Προς το περιεχόμενο

Humbucker problem...


ntzanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σ'όλο το forum!

Έχω μια Gibson Flying V με split μαγνήτες. Ξαφνικά και χωρίς να έχω κάνει κάποια επέμβαση στα ηλεκτρικά της, ο bridge άρχισε να παίζει μόνιμα σαν single coil. "Θα τα 'παιξε το push/pull" ήταν η πρώτη μου σκέψη και το αλλάζω. Αμ δε  ;D Τα ίδια.

Αποφασίζω να μετρήσω τους μαγνήτες, είναι οι stock μαγνήτες της Gibson του 1983, 2 καλώδια και γείωση.

Στον neck μαγνήτη μου δίνει 14,8kΩ και στα δύο καλώδια ενώ στον bridge 6,71kΩ στο ένα καλώδιο και μηδέν στο άλλο.

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν λες οτι αλλαξες το push/pull τι εννοεις? εβαλες καινουριο pot 500αρι? αρα αφου ανοιξες το pickguard θα ειδες οτι ολα τα καλωδια των μαγνητων ειναι συνδεδεμενα κανονικα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα οι μαγνητες σου ειναι  oi dirty fingers αλλα αυτο που με παραξενευει ειναι οτι οι συγκεκριμενοι μαγνητες ειναι 4 conductor ( 4 καλωδιακια) και οχι 3 που εχουν οι δικοι σου. Λογικα κοπηκε το τυλιγμα καπου στο ενα πηνιο και συνηθως κοβεται στην βαση του μαγνητη εκει που καταληγουν τα καλωδια ποσταρε καμια φωτο αν μπορεις και περιμενε να σου απαντησουν και οι πιο εμπειροι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για το splitαρισμα θες μαγνητες με 4 καλωδια (συν τη γειωση 5 καλωδια)....εισαι σιγουρος οτι οι δικοι σου εχουν 2 (δλδ 3 με τη γείωση)???

 

οπως και να εχει απο αυτο που περιγραφεις λογικα πρεπει να εχει κοπει η ενωση απο το ενα πηνιο στο αλλο....

 

Δες εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=190539.0

 

θα σε βοηθησει να ελεγξεις τον μαγνητη....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ritchie77 έβαλα καινούργιο push/pull, αλλά δεν είδα αν είναι ok η καλωδίωση που φεύγει από τους μαγνήτες γιατί δεν έχει pickguard. Πρέπει να βγάλω τις χορδές για ν'αφαιρέσω τους μαγνήτες.

harrisxr650 δεν νομίζω ότι είναι οι dirty fingers γιατί τους εν λόγω τους έχω σε άλλη κιθάρα και έχουν 4+1 (γείωση καλώδια) και είναι από μέσα 80's, όχι οι καινούργιοι. Πάντως και γω αυτό σκέφτηκα ότι μάλλον κάπου στο πηνίο πρέπει να είναι το πρόβλημα.

kkmspm έχουν 3 καλώδια μαζί με τη γείωση. Βασικά την κιθάρα την είχα αγοράσει με αυτή την καλωδίωση και απλώς αντικατέστησα το pot με βάση το πως ήταν το αρχικό. Πολύ ενδιαφέρον το topic. Θα το έχω υπόψη αν όντως έχει 3 τελικά καλώδια.

Μόλις βρω χρόνο θα την ανοίξω για πιο ενδελεχή μελέτη και θα ποστάρω και photo.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι σπλιταριζε? Με 2 καλώδια δεν γίνεται....(λες να ανακαλύψουμε κάτι καινοτόμο?  ;D)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα γίνεται και με τρια καλωδια (+ τη γειωση). Δες το σχεδιο. Με την πρασινη γραμμη ειναι η διαδρομη του ρευματος. :)

Τωρα για 2 καλωδια δεν ξερω.

Λογικα εχει κοπει καπου. Μπορει εκει που ενωνονται τα δυο πηνια.

 

Με τον Push pull εβλεπες διαφορα πριν? ???

split3_cables.thumb.jpg.b9149833b9296b453cfbea2b5705835e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σχέδιο δεν είναι σπλιταρισμα. Βάζει τους μαγνήτες παράλληλα με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν σπλιτ αλλά με hum canceling.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα πηνιο ειναι στον αερα. πως γινεται να ειναι παραλληλα? Στην ουσια δεν δουλευει το ένα πηνιο.

 

Δες ενα που βρηκα τωρα για να καταλαβεις ποτε ειναι παραλληλα

http://www.jacksinstrumentservices.com/electronics.html

Humbuckers-in-parallel-and-series.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου