Προς το περιεχόμενο

M-audio Profire 610 ή Focusrite Saffire Le?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα άτομα του noiz και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα όσα μαθαίνουμε μέσα απο αυτό το site!

Ασχολούμαι με τη μουσική για κάποια χρόνια και θέλω πλέον να φτιάξω ένα δικό μου home studio!

Η μόνη μου επαφή που είχα μέχρι σήμερα ήταν μια κάρτα ήχου sound blaster και software όπως cubase, acid, soundforge.

 

Είμαι σε δίλημμα όσον αφορά την Κάρτα ήχου! Είμαι κυρίως ανάμεσα στην M-audio profire 610 και την Focusrite Saffire Le. Φυσικά ακούω και άλλες προτάσεις!

Θα ήθελα κυρίως να ηχογραφώ φωνή με όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα και κιθάρες!

Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι το πολύ μέχρι 400 Euros!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 610 είναι πάρα πολύ καλή, έχει καλούς προενισχυτές μικροφώνου, πολύ καλούς converters και ποιοτικούς προενισχυτές ακουστικών και πολύ καλούς drivers. Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την 2626 που είχα. Στην συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Για την focusrite δεν έχω άποψη.

Καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την focusrite δεν έχω άποψη.

 

Εγώ έχω (άποψη) :).

Την είχα την κάρτα για ένα μεγάλο διάστημα και είναι πολύ καλή.

Οι drivers είναι σταθεροί, οι convertors ικανοποιητικοί γι' αυτή τη κατηγορία τιμής και η ποιότητα κατασκευής καλύτερη του μέσου όρου.

 

Παρ' όλα αυτά, στη συγκεκριμένη συγκυρία, αν ΔΕΝ έχεις Mac, είναι προτιμότερη η M-Audio, αν όχι για τίποτε άλλο αλλά γιατί θα διατηρήσει και σχετικά υψηλή αξία μεταπώλησης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα βέβαια ο άνθρωπος θα μας ρωτήσει γιατί δεν τις έχουμε πια. ;D

 

Εγώ την άφησα όταν πήρα το $%@$ Mac. Αλλιώς δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την άφησα όταν πήρα το $%@$ Mac. Αλλιώς δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

 

 

Η firewire solo, αφού την εγκατέστησα στο macbook pro (chipset Τ.Ι.) ψόφησε..Πλέον, ενώ παίρνει ρεύμα δεν αναγνωρίζεται ούτε από το pc ούτε από τον mac. Επιπλέον το tech support, τόσο της Ελλάδας όσο και το αγγλικό δεν έχει απαντήσει στο mail που τους έστειλα εδώ και 12 μέρες. Επίσης την έχω στείλει για επισκευή-αντικατάσταση εδώ και μια εβδομάδα χωρίς να έχω ενημερωθεί ακόμα για το οτιδήποτε, έστω τηλεφωνικά..Πληροφοριακά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σήμερα μου ήρθε η profire 610.Έμεινα πολύ ικανοποιημένος.Το pc μου δεν έχει ούτε ti και λειτουργεί μια χαρά.Από όσο πρόλαβα να την δοκιμάσω διέκρινα πολύ ωραίο ήχο και μηδενικό θόρυβο στις εξόδους.Επίσης έχει πολύ καλόυς προενισχυτές ακουστικών.Με ηχογράφηση δυστυχώς δεν ασχολήθηκα καθόλου ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τη χρησιμοπιήσω σε pc και οχι σε  mac! Κι εγώ να πώ την αλήθεια είμαι πιο κοντά στην m-audio!

φίλε edessaios αν την δοκιμάσεις και ηχογράφηση γράψε εντυπώσεις!

Σε αυτά τα χρήματα έχετε να προτείνετε κάτι πιο ποιοτικό απο την profire 610?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου