Προς το περιεχόμενο

Αποριες για τα Ernie Ball volume pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.Να αναφερω κατ'αρχην πως εχω στην κατοχη μου μια Gibson SG Standard με 2 humbucker μαγνητες, τον 490R (Neck) και τον 498T (Bridge). Αυτη την εβδομαδα εχω σκοπο να αγορασω ενα volume pedal, μαλλον το Ernie Ball 6180 VP Jr 250k λογω μαγνητων, το οποιο θα το τοποθετησω πρωτο στη σειρα των πεταλιων μου ουτως ωστε να καθαριζω το fuzz-αριστο μου ηχο οπως ακριβως με το volume της κιθαρας μου.Επειδη ομως δεν εχω εμπειρια με volume pedals θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις:

1. Το συγκεκριμενο volume pedal χαλαει το σημα?

2. Ποια η διαφορα μεταξυ του Ernie Ball 6180 VP Jr 250k και του Ernie Ball 6166 Mono εκτος απο το μεγεθος?

3. Στο Ernie Ball 6168 with Switch τι στο καλο κανει ο διακοπτης?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Να αναφερω κατ'αρχην πως εχω στην κατοχη μου μια Gibson SG Standard με 2 humbucker μαγνητες, τον 490R (Neck) και τον 498T (Bridge). Αυτη την εβδομαδα εχω σκοπο να αγορασω ενα volume pedal, μαλλον το Ernie Ball 6180 VP Jr 250k λογω μαγνητων, το οποιο θα το τοποθετησω πρωτο στη σειρα των πεταλιων μου ουτως ωστε να καθαριζω το fuzz-αριστο μου ηχο οπως ακριβως με το volume της κιθαρας μου.Επειδη ομως δεν εχω εμπειρια με volume pedals θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις:

1. Το συγκεκριμενο volume pedal χαλαει το σημα?

2. Ποια η διαφορα μεταξυ του Ernie Ball 6180 VP Jr 250k και του Ernie Ball 6166 Mono εκτος απο το μεγεθος?

3. Στο Ernie Ball 6168 with Switch τι στο καλο κανει ο διακοπτης?

Ευχαριστω.

Το VP Jr και το 6166 έχουν το ίδιο pot και ναι η διαφορά είναι στο μέγεθος (πολύ αισθητά!!) αλλά κ στην τιμή...

Το 6168 είναι stereo και ουσιαστικά το switch σου δίνει τι δυνατότητα να επιλέγεις ένα mode σαν πανάρισμα. Το mono σήμα στο κάνει stereo. Οπότε με το VP Jr κάνεις μια χαρά αυτό που θέλεις να πετύχεις... Εναλλακτικά αν θέλεις να κοιτάξεις και κάποια άλλη μάρκα υπάρχει το Boss FV-500-H που έχει κάποια έξτρα καλούδια και είναι εξίσου στιβαρό σε κατασκευή  ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα Οhm του volume pedal προκύπτουν από το αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σε buffered σήματα ή μη. Με λίγα λόγια, αν το volume πετάλι πηγαίνει μετά από άλλα πετάλια* ή άλλο εφφέ τότε είναι προτιμότερο να είναι λίγα Ohm. Αν είναι το πρώτο πετάλι μετά την κιθάρα τότε πρέπει να είναι πολλά Ohm.

 

 

*Ακόμα και "off" πετάλια αν αυτά έχουν buffer όπως π.χ. τα Boss ή τα Visual Sound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx takissam.Οσον αφορα την απωλεια σηματος που διαβαζω σε καποια αγγλοφωνα sites? Εκει αναφερουν ως καλυτερα volume pedals τα hilton και τα goodrich...Yπαρχουν κι αλλες εταιριες που παραγουν volume pedals οπως FENDER, MORLEY, DUNLOP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου