Προς το περιεχόμενο

Tama Imperialstar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ένας φίλος μου σκέφτεται να αγοράσει αυτό το σετ http://www.thomann.de/gr/tama_imperialstar_standardmcs_obm.htm

Θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό το σετ είναι καλό , δηλαδή πως πάει από ήχο ποιότητα κατασκευής και αν αξίζει για starter όργανο! Α και επίσης κάνει για rock & metal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!

 

Έχω μία Tama Imperialstar και πιστεύω για starter kit σε συνδυασμό με τα πιατίνια της Meinl είναι μια πολύ καλή λύση. Έχω παίξει και σε Pearl vision τα οποία ακούγονται όντως καλύτερα στα αυτιά μου(είναι birch αν δεν κάνω λάθος), αλλά φαντάζομαι ότι μαζί με πιατίνια θα ξεφεύγει λίγο σε κόστος.

Πάντως η Imperialstar με αλλαγή δερμάτων κάποια στιγμή και σε κάθε περίπτωση ένα σχετικά καλό κούρδισμα είναι μια χαρά.

Θα μπορούσε ίσως ο φίλος σου να κοιτάξει και στις αγγελίες και με κάποιο συνδυασμό να στήσει ένα ποιοτικό σετ και σχετικά οικονομικό. Εξαρτάται πάντα από το πόσα χρήματα θες να διαθέσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και ειμαι κιθαριστας ειχα παιξει σε ενα στουντιο με τα imperialstar αλλα ηταν αυτη η εκδοση: http://www.thomann.de/gr/tama_is62h6_bk_standard_set.htm

 

Ο ηχος ηταν πολυ κολος αλλα τα πιατινια που δινονται μαζι για καποιους ειναι για τα σκουπιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια! O φιλος μου δινει μεχρι 700 ευρω! Απλα επεδη του εχει κολησει στο μυαλο η συγκεκριμενη θελει πληροφοριες! Να ρωτησω κατι ακομα;; Ποιο μοντελο ειναι καλητερο Imperialstar ή Swingstar???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήξερα ότι η σειρά Ιmperialstar αντικατέστησε την Swingstar, αλλά απ' o,τι είδα στο site της Tama, έχει αλλάξει λίγο το line up. Έχει επαναφέρει την Swingstar σαν entry level σετ, η Imperialstar είναι ένα κλικ πιο πάνω, με περισσότερες επιλογές σε μεγέθη, φινίρισμα και ίσως με κάποιες διαφορές σε επίπεδο hardware(?) Δεν γνωρίζω ακριβώς τι άλλες διαφορές έχουν, οπότε ίσως πρέπει να το ψάξεις λίγο καλύτερα. Από εκεί και πέρα περνάει στις Silverstar, Superstar και Starclassic, όπου πας σε άλλη ποιότητα και άλλες τιμές, απλά το αναφέρω γιατί ούτε κι εγώ ήξερα το ανανεωμένο roster!

Πάντως όσον αφορά την Imperialstar εγώ είμαι ικανοποιημένος. Δεν είναι φτηνιάρικο σετ, έχει καλό hardware και ο ήχος του είναι αρκετά καλός(και για ροκ/μεταλ που αναφέρεις). Φυσικά σε τέτοια θέματα είναι έντονο το υποκειμενικό στοιχείο, αλλά σε περίπτωση που ο φίλος σου δεν μπορεί να δοκιμάσει το σετ, πιστέυω για πρώτο δεν θα απογοητευθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε!!! Οποτε θα καταληξουμε σε Imperialstar!! Να σε ρωτησω και κατι τελευτεο , τι μεγεθη ειναι τα τυμπανα στην δικια σου Imperialstar?? Σορρυ για τις ερωτησεις , ελπιζω να καταλαβαινεις...! Σε ρωταω για τα μεγεθη για να δω αν ειναι ιδια με αυτη στο Thomann!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε!!! Οποτε θα καταληξουμε σε Imperialstar!! Να σε ρωτησω και κατι τελευτεο , τι μεγεθη ειναι τα τυμπανα στην δικια σου Imperialstar?? Σορρυ για τις ερωτησεις , ελπιζω να καταλαβαινεις...! Σε ρωταω για τα μεγεθη για να δω αν ειναι ιδια με αυτη στο Thomann!

 

Τίποτα, να'σαι καλά!

Και το δικό μου σετ έχει ίδια μεγέθη με αυτό του thomann. Δηλαδή 22"x18" η μπότα, 12"x9",13"x10" τα τομ, 16"x16" το floor tom και 14"x14.5" το ταμπούρο. Απλά το ταμπούρο που έχω εγώ είναι μεταλικό ενώ τώρα πια δίνει ξύλινο. Κατα τ' άλλα δεν έχει καμία διαφορά, παρά μόνο στο φινίρισμα :P Εμένα είναι μαύρο, αλλά αυτό το Ocean Blue Mist είναι αρκετά όμορφο!

Καλές αγορές και καλά παιξίματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλυτερα αν το σετ εχει μεταλικο ταμπουρο;;; Με λιγα λογια τι ειναι καλυτερο ξυλινο η μεταλικο;

 

Βασικά δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, θέμα γούστου είναι. Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής φαντάζομαι και τα δύο θα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα (να θυμάσαι μιλάμε πάντα για ένα κιτ μικρομεσαίας κατηγορίας οπότε έχουμε τις ανάλογες απαιτήσεις και όχι ψευδαισθήσεις :P). Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο τα ξύλινα, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Με τον καιρό αρχίζεις και διαμορφώνεις άποψη για συγκεκριμένα πράγματα πχ αν θες ξύλινο ή μεταλλικό ταμπούρο (και τι ξύλο ή μέταλλο, σε τι διαστάσεις, με τι δέρμα, με τι χορδιέρα, σε τι κούρδισμα, για ποιο είδος μουσικής κλπ κλπ).

Οπότε καταλήγοντας, στο συγκεκριμένο σετ δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα το μεταλλικό ή το ξύλινο ταμπούρο, με κάποια αλλαγή δερμάτων και ένα καλό κούρδισμα θα είναι μια χαρά και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου