Προς το περιεχόμενο

Η Do-It-Myself Καμπίνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι για να γίνει ομοιόμορφη η επιφάνεια , χωρίς να αισθάνομαι τις άκρες του χαρτιού, υπολογίζω οτι θα μου πάρει τουλάχιστον άλλα 3 μπουκάλια. Υπερβολικό?

και ίσως λίγα λές...αυτή η τεχνική -νομίζω- δεν είναι για μεγάλες επιφάνειες που μετακινούνται και τραβάνε ζόρια...Για να αντέξει όλα αυτά, πρέπει να σκληρήνει.

Εγώ στη θέση σου, θα το πήγαινα εκεί που βάφουν τα αυτοκίνητα να του τραβήξουν κανα 2 χέρια...πιο φτηνά θα έρθει.

 

ΥΓ αυτά παθαίνουν όσοι ακούνε τον άλλο Βασίλη... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και ίσως λίγα λές...αυτή η τεχνική -νομίζω- δεν είναι για μεγάλες επιφάνειες που μετακινούνται και τραβάνε ζόρια...Για να αντέξει όλα αυτά, πρέπει να σκληρήνει...

 

ΥΓ αυτά παθαίνουν όσοι ακούνε τον άλλο Βασίλη... ;D ;D

;D Ε όχι 'νταξ' δε φταίει αυτός, εγώ μάλλον το έθεσα λάθος απ'την αρχή.

Για το κόλπο που έκανε η "δεσποινιδούλα" στο βίντεο που έβαλα τι λες?

Τελικά πως λέγεται αυτό το υλικό, εποξική ρετσίνη ή εποξική ρητίνη ή το ίδιο είναι και τα δύο? ;D

Αν βάλω πολυορεθάνη με πινέλο, θα κιτρινίσει πολύ?

 

 

Εγώ στη θέση σου, θα το πήγαινα εκεί που βάφουν τα αυτοκίνητα να του τραβήξουν κανα 2 χέρια...πιο φτηνά θα έρθει.

 

Δηλαδή εκεί θα μου στοιχίσει λιγότερο απο €40?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω πολυορεθάνη με πινέλο, θα κιτρινίσει πολύ?

Δεν θα κιτρινίσει καθόλου...από που υπάρχει αυτός ο "αστικός μύθος" (sic), ότι η πολυουρεθάνη κιτρινίζει? Εδώ δεν κιτρινίζουν τα καινούργια νίτρα (τα παλιά ναι)...Το πρόβλημα είναι ότι οι πολυουρεθάνες (τουλάχιστον αυτές που ξέρω εγώ), είναι 2 συστατικών άρα θέλουν μίξεις, εφαρμογή εντός 30 λέπτου...κλπ, κλπ...όχι ότι πιό εύκολο στη χρήση και βέβαια...θα ήθελα να δώ το αποτέλεσμα με το πινέλο... 8) ::)

Πήγαινε λεβέντη μου εκεί που έχουν έτοιμα τα μπιστόλια και βάφουν...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε λεβέντη μου εκεί που έχουν έτοιμα τα μπιστόλια και βάφουν...

Με το κόστος των "μπιστολάδων" ;D όμως τι γίνετε?

Θέλω να πω ότι μέχρι τώρα έχω ξοδέψει €19 (τα ξύλα, τα ηχεία, καλώδια κλπ φυσικά υπήρχαν) και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να φτάσω πάνω απ'τα €50-€60, έτσι θα πετύχω το στόχο μου, που είναι μία DIY Super-Low Budget καμπίνα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 3 σπρεύ δεν τη βγάζεις...ούτε με 6...βάλε το κόστος των σπρέυ και μέτρα...

Με το κόστος των "μπιστολάδων" ;D όμως τι γίνετε?

Ρώτα τους, εάν πηγαίνει κανένα 50ρικο μην το σκέφτεσαι...πιό πολλά θα δώσεις στα σπρέυ και δεν θα πετύχεις και σπουδαία πράγματα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Et voila!!!

 

Το Project έλαβε τέλος.

Η καμπίνα είναι έτοιμη. Αυτό που έλειπε -δηλ. το τελικό βερνίκι- έγινε με πολυορεθάνη και πινέλο σε 5 λεπτά στρώματα και πάνω από 2 μέρες για τα στεγνώματα.

Σειρά είχαν τα διάφορα parts, όπως γωνίες, χερούλι, ροδάκια και φυσικά τα ηχεία και ένα απλό wiring με δύο 2Χ1,5mm καλώδιο ηχείου για να πηγαίνει απλά στον τελικό.

Α! Το τελικό βάρος της καμπίνας με όλα πάνω, είναι ακριβώς 11 κιλά.

 

Προς το παρόν πάρτε γεύση απ'το αισθητικό αποτέλεσμα και σύντομα θα ανεβάσω και κάποιο κλιπάκι, όσο πιο αντιπροσωπευτικό γίνετε.

Απλά για τον ήχο να πω οτι τον περίμενα πιο πρίμο με βάση τα 10άρια (και των συμβουλών του Playloud), αλλά το οτι βγήκε λίγο μπασάτος δεν είναι κακό ;)

 

Το μόνο "κακό" της υπόθεσης είναι οτι θα πρέπει να κάτσω να φτιάξω ήχους για όλες τις προενισχύσεις που έχω ;D

Άλλο ένα σημείο που θα διορθωθεί, είναι η προσθήκη δύο ακόμα στηριγμάτων για τις σχάρες στα ηχεία, αφού σε μεγάλη ένταση (πάνω απ'το 6) τρίζουν λίγο.

SNC00286.thumb.jpg.330f902fbadd76d503252887cdecc281.jpg

DSCF1355.thumb.JPG.3c0873db0378bf0565c7eb24359c4b3f.JPG

DSCF1354.thumb.JPG.3263522fad0015386cb140cc2dfaa0bb.JPG

DSCF1356.thumb.JPG.b18ecd482d57cf58ae00c0f1d9356bb5.JPG

SNC00287.thumb.jpg.d8704cc244e6188fb6b2828ee4669ef1.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Εν τέλη κατέφθασε και το σχετικό με το thread βίντεο.

 

Η καμπίνα λοιπόν, οδηγείτε απ'τον τελικό Marshall 8008 2X80W, τα εφέ προέρχονται απ'την RP500 και Boost κάνει το "μονταρισμένο" (πλέον) Danelectro Daddy-O ( http://www.noiz.gr/index.php?topic=185149.0 )

Η κιθάρα εδώ είναι η "ξανθούλα μου" Fender YJM Stratocaster (2002 με τους στοκ μαγνήτες)

 

 

Κάθε σχόλιο δεκτό!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά το μοτίβο και πολύ cool μιλάμε!  ;D

Πολύ πρωτότυπο επίσης συγχαρητήρια για τη σύλληψη! Τώρα για το βίντεο μάλλον το μέσο που ηχογραφείς υποτιμάει το όλο στήσιμο, κατά τα άλλα μια χαρα!

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψες για 1 ακομη φορα - εχεις τελικα μεγαλη εφεση στο να παιρνεις απλα πραγματα και να τα μεταμορφωνεις - ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ απο εμενα και μεγεια και καλοριζικη και καλοπαιχτη και πανω απ'ολα ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ................ ;) ;) ;)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου