Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως? Οτι θελεις εσυ θα συζητησουμε? Κουβεντα κανουμε δεν θιξαμε κανεναν...και τις πιο πολλες φορες μαλλον πλακιτσα...αλλα πως αλλιως θα περασει και η ωρα?

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή λες να μας την πέσει και εμάς κανά λιβάδι για αυτό που κάνουμε στα μοσχάρια, τα γουρουνάκια, τα κατσικάκια και τα αρνάκια;

 

Θα έπρεπε οπωσδήποτε. Αλλά δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο: Ψοφάμε από αρρώστιες που σχετίζονται με αυτήν την ηλίθια διατροφή, οπότε την πληρώνουμε στο έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

kokobloko, υποψιάζομαι τι ενόχλησε τον blue αλλά θα μιλήσω για την δική μου ενόχληση.  :)

 

Τοποθετήσεις σαν αυτή που παρέθεσε ο odis13, προσωπικά με ενοχλούν γιατί είναι μεγάλο μέρος του προβλήματος (βλέπε παρακάτω) αυτής της χώρας.  Δεν ισχυρίζομαι ότι είσαι ρατσιστής (θα το έσβηνα και δεν θα έμπαινα στον κόπο να σχολιάσω)

Αλλά σε σχέση με αυτό:

...Μεχρι εκει ομως ....εμεις μπορουμε καλυτερα...τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να ειναι...Γενικα γουσταρω που ειμαι Ελληνας και αυτο δεν το αλλάζω.....

 

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να πέφτεις πολύ έξω και να μην μπορουμε με τίποτα καλύτερα απο τους Ιάπωνες όσο και να προσπαθήσουμε? (Είναι πιο μορφωμένοι, πιο ικανοί, πιο έξυπνοι, πιο τίμιοι και πιο πολιτισμένοι από εμάς και αυτά δεν είναι πράγματα που αλλάζουν σε μια ή δύο γενιές.)

 

Επίσης είσαι σίγουρος ότι οι Έλληνες γύρω σου έχουν τα στοιχεία εκείνα που σε κάνουν υπερήφανο? Δείχνουν τον πατριωτισμό ή την αφοσίωση ή τον ηρωϊσμό που -ενδεχομένως- θαυμάζεις στα ιστορικά έπη?

Η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων σήμερα γκρινάζουν για τον 13ο και τον 14ο μισθό, έχουν παραιτηθεί από την προσπάθεια και περιμένουν να γίνουμε Αργεντινή (ή να πάρουμε ελεημοσύνη από την Μέρκελ) και κατά βάση εξακολουθούν να ελπίζουν όχι σε μια αλλαγή (νοοτροπίας, συνηθειών, ηθών, επιπέδου πολιτισμού) αλλά σε μια αλλαγή (κάποιων αόριστων) οικονομικών συνθηκών που ενδεχομένως θα τους επιτρέψει να βιώσουν την προηγούμενη κατάσταση.

Για να σου κάνω μια παρομοίωση, είναι σαν να επιτίθενται οι Ιταλοί το '40, οι περισσότεροι Έλληνες να ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να πολεμήσουν αυτοί (αλλά τα συμφέροντα που δημιούργησαν τον πόλεμο) να υπάρχει κίνημα "δεν πολεμάω-δεν πολεμάω" και να το δείχνουν και στην τηλεόραση, οι μισοί να κλαίνε υστερικά και να λένε ότι "δεν βγαίνουν τα νούμερα" και ότι είναι υπεράριθμοι οι Ιταλοί και βέβαια.... όλοι μαζί να περιμένουν να παρέμβει το ΝΑΤΟ να μας σώσει. ::)

Αυτός ο Έλληνας....   έχει κάτι από την αίγλη που θαυμάζεις και σε κάνει υπερήφανο?

 

Και ξέρεις γιατί απογοητεύομαι ακόμα περισσότερο?  

Γιατί ο μέσος Έλληνας πιστεύει ότι

...δεν φταιμε εμεις για την οικονομικη καταντια.....

και ότι

....που θα επρεπε να μας πληρωνουν μονο για να σκεφτομαστε εμας τους Ελληνες...που αν δεν ειμασταν εμεις ακομα θα ετρωγαν ωμο το κρεας και θα ηταν πασαλειμενοι με λιπος για να ζεσταθουν...που δεν θα ειχαν ιδεα για επιστημονικη - φιλοσοφικη σκεψη, για δημοκρατια, για σεβασμο στον ανθρωπο, για την ομορφια και το καλλος της απλοτητας, για την λιτη αλλα λειτουργικη αρχιτεκτονικη κλπ......

 

Σκέψου λοιπόν να έχεις έναν συνεταίρο.... που φεσώνει την επιχείρηση, δεν έρχεται στη δουλειά και κάνει γενικώς ανοησίες. Και σκέψου όταν του ζητάς να συμμορφωθεί να σου απαντάει ότι είναι τρισέγγονο του Καραϊσκάκη που "πολέμησε γι αυτή τη χώρα" και ως εκ τούτου πρέπει να τον ανέχεσαι όποια μαλακία και να κάνει. (Η νοοτροπία που περιγράφω στις παραθέσεις... είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ανάλογη του παραδείγματος με τον Καραϊσκάκη.)  :)

 

By the way, δεν θέλω να σας μαυρίσω τη διάθεση. Αντίθετα με πολλούς θεωρώ ότι υπάρχει ελπίδα να συνέλθουμε κάποια στιγμή.  :)

 

 

Συγνώμη που παραθέτω τα κείμενά σου... αλλά ειδικά το δεύτερο... δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου ως μεγάλο πρόβλημα της χώρας από τότε που το έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatron συμφωνώ σε όλα εκτός απο το τελευταίο. Δεν υπάρχει ελπίδα. Δεν θέλω να σου μαυρίσω τη διάθεση αλλά κοντεύω τα 50, ταξιδεύω συχνα εκτός Ελλάδας και βαρέθηκα να βλέπω την πολιτιστική διαφορα να μεγαλώνει προς το χειρότερο οσο μας αφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πολιτισμός και η γνώση γενικότερα δεν φυλακίζονται. Δεν είναι ιδιοκτησία ούτε κληρονομικό δικαίωμα. Αντίθετα τα συμφέροντα είναι αιώνια και είναι αυτά υπεύθυνα για το παγκόσμιο χάλι.

 

Θα ήθελα να επεκταθώ, αλλά ντρέπομαι επειδή είμαι Έλληνας. Θα ήθελα να πω για τα λεφτά της μονόπολυ που τυπώνονται αβέρτα, και τα θαλασσοδάνεια που δίνουν "οι σοβαροί τραπεζικοί οίκοι" αλλά με τι μούτρα, αφού στη χώρα μας τα έχουμε σκατώσει;

 

 

Το παιχνίδι πάντως είναι στημένο, οπότε λογικό είναι να την πατήσουμε. Πόσο μάλλον όταν έχουμε τους τεμπέληδες Ελληνάρες παντού γύρω μας και μέσα μας. Με τη λογική όμως που κινείται η παγκόσμια οικονομία, είναι θέμα χρόνου να πέσουν ΟΛΟΙ στα σκατά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+άπειρα για τα σχόλια του harilatron

 

Επιτέλους έλεος για τα υπόλοιπα γνωστά σχόλια τύπου kokobloko.

Η εθνική περηφάνια μας μάρανε. Υπάρχει διαφορά μεταξύ του "αγαπώ την χώρα μου" και "νομίζω ότι η καταγωγή μου είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί".

 

Πότε επιτέλους θα μάθουμε ότι το να είσαι ταπεινός, ειλικρινής και ανοιχτός στα ελαττώματά σου είναι ο μόνος τρόπος να ανέβεις; Δείτε π.χ. ξέρω 'γω, εεεε.......τους Ιάπωνες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatron,συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα έγραψες...Κατά κύριο λόγο φταίμε εμείς για τη σημερινή κατάντια μας.Αν θυμάμαι καλά,είσαι καθηγητής σε Πανεπιστήμιο (στην Κρήτη,αν δεν κάνω λάθος),οπότε εξ΄αρχής -τουλάχιστον- υποθέτω οτί έχεις "ανοιχτό πνεύμα" και δεν θα απέκλειες οτιδήποτε,όσο τραβηγμένο κι αν ακουγόταν.Προσωπικά -καλώς ή κακώς- έτσι έχω μάθει και τα παραδείγματα για να ΜΗΝ τηρούσα τέτοια στάση,αμέτρητα και εκ του αποτελέσματος αποδεδειγμένα.

 

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να πέφτεις πολύ έξω και να μην μπορουμε με τίποτα καλύτερα απο τους Ιάπωνες όσο και να προσπαθήσουμε? (Είναι πιο μορφωμένοι, πιο ικανοί, πιο έξυπνοι, πιο τίμιοι και πιο πολιτισμένοι από εμάς και αυτά δεν είναι πράγματα που αλλάζουν σε μια ή δύο γενιές.)

 

To ίδιο,αλλά αντίθετο -"μέχρι κεραίας" - θα ρωτούσα και σένα.

 

Είμαι υπερήφανος που έχω Ελληνική καταγωγή!Ναι το παραδέχομαι,οτί δυστυχώς είναι πολύ λεπτή η γραμμή που χωρίζει έναν ανόητο Εθνικιστή-Φασιστή από κάποιον που πολύ -μα πολύ- απλά αγαπάει τη χώρα του,δεν θέλει να "αυτο-υποβιβάζεται" και φυσικά δεν έχει ψευδαισθήσεις οτί είναι η αρχή και το τέλος των πάντων.

 

Και ένα "ωραίο" απ τον καλό μας τον φίλο,τον Kissinger... ;)

 

Henry Kissinger: «The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion, their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and the Middle East»

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα.. κι εγώ δεν ντρέπομαι για την καταγωγή μου. Σε καμία περίπτωση.

Βέβαια, ντρέπομαι λίγο για κάποια φαινόμενα και για κάμποσους συμπατριώτες μου.

 

Επίσης, έχω την αίσθηση ότι η δήλωση Kissinger είναι αστικός μύθος.

 

 

 

Δεν υπάρχει ελπίδα.

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τον κισινγκερ ειναι τουλαχιστον γελοιο.

παντως οφειλουμε να παραδεχτουμε οτι δεν μας υπολογιζει κανενας σαν λαο ή κρατος ή εθνος και οτι ειμαστε οπως λεγεται κοινως η τελευταια τρυπα του ζουρνα.

υπαρχουν ανθρωποι που δεν ξερουν καν που βρισκεται η ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου