (electrictabs) για μία ακόμη φορά έδωσε τη λύση!!!  :) :) :) :)

 

Όντως αντικατέστησα την R77 (100kΩ) με μια 68kΩ και να επεκτείνω το εύρος τιμών του bias για τις JJ :)

 

Έτσι, ρύθμισα το bias στα 69mV. (Συμβολικό νούμερο...) ;) ;D

 

Επίσης, έκανα τις εξής 2 αλλαγές στον HRD μου:

 

1) άλλαξα το στοκ μεγάφωνο και έβαλα το Eminence Tonker:

 

IMG_7213-1.jpg

 

IMG_7207-1.jpg

 

IMG_7225-1.jpg

 

IMG_7232-1.jpg

 

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά η αλλαγή του ήχου με το νέο μεγάφωνο είναι πολύ μεγάλη (προς το καλύτερο...)!!!

Αφού το στρώσω λίγο και παίξω για λίγες μέρες μαζί του για να μάθω τα ... χούγια του, θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες ;)

 

2) Έκανα το απλό mod για το Reverb που περιγράφει εδώ:

http://studentweb.eku.edu/justin_holton/reverb.html#dallman

 

Αφαίρεσα από το κύκλωμα δηλαδή την αντίσταση R103, και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το reverb του HRD (που μέχρι και σήμερα το είχα μονίμως OFF), έγινε ανθρώπινο! :) :)

 

Αυτά που γράφει στο παραπάνω link, ισχύουν και με το παραπάνω!!!

"Lets face it, as bombastic as the Hot Rod's reverb is, who wants to gig with it anywhere above 3? It really just swamps your signal, in my opinion. The Steve Dallman Mod removes the treble bypass from the HRD's circuit, which it really doesn't need. The bypass is made up of C52 and R103, which allow more treble (and signal) to bleed through when the knob is turned at low volumes. This will have a two part effect. It'll one: make the reverb control less touchy, and two: remove the treble boost at low volumes—this has been described as making the reverb sound "fuller" and "less transistory" by other owners. In my opinion, the change isn't dramatic, but it's there. Note that when the reverb is turned to higher volumes there will be no change in tone."

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκεφτόμουν ότι απλά γύρισα τον μεταγωγέα τάσης και πέτυχα το Biasing από 220 - 240 ή μήπως αντίστροφα??? πάντως αυτό έκανα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου