Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις/τριξιμο, βεργα και υψος χορδων.


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω μια απορια. Εχω μια Τοκαι ΛΠ, με 10ρες χορδες κτλ κτλ. Μετα την αλλαγη των χορδων που ειχε απο το εργοστασιο (Σεπτεμβριος), αρχισε να τριζει λιγο (οχι κατι τρελο μιας και βαραω λιγο στα ρυθμικα).

 

Αυξησα λιγο το ριληφ στην βεργα, (1/8 της στροφης) και βελτιωθηκε η κατασταση στα ταστα 1-5 για ανοιχτες συγχορδιες (ελπιζω να το λεω σωστα).

 

Προσφατα που αρχισα να παιζω λιγο σολο καταστασεις, ανεβασα λιγο το ακτιον (πρεπει να ηταν 1.45χιλιοστα στην Μι μπασο, 12ο ταστο μετρηση), και βελτιωθηκε πολυ η κατασταση στο παιξιμο 10-22 ταστα, πιο καθαρες οι νοτες κτλ κτλ.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχω λιγο τριξιμο παιζοντας δυνατα ρυθμικα με πεμπτες, στα ταστα 4,5-10 , και σκεφτομαι, μηπως πρεπει να ξανασφιξω την βεργα? Να την χαλαρωσω αλλο λιγο?

 

Ο λαιμος ειναι ισιος (καμια στρεβλωση εγκαρσια), εχει λιγο ριληφ, και τα ταστα ειναι ολα στο σωστο υψος και καλα τοποθετημενα.

 

Καμια ιδεα? Κατι ασχετο... ποσο χαμηλα ειναι το χαμηλο ακτιον? ποσο το μεσαιο και ποσο το ψηλο? Ρωταω γιατι εχω διαβασει απειρες σελιδες στο νετ καθως και στο καλο βιβλιο του Νταν Ερλεγουιν για το θεμα, αλλα ολο λενε διαφορα παραξενα για εξηκοστα τεταρτα της ιντσας κτλ κτλ. (εκανα την μετατροπη σε χιλιοστα και λεει οτι το μεσαιο ακτιον ειναι 1.19 χιλιοστα!!!!!! μι-μπασα απο το 12 ταστο.)

 

Τωρα πρεπει να ειμαι 1.6-1.9 χιλιοστα στην Μι-μπασο, και 1.4-1.6χιλιοστα Μι-καντινι (12ο ταστο).

 

Ευχαριστω

Γιαννης.

 

ΥΓ. Πολυ καλο το αρθρο του Σουπερφανκ για τα σεταπ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι καινούριες οι χορδές δοκίμασε να τις παίξεις λίγο καιρό.

 

Δεν ειναι καινουριες οι χορδες.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριξιμο αυτο ακουγεται απο τον ενισχυτη?

αν δεν ακουγεται μην ασχολεισαι.

δεν υπαρχει ιδανικο ακτιον μια και εξαρταται απο τον τροπο που παιζει ο καθενας & το ραντιους της ταστιερας του .

προσωπικα προτιμω ολοισια μπράτσα με χαμηλο-μετριο ακτιον & ας τριζει λιγο ακουστικα η κιθαρα μια και σπανια περνανε τα τριξιματα στον ενισχυτη :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριξιμο αυτο ακουγεται απο τον ενισχυτη?

αν δεν ακουγεται μην ασχολεισαι.

δεν υπαρχει ιδανικο ακτιον μια και εξαρταται απο τον τροπο που παιζει ο καθενας & το ραντιους της ταστιερας του .

προσωπικα προτιμω ολοισια μπράτσα με χαμηλο-μετριο ακτιον & ας τριζει λιγο ακουστικα η κιθαρα μια και σπανια περνανε τα τριξιματα στον ενισχυτη :wink:

 

Απο οσο μπορω να καταλαβω δεν περναει πλεον απο τον ενισχυτη. Εκτος και αν κοπαναω δυνατα παουερκορντς.

 

Απο κει και περα, 2χιλιοστα δεν ειναι χαμηλο ακτιον?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα οταν σεταραω κιθαρες δεν το μετραω με το χαρακακι :lol: αλλα μετρωντας το τωρα βλεπω οτι η μπασα μι απο το 12 ταστο απεχει 2-2,5 χιλιοστα περιπου στις κιθαρες μου,η καντινι 1 με 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα οταν σεταραω κιθαρες δεν το μετραω με το χαρακακι :lol: αλλα μετρωντας το τωρα βλεπω οτι η μπασα μι απο το 12 ταστο απεχει 2-2' date='5 χιλιοστα περιπου στις κιθαρες μου,η καντινι 1 με 2[/quote']

 

Οποτε μαλλον ειμαι πολυ χαμηλα οταν ειμαι κατω απο 2χιλιοστα στην Μι μπασο.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου