Προς το περιεχόμενο

EKO... an old lady


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες.

 

Πρόσφατα "έπεσε" στα χέρια μου μια παλιά ΕΚΟ κιθάρα σε σχήμα "ΤΑΥΡΑΚΙ" που βρίσκεται σε αθλια κατάσταση και της οποίας λείπουν διάφορα πράγματα από πάνω.

Λέω λοιπόν να ξεκινήσω (ανάλογα με τον διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο μου), ένα πρότζεκτ με σκοπό να την επαναφέρω σε κατάσταση λειτουργίας (οπτικά και παικτικά).

 

Ξεκινάω λοιπόν παραθέτοντας σας κάποιες φωτό με σκοπό αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε (μοντέλο, μαγνήτες που φορούσε/μπορεί να φορέσει κλπ), ας με ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...!

 

 

Journeyman

 

14062009222.jpg

14062009223.jpg

14062009224.jpg

14062009225b.jpg

14062009226.jpg

14062009227.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!! εγω μαστορευω ενα manta bass του '75 (συμφωνα με τον καταλογο).

Ημουν παντως πιο τυχερος. Το δικο μου σχεδον επαιζε! ! ! με το απαραιτητο αντιτετανικο

εμβολιο βεβαια.  καλη δουλεια!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να σε απαγοητευσω αλλα τo tremolo λειπει, οι μαγνητες λειπουν οποτε αν δεν βρεις ιδιους θα πρεπει να αλλαξεις pickguard, η ταστιερα φανταζομαι θελει δουλιτσα.... μηπως να παρεις μια φρεσκια νεαρη Τσεχα?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να σε απαγοητευσω αλλα τo tremolo λειπει, οι μαγνητες λειπουν οποτε αν δεν βρεις ιδιους θα πρεπει να αλλαξεις pickguard, η ταστιερα φανταζομαι θελει δουλιτσα.... μηπως να παρεις μια φρεσκια νεαρη Τσεχα?  ;D

Πραγματικα, το οργανάκι θέλει τρελη δουλειά. Και υπομονή και χρήμα. Αν τα καταφέρεις θα είσαι δαχτυλοδειχτουμενος!! Ρε παιδιά...να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα...Πολύς λόγος γίνεται για αυτές τις "Τσέχες", νεαρές και όμορφες....να ζητήσω γενικές πληροφορίες? Υπάρχουν μήπως και "Τσέχοι" (ήτοι μπάσα) και τι μέρος του λόγου είναι?

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα, το οργανάκι θέλει τρελη δουλειά. Και υπομονή και χρήμα. Αν τα καταφέρεις θα είσαι δαχτυλοδειχτουμενος!!

Το θεμα ειναι να αξιζει η τοση δουλεια και χρημα....

 

BSG%20NA%20DETTT.jpg

..........................................με περιπου 200 ευρω

 

Πολύς λόγος γίνεται για αυτές τις "Τσέχες", νεαρές και όμορφες....να ζητήσω γενικές πληροφορίες? Υπάρχουν μήπως και "Τσέχοι" (ήτοι μπάσα) και τι μέρος του λόγου είναι?

 

Μονο Τσεχες υπαρχουν! Εναν Τσεχο τι να τον κανεις?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ωραια πυκνωτακια στα Tone  ;D ;D ;D

 

εγω πιστευω οτι με προσοχη και επιμονη μπορει να γινει, αλλα σιγουρα θελει δουλεια και αρκετο ψαξιμο.

 

Το Pickguard ισως χρειαστει αλλαγη. Οι τρυπες μοιαζουν σαν να ειναι για P-90 αλλα πιο λεπτες.

 

Εκει που θελει προσοχη ειναι στις αποστασεις των studs για τα μερη της γεφυρας.

Μετρα προσεκτικα και δες τι υπαρχει στο internet. Αν εισαι τυχερος και εχουν standard αποστασεις αγοραζεις πολυ ανετα. Αλλιως θα πρεπει να βρεις original ανταλλακτικα απο κανα ebay, οποτε ετοιμασου για ολα...

 

Παντως καλο θα ειναι πριν κανεις οτιδηποτε να την δειξεις σε ενα μαστορα για να σου πει αν μπορει αυτο το οργανο να παιξει, γιατι αν το μανικι θελει πολλα λεφτα για να ξαναγινει οκ (σε περιπτωση που δεν ειναι...) τοτε μπαινεις σε μεγαλους μπελαδες.

 

Ολα φτιαχνονται, αλλα ισως χρειαστει χρονος και χρημα.

 

Θα ειναι πολυ ενδιαφερον Project.

 

καλη επιτυχια!  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να αξιζει η τοση δουλεια και χρημα....

 

BSG%20NA%20DETTT.jpg

..........................................με περιπου 200 ευρω

 

Μονο Τσεχες υπαρχουν! Εναν Τσεχο τι να τον κανεις?  ???

 

Εννοώ αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς? Από θέμα ποιότητας, αξιοπιστίας, κλπ. Το site το έχω τσεκάρει αλλά δεν ξέρω τίποτε παραπάνω...

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Πολύς λόγος γίνεται για αυτές τις "Τσέχες", νεαρές και όμορφες....να ζητήσω γενικές πληροφορίες? Υπάρχουν μήπως και "Τσέχοι" (ήτοι μπάσα) και τι μέρος του λόγου είναι?

Tυχαία συνέχισα το θέμα "Τσέχες" με απάντηση σε αυτό που ρωτάς, ρίξε μια ματιά

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169032.msg343980;topicseen#new

Εάν σε ενδιαφέρει όμως πραγματικά Value for money μπάσο, άνοιξε θέμα να σου πώ τι έκανα εγώ (καμμια σχέση με τσεχοκινεζο μαϊμούδες...made in usa καταστάσεις).

 

Φίλε journeyman, ασχολήσου με το οργανάκι. Με υπομονή και επιμονή θα βρείς τα εξαρτηματάκια που σου λείπουν στο Ebay και θα έχεις την ικανοποίηση να το ξαναδείς να δουλεύει. Μην ασχοληθείς με κινέζικες (τσέχικες-γερμανικές...βλακείες)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ακομη ΕΚΟ (σορτι) ,σε σχεδον τελεια κατασταση,

εχει το ποιο χαμιλο αξιον που εχω δει ποτε

σε μπασο, το εχω απο αρχες 80'ς και

ειναι ολα οριτζιναλ, εκτος απο το λαστιχο

που εχω περασει στα κλειδια που ετριζαν λιγο.

 

15022009020.thumb.jpg.0fb43e4da0f6f3da27419981287173e3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου