Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν με ένα σεισμό 8.9 της κλίμακας Ρίχτερ σιγά που έφταιγαν κιόλας!

 

Και τέλος πάντων, συμβαίνει κάτι το τρομακτικό, κάτι που δεν φαίνεται να έχει ξανασυμβεί τα τελευταία χ χρόνια, και επί 15 σελίδες στέκεστε σε... να μην πω τώρα. Ο ένας για το πόσο μάγκες είναι οι Ιάπωνες (άντε χάσε το παιδί σου και μετά έλα να μιλήσεις για μαγκίες, και τέτοιες αηδίες), ο άλλος για το πόσο ρατσιστές/ξενόφοβοι/κλπ είναι (δηλ, αυτοί έχουν λίγοτερο δικαίωμα στη ζωή, έτσι; ), ο τρίτος κι εγώ δεν ξέρω τι.  >:(

 

Το ερώτημα, ναννι, να μπει, αλλα ΟΧΙ ΤΩΡΑ! Να σωθούν οι άνθρωποι και μετά να μπουν όσα ερωτήματα θες, άσε που τέλος πάντων ο μέσος Ιάπωνας θα την πληρώσει;

το θεμα πλεον ξεφευγει απο το τοπικο επιπεδο πρεπει να το καταλαβουμε.μιλαμε για πυρηνικα οχι αστεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το θεμα πλεον ξεφευγει απο το τοπικο επιπεδο πρεπει να το καταλαβουμε.μιλαμε για πυρηνικα οχι αστεια!

 

Και ποιοί μιλάμε, εμείς που δεν ξέρουμε να δέσουμε τα κορδόνια μας;

 

Ας αφήσουμε τους μεγάλους να παίξουν τα μεγάλα παιχνίδια και ας αρκεστούμε εμείς στα κουβαδάκια μας. Είναι τραγικό να μιλάμε εμείς για υπευθυνότητα, ειδικά όταν έχει να κάνει με τους Ιάπωνες. Ανήκουν στο top 5 των πιο υπεύθυνων λαών της υφηλίου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιοί μιλάμε, εμείς που δεν ξέρουμε να δέσουμε τα κορδόνια μας;

+100

και αυτό είναι το άσχημο ότι δεν κάνουμε τίποτε άλλο έκτος από το να μιλάμε

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιοί μιλάμε, εμείς που δεν ξέρουμε να δέσουμε τα κορδόνια μας;

 

Ας αφήσουμε τους μεγάλους να παίξουν τα μεγάλα παιχνίδια και ας αρκεστούμε εμείς στα κουβαδάκια μας. Είναι τραγικό να μιλάμε εμείς για υπευθυνότητα, ειδικά όταν έχει να κάνει με τους Ιάπωνες. Ανήκουν στο top 5 των πιο υπεύθυνων λαών της υφηλίου.

παντα μα παντα ομως το ιδιο πραγμα!επειδη εγω εγραψα αυτα τα πραγματα σημαινει οτι αντιπαραβαλω τους ιαπωνες με τους ελληνες???οεο!!!θεωρω τους ελληνες ως τους τελευταιους των τελευταιων.φχαριστηθηκες τωρα?αν καποιος θελει να θεωρειται υπευθυνος και μεγαλος ομως πρεπει να αναλαμβανει και τις ευθυνες του.επειδη δηλ ειναι μεγαλος πρεπει να μεινει στο απυροβλητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστο και το πρεπον θα ειναι αφου ηρεμησουν τα πραγματα και μπουν σε μια σειρα η κυβερνηση της ιαπωνιας να αναθεωρησει το πυρηνικο της προγραμμα και να θεσει μακροπροθεσμους στοχους ωστε να εγκαταλειψει αυτην την κατα τα αλλα αποδοτικη αλλα καθολου φιλικη στο περιβαλλον και στον ανθρωπο ενεργεια.εξαλλου ειναι τοσο προηγμενος λαος που θα βρει τροπο να την αντικαταστησει με κατι αλλο φιλικοτερο στον ανθρωπο και στο περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το σωστο και το πρεπον θα ειναι αφου ηρεμησουν τα πραγματα και μπουν σε μια σειρα η κυβερνηση της ιαπωνιας να αναθεωρησει το πυρηνικο της προγραμμα και να θεσει μακροπροθεσμους στοχους ωστε να εγκαταλειψει αυτην την κατα τα αλλα αποδοτικη αλλα καθολου φιλικη στο περιβαλλον και στον ανθρωπο ενεργεια.εξαλλου ειναι τοσο προηγμενος λαος που θα βρει τροπο να την αντικαταστησει με κατι αλλο φιλικοτερο στον ανθρωπο και στο περιβαλλον.

αμ μπράβο... ΑΦΟΥ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... Αυτό λέω κι εγώ. Απλά δε νομίζω ότι είμαστε οι χειρότεροι ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μη το λες νικολα.δε βλεπεις?το αποδεικνυουμε καθε μερα ποσο πατο εχουμε πιασει σε ολα!

Εντάξει. Το παμε, το ξανάπαμε, το ζαλίσαμε.

Δεν το σταματάμε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να συνεχισω το flamewar ουτε να προσβαλω κανεναν με τα παρακατω

Κατ αρχαςγια τν τωρινη κατασταση στο συνολο της μονο η ιστορια θα μπορεσει ν εκφερει γνωμη μετα απο χρονια.Οποιος νομιζει οτι μπορει να ερμηνεψει απολυτα ολα τα συμβαντα οταν αυτα εξελισοονται τοτε ειναι τυφλωμενος απο μια πολυ ανθρωπινη αλαζονεια.Αυτη τν αλαζονεια ειχαν κα ιοι ιεροξεταστες οταν καιγοντας ζωντανους τους ανθρωπους πιστευαν πως ετσι εσωζαν την ζωη τους και τις περισσοτερες φορες σε παρομοιες αφοριστικες και αχαρακτηριδστες αποψεις οδηγει αυτη η  αλαζονεια.Τελος ακομα και αν οι Ιαπωνες ειναι τα πιο σαδιστικα και αιμοδιψοι καθικια που χαρακτηριστηκαν ποτε ως ανθρωποι,ποιοι ειμαστε εμεις για να τους κρινουμε και δεν γινομαστε και εμεις ιδιοι με αυτους αν σε μια τετοια περισταση καθομαστε και τους κρινουμε τοιουτο τροπως?Η απωλεια ανθρωπινων ζωων και η εξαθλιωση και υποτιμηση της αξιας της ζωης αυτων που επιβιωνουν ειναι θεμα ολων μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikola, αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και τις ευαισθησίες σου. Η ανθρώπινη τραγωδία είναι τεράστια, η καταστροφή θα μείνει στην ιστορία. Υπάρχει ένας όμως κίνδυνος που δυστυχώς για όλους μας, μόνο αν ανατρέξουμε στα ψυχρά, υπολογιστικά μας αποθέματα μπορεί να αντιμετωπιστεί.

 

Λες ότι δεν είναι η ώρα για να συζητήσουμε τους κινδύνους της πυρηνικής ενέργειας, πόσο μάλλον τους ευρύτερους και πιο σοβαρούς κινδύνους των λανθασμένων επιλογών ενεργειακής φύσης σε βάθος χρόνο, μιάς που η τραγωδία υπερκαλύπτει τα πάντα. Επι της αρχής και ως μέλος της ανθρώπινης φυλής με, ευτυχώς, κάποια αίσθηση ανθρωπιάς δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

 

Όμως το ερώτημα μετατρέπετε στο πότε θα είναι η ώρα για συζήτηση; Όταν μήπως καταλαγιάσει η καταστροφή και οι επιπτώσεις αυτής; Σίγουρα, αυτό μου ακούγεται λογικό, άσε που ικανοποιεί την εικόνα του εαυτού μου ως ένα ευαίσθητο άνθρωπο. Πως θα μπορούσα να σκέφτομαι ενεργειακά ζητήματα όταν συνάνθρωποί μας πεθαίνουν; Τι θα έλεγε κάτι τέτοιο για εμένα; Δεν θα ήθελα να είμαι αυτός.

 

Μετά όμως σκέφτομαι τις προτεραιότητες που έχουμε υιοθετήσει εμείς οι πλούσιοι, ναί πλούσιοι, δυτικοί (με την ευρεία έννοια του όρου) σε αυτόν τον "οι ειδήσεις στις οχτώ είναι οι πραγματικότητα" κόσμο στον οποίο ζούμε. Δεν μπορώ να ξεχάσω πόσο κάτω στην λίστα των σημαντικών ζητημάτων, εν μέσω οικονομικής κρίσης, ήταν η καταστροφή στον Κόλπο του Μεξικό, ούτε να βγάλω από το μυαλό μου το πόσο εύκολα ξεχνάμε αυτά που α) δεν μας βολεύει να υπάρχουν και β) απαιτούν σκέψη και θυσίες.

 

Ένα γεγονός δεν αποτραβιέται από την ύπαρξη αν αγνοηθεί. "Μα καλά", θα πείς, "ποίος είπε να το ξεχάσουμε; Εδώ είμαστε να το συζητήσουμε." Κι εγώ θα σου πώ, είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό; Πρόσεξε, δεν σε κατηγορώ για άγνοια, αδιαφορία ή έστω υπεκφυγή. Σε κατηγορώ όμως για κάτι κάπως περίεργο, την επιλογή σου να αγνοήσεις, έστω και προσωρινά, ένα θέμα υψίστης σημασίας μπροστά στο πρόσωπο της τραγωδίας.

 

Θα μου πείς "Τι λες μωρέ Βασίλη; Είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με αυτά ενώ κόσμος πεθαίνει; Τι άνθρωπος είσαι εσύ;" και θα σου πω, τι άνθρωπος είσαι εσύ που επιλέγεις να ασχόληθείς με τις τραγωδίες των φυσικών καταστροφών (που είναι ο κανόνας) και όχι με τις τραγωδίες από τις δικιές μας επιλογές;

 

Long story short. Αποδεικνύεται περίτρανα αυτές τις ημέρες ότι ποτέ, μα ΠΟΤΕ, δεν μπορούμε να είμαστε πλήρως προετοιμασμένοι για μια καταστροφή. Εε, και, τι μας λέει αυτό; Για να δούμε. Εφόσον, ξέρουμε ότι η πυρηνική ενέργεια είναι μια βόμβα παγκόσμιας κλίμακας η οποία κρέμεται από μια κλωστή, γιατί πολλές χώρες την επιλέγουν; Απλό, παρέχει μεγάλα ποσά ενέργειας χωρίς να απαιτεί μεγάλες ποσότητες από τους όλο και πιο σπάνιους φυσικούς πόρους. Νομίζω καταλαβαίνετε που το πάω. Είναι η ακόρεστη πείνα μας για ενέργεια που μας κάνει απερίσκεπτους.

 

Είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία, ναί ευκαιρία, πρίν αποτραβηχτούμε στις μικρές ζωές μας, πρίν σταματήσουν να μας τρέφουν πραγματικότητα, να κατανοήσουμε αρχικά ότι το πάρτυ τελείωσε, ότι φάγαμε φάγαμε, ότι ήπιαμε ήπιαμε, μετά να κάνουμε αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας τις λύσεις (ξέρετε, ελπίζω, ποιές είναι αυτές μην τις επαναλαμβάνουμε) και μετά να προσπαθήσουμε να το κάνουμε κατανοητό και σε άλλους οι οποίοι δεν το καταλαβαίνουν. Δεν είναι απάνθρωπο, είναι ότι πιο ανθρώπινο μπορούμε, διόρθωση, ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε για ΟΛΟΥΣ εμάς και τους επόμενους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου