Προς το περιεχόμενο

Χορδες Harley Benton valuestrings με 1 ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...

Στις flat δε, το μόνο που με σπρώχνει να τις αλλάξω είναι το GAS και τίποτα άλλο.

 

GAS για χορδές?  ;D

 

Ασκήσεις εγκράτειας για τη Μεγάλη Εβδομάδα κάνεις?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

GAS για χορδές?  ;D

 

Ασκήσεις εγκράτειας για τη Μεγάλη Εβδομάδα κάνεις?  :D

Δες το κάτι σαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Και καλά ψάχνομαι για καινούριες χορδές για να αλλάξω κάτι στο όργανο.

 

Μην ξεχνάς ότι για το μπάσο μιλάμε για 40άρια σε κάθε αλλαγή.

Αν βάλεις και τις βενζίνες να κατέβεις στο κέντρο...

Τι χαμένες εργατοώρες... :P

Δεν είναι αστείο πράμα.

Μη γελάς.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλένουμε κάνα χεράκι πριν παίξουμε και αφού παίξουμε τις περνάμε με ένα πανάκι από πάνω και από κάτω ;)

τα χερια μου τα πλενω παντα μετα το σχολειο,μετα το φαι,μετα απο .... καθε τι αλλο χΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Αφου διαβασα και τις 9 σελιδες και εκανα μαζικη παραγγελια απο τομαν ειπα να γραψω την αποψη μου για τις χορδες μπας και βοηθησω κανεναν.

 

Δεδομενα:

1. Εχω 5 ηλεκτρικες σε διαφορα κουρδισματα και γενικα αναλογα με τα κομματια χρησιμοποιω τις 4 αρκετα συχνα.

2. Παιζω σχεδον παντα με GHS boommers και σπανια βαζω κανα σετ Dean Markley.

3. Χορδες αλλαζω περιπου στο διμηνο ή οταν εχω ηχογραφηση/λαηβ

4. Ιδρωνω κανονικα οποτε δεν ποτε χρειαστηκα χορδες τυπου elixir αλλα παντα επαιζα με καθαρα χερια, σκουπιζα τις χορδες μετα το παιξιμο και αφηνα την κιθαρα εκτος θηκης να φυγει η υγρασια.

 

Παμε στις Valuestrings:

1. Ειναι φτηνιαρικες, το νιωθεις..

2. Εχουν μια "συρματινη" υφη που μπορει να ενοχλησει καποιους, εχω προσωπικα τις συνηθησα αμεσως.

3. Τα καντινια ειναι λες και ειναι περασμενα με fast fret, ή να το πω με καποιο λαδι?(Δεν ξερω αν ετσι ειναι ή ετυχε σε μενα (τα φωτα σας παρακαλω οσοι εχετε παρει!)

4. Δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα στο κουρδισμα (κανω το "δεσιμο" της χορδης στα κλειδια)

5. Ενα αλλο πραγμα που με παραξενεψε ειναι οτι ειναι σαν να εχουν μικροτερη ταση απτις GHS στο ιδιο παχος παντα και ιδια κιθαρα. Ναναι ιδεα μου?

6. γενικα στην οψη θυμιζουν χορδες που εχουν παιχτει δηλαδη δεν εχουν εκεινο το εντονο ασημενιο χρωμα των καινουργιων. Υποτιθεται οτι ειναι nickel οπως και οι GHS..

 

Γενικα θα ελεγα οτι συμφερουν για 1ευρω, με την εννοια οτι θα εδινα μεχρι 2 ευρω για τετοιες χορδες αρα εχουν μεγαλυτερη αξια απο την τιμη τους (για μενα), απευθυνονται σε ανθρωπους που συμβιβαζονται σε τετοια θεματα και το βασικοτερο θα σας κανουν να καταλαβετε γιατι τα υπολοιπα σετ κανουν 4-5 ευρω και τα αξιζουν.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Harley Benton που είναι coated και κάνουν 3,90 πάντως μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν πολύ. Χαλάνε και σκουριάζουν μετά απο πολύ μεγάλο διάστημα .Μόνο και μόνο για αυτό θα ξανα αγόραζα.Ο ήχος τους δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά άσχημο ήχο και feeling έχουν και οι Elixir που είναι πανακριβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι benton χορδές, είτε coated, είτε απλές των 0,99Ε είναι πράγματι περασμένες με λάδι και βερνίκι. Τα καντίνια είναι περασμένα με "fast fret" τύπου και οι wound με βερνίκια για να μη σκουριάζουν όσο κι αν μείνουν σε στοκ στην αποθήκη του thomann... Αυτό τις κάνει πιο μουντές όπως τις elixir.

  Νομίζω κάποια στιγμή έκανε κι η elixir μια σύγκριση benton-elixir σε διαφήμισή της σε βρετανικό περιοδικό. Αυτό που έλεγε είναι πως το coating των αντίγραφων είναι πολύ πιο αραιό και δεν κρατά όσο το δικό τους.

http://www.elixirstrings.com/whyelixirstrings/index.html

 

Benton απλές βάζω σε πολλά projects και μου έχουν βγει Οκ. Πρόβλημα είχα κάποια στιγμή με τις Κινέζες alice και μαϊμού-fender του ebay των 1,99$ που ήταν χάλι μαύρο(μακριά!). Eπίσης με τις Marshall 9άρες που για κάποιο λόγο έσπαγαν σε μικρότερη τάση από benton και ghs 9άρες που βάζω συνήθως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου