Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση-Έρευνα για LCD οθόνη


Johnny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αγαπητά παιδια,

 

Είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω 2 LCD οθόνες viewsonic και έχω τρομοκρατηθεί με την περίπτωση του καμένου pixel. Απ' ότι θα ξέρετε και εσείς, μόνο η LG δίνουν εγγύηση zero pixel. Όμως για κάποιο λόγο πρέπει να πάρω μόνο απο την συγκεκριμένη μάρκα (viewsonic).

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε πόσο πιθανόν είναι να πάθω τέτοια ζημιά (να έχει καμένο pixel - είτε απο εμπειρεία σας είτε απ' ότι ξέρετε). Σήμερα επισκεύτηκα ένα Multirama και είδα πως είναι το καμένο pixel και ομολογώ ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ ενοχλητικό.

 

Ευχαριστώ,

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με έχουν καλέσει για καφέ σε ένα φιλικό σπίτι, όπου ξέρω ότι μάλλον θα είναι και ένας τύπος που με μισεί και ψάχνει να με βρει και να με δείρει. Το ξέρω ότι αν πάω αλλού για καφέ, αυτός δεν θα είναι εκεί, αλλα΄εγώ πρέπει να πάω για καφέ στο σπίτι που σας έλεγα. Πείτε μου σας παρακαλώ πόσο πιστεύετε ότι θα πονέσω όταν θα με πλακώσει στο ξύλο (από την εμπειρία σας). Σήμερα επισκέφτηκα ένα νοσοκομείο και είδα έναν τύπο που τον είχανε δείρει σε παρόμοια φάση και ομολογώ ότι φαινόταν να πονάει πολύ.

 

Υ.Γ. Sorry για την πλάκα. Η απάντηση είναι: μην πάρεις οθόνη αν δεν έχεις εγγύηση για μηδέν καμένα πίξελ. Το ξέρω ότι μόνο η LG το προσφέρει αυτό (επισήμως) αλλά υπάρχουν καταστηματάρχες που προσφέρουν παρόμοιες εγγυήσεις (ανεπισήμως) κάνοντας χρήση των περιθωρίων που έχουν για να επιστρέφουν ελλατωματικά προϊόντα στον προμηθευτή τους. Όταν λέω καταστηματάρχες το εννοώ - δεν θα βρεις αυτή τη μεταχείριση σε μεγάλες αλυσίδες με υπολογιστές αλλά μόνο στα ελάχιστα εναπομείναντα συνοικιακά καταστήματα. Καλή τύχη!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hallo Wow!,

 

Καλά το παράδειγμα σου μ' έστειλε κανονικά. Στην αρχή νόμιζα ότι απαντούσες σε λάθος forum (χα χα χα).

 

Λοιπόν αν έχεις να μου προτίνεις τέτοιους καταστηματάρχες, θα μ' ενδιέφερε πολύ. Αν μπορούν να μου δώσουν αυτήν την εγγύηση, τις παραγγέλνω και τώρα.

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απο την στιγμή που θα δώσω ένα σημαντικό χρηματικό ποσό (γιατί θα πάρω 2 οθόνες) πιστεύω ότι θα πρέπει και το forum να λειτουργεί προς όφελος του καταναλωτή. Δεν είπα να τις πάρω αφορολόγητα. Στην αγορά επικρατεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός. Όποιος προσφέρει στην καλύτερη ποιότητα και τιμή κλπ κλπ.

 

Αν το πρόβλημα είναι η πρόταση του ενός - πες μου 3 μαγαζία και άσε να το ψάξω εγώ (αν είναι αυτό το πρόβλημα).

 

Επίσης έχουμε ακούσει και άσχημα σχόλια (π.χ. ΝΑΚΑΣ). Αυτό δεν είναι against the rules?

 

Βασικά θα πρέπει μεταξύ μας να προστατευόμαστε και να επιβραβέβουμε την αγορά (εταιρείες - προϊόντα) όταν αυτή το αξίζει.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, zero pixel δίνει η EIZO, η LG, η Belinea και η CTX (..."ποιές είναι αυτές;" :) ).

 

Η Viewsonic δίνει 5 και είναι να μην σου κάτσει, γιατί αν σου κάτσει...Πάντως, σε 4 LCD που είχα μέχρι τώρα, οι μισές είχαν καμμένα pixels.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απο την στιγμή που θα δώσω ένα σημαντικό χρηματικό ποσό (γιατί θα πάρω 2 οθόνες) πιστεύω ότι θα πρέπει και το forum να λειτουργεί προς όφελος του καταναλωτή. Δεν είπα να τις πάρω αφορολόγητα. Στην αγορά επικρατεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός. Όποιος προσφέρει στην καλύτερη ποιότητα και τιμή κλπ κλπ.

 

Αν το πρόβλημα είναι η πρόταση του ενός - πες μου 3 μαγαζία και άσε να το ψάξω εγώ (αν είναι αυτό το πρόβλημα).

 

Επίσης έχουμε ακούσει και άσχημα σχόλια (π.χ. ΝΑΚΑΣ). Αυτό δεν είναι against the rules?

 

Βασικά θα πρέπει μεταξύ μας να προστατευόμαστε και να επιβραβέβουμε την αγορά (εταιρείες - προϊόντα) όταν αυτή το αξίζει.

 

Johnny.

 

Τα παραπονα-τα ασχημα σχολια-και οι καταγγελιες να γινονται ΕΠΩΝΥΜΑ... (οπως σε αλλο site οπου ειμαι συντονιστης - Οποια καταγγελια δε γινεται ΕΠΩΝΥΜΑ το μηνυμα ή διαγραφεται ή αφαιρειται η επωνυμια του καταστηματος)

 

Οι προτασεις για καταστηματα με ΠΜ (αν και δεν ειναι κακο να προτεινεται και να προβαλλεται ενας καλος επαγγελματιας- Προσωπικη αποψη)

 

Ειμαι χρονια μεσα σε fora συζητησεων και εχουν δει πολλα τα ματια μου (γι αυτο βρε παιδια συμπαθατε με, που αν και νεος ανακατευομαι :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά' date=' zero pixel δίνει η EIZO, η LG, η Belinea και η CTX (..."ποιές είναι αυτές;" :) ).

 

Η Viewsonic δίνει 5 και είναι να μην σου κάτσει, γιατί αν σου κάτσει...Πάντως, σε 4 LCD που είχα μέχρι τώρα, οι μισές είχαν καμμένα pixels.

 

Γεράσιμος[/quote']

 

 

Η ΕΙΖΟ από 19" και πάνω εγγυάται το πολύ 1 ελαττωματικό sub-pixel (δηλαδή 1 από τα 3 υπο-pixel -κόκκινου, κίτρινου, μπλε- που "φτιάχνουν" το 1 pixel), ενώ η CTX δίνει zero-pixel μέχρι 17". Πάντως η viewsonic είναι από τους καλούς "παίκτες" του χώρου. Επίσης, οι προδιαγραφές ISO απαγορεύουν 2 καμμένα pixels να βρίσκονται σε κοντινή μεταξύ τους περιοχή (5 x 5 pixels), κάτι που μετριάζει το... "ξενέρωμα". Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί, αλλά αν ΠΡΕΠΕΙ να αγοράσεις από τη συγκεκριμένη εταιρεία, τουλάχιστον μην είσαι "φτιαγμένος" (αρνητικά) πριν την αγορά, γιατί σε περίπτωση που είσαι άτυχος, θα σου χτυπάει πολύ περισσότερο στο μάτι από όσο θα έπρεπε. ¶λλωστε, 1 ελαττωματικό pixel ανάμεσα σε 1,3 εκατομμύρια, δεν είναι και το τέλος του κόσμου! (όχι ότι δεν είναι ξενερωτικό εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΙΖΟ από 19" και πάνω εγγυάται το πολύ 1 ελαττωματικό sub-pixel

 

Όχι, σε όλες τις οθόνες δίνει 0 pixel (σύμφωνα με τις καταχωρήσεις της στο RAM και το PC Magazine), αλλά μην τσακωθούμε για αυτό. :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου