Προς το περιεχόμενο

Omnisphere...αξίζει;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Omnisphere εννοειται οτι αξιζει σαν VSTi δεν το συζηταμε.

 

Το προβλημα ειναι το τι ζητας εσυ. Αν ψαχνεις πιανο και βιολια δεν ειναι για σενα. Οχι οτι δεν θα βρεις βιολια απλα δεν ειναι αυτο το δυνατο σημειο του οργανου. Δεν θα βρεις πχ ενα κλασικο multi-sampled πιανο. Το Omnisphere ειναι ενα οργανο που δυνατο του σημειο ειναι η sound synthesis και πανω σε αυτον τον τομεα μπορεις να κανεις παπαδες. Ειναι ενα οργανο για sound design και γι'αυτο το λογο εχει και διαφορες μηχανες και τεχνικες συνθεσης ηχου (analog, subtractive, granular). Δεν θα το επαιρνα αν θες τους κλασικους φυσικους ηχους. Σε τετοια περιπτωση ψαχνεις για ενα workstation οπως το HalionSonic, το Goliath, ακομα και η library του Kontakt 4 ειναι πιο καταλληλη για αυτο που θες.

 

Και ναι, ειναι βαρυ οργανο, εγω πλεον το τρεχω ανετα αλλα σε pc με i7, 12GB RAM και 64μπιτο συστημα. Αν περιμενεις να το τρεξεις με 4γιγα ραμ τοτε 2-3 instances το πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι 2-3 instances όπως λες. Το Omni κοντρολάρει με ένα instance και 8 διαφορετικά patches ταυτόχρονα για παράδειγμα. Έχω και εγώ i7 αλλά με 4Gb RAM και το cpu μου δεν πέρασε ποτέ του το 40% μαζί με πολλά εφφέ σε άλλα κανάλια κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας..

το κακό είναι ότι (κακώς) έγραψα φυσικούς ήχους και κολλήσανε όλοι εκεί..

εγώ εννοούσα κανάν ωραίο ήχο πιάνο(δείτε το βίντεο που επισυνάπτω, δεν ξέρω αν είναι αληθινό πιάνο..αλλά σε κάτι tutorial έχω βρει ένα ακριβώς ίδιο)

μερικά βιολιά για να παίζουν στο background...δεν σκοπεύω να παίξω concerto Beethoven με το vsti..

Αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι ατμοσφαιρικοί ήχοι..

 

Οι ήχοι του Halion και του Kontakt κατά την ταπεινή μου γνώμη και με βάση αυτά που έχω ακούσει σε δείγματα..δεν συγκρίνονται ούτε για πλάκα με του omnisphere όσον αφορά την ποιότητα..

πχ δείτε αυτό στο 7:50..

Omnisphere Video Tutorials: Live Mode

 

ωραία..άρα θα ελπίσω στο ταλαιπωρημένο pc μου να παίξει..

 

όσον αφορά το DAW για να ηχογραφώ αυτό που παίζω..βρήκα μια λύση:

βάζω το vst host πχ..ελαφρύ και τσάμπα..και ηχογραφώ μέσα από αυτό..

οπότε τι και αν είναι stand alone το omnisphere τι και αν δεν είναι..

 

 

12giga ram????

φφφφ πόσο πήγε το μαλί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν χρειάζεσαι 2-3 instances όπως λες. Το Omni κοντρολάρει με ένα instance και 8 διαφορετικά patches ταυτόχρονα για παράδειγμα. Έχω και εγώ i7 αλλά με 4Gb RAM και το cpu μου δεν πέρασε ποτέ του το 40% μαζί με πολλά εφφέ σε άλλα κανάλια κλπ...

 

Δεν εχει σημασια το αν θα φορτωσεις τους ηχους σαν Multi, ουτως η αλλως οσα patch φορτωνεις αυξανεται αναλογως και η RAM. Το προβλημα με οργανα οπως το Ομνι ειναι οχι τοσο η CPU (αν εχεις 4πυρηνο και πανω βεβαια) αλλα η RAM. Φορτωσε 3-4 βαρια patches σε ενα instance και δες τη RAM usage. Δε νομιζω οτι μπορεις να φορτωσεις μετα ενα Superior Drummer για παραδειγμα. Αν μιλαμε για 32bit συστημα δε, δεν το συζητω, απο στιγμη σε στιγμη το συστημα ειναι ετοιμο για crash.

 

Αν ψαχνεις για ατμοσφαιρικους ηχους τοτε δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο. Ειναι η καλυτερη επιλογι που μπορεις να κανεις. Ωστοσο επαναλαμβανω, να ξερεις οτι ειναι αρκετα απαιτητικο VSTi οσον αφορα τα resources.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική γράφω ένα θέμα(ένα μοτίβο) το ηχογραφώ εσωτερικά(απ'το DAW) και σβήνω το midi channel και συνεχίζω έτσι ώστε να έχω πάντα max 1 midi channel με ένα patch δεν στέκει σαν λογική; 

οπότε έχω 1 midi με το καινούργιο patch που θα βάλω και πολλά audio channels που δεν με επηρεάζουν..το πρόβλημα σε αυτό είναι ότι ξεχνάω τα realtime πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου