Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με δέος παρακολουθώ την ψυχοσωματική, πνευματική, πολιτιστική και κοινωνική ανάλυση του μέσου Ιάπωνα !!!

 

Ιδιαίτερα αυτή την στιγμή, που πραγματικά με έχει σοκάρει η τραγωδία στην Ιαπωνία και ανησυχώ για τον παγκόσμιο πυρηνικό όλεθρο, λειτουργεί καταπραυντικά και ανακουφιστικά, η διαπίστωση πως ο σύγχρονος φτωχός, κακομοίρης και άχρηστος Έλλην, παραμένει ένα βήμα πριν τον παντογνώστη... Όλες αυτές οι πληροφορίες που συνέλλεξα με έφεραν πιο κοντά στο δράμα που ζει σήμερα ο μέσος Ιάπωνας...

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά... ;) ;)

 

Δεν πας μέχρι τη (δημόσια) γωνία (να...ουρήσεις) ,να δεις αν έρχομαι...;  ::)

 

Για τους άλλους δεν μπορώ να ξέρω -ούτε να μιλήσω- ,αλλά εμένα με προσβάλεις με αυτή την "εξυπναδίστική" σου απάντηση,οπότε σου απαντώ ανάλογα.Μάλλον ξύπνησες στραβά,αλλά δεν είσαι ο μόνος (μην ταράζεσαι) και εγώ πολλές φορές ξυπνάω στραβά,δεν τρέχει και τίποτα...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στην Ελλάδα ως πρώτη αντίδραση θα είχε συγκληθεί έκτακτο prive υπουργικό συμβούλιο (νύχτα σε κάποια έπαυλη) με θέμα:

"Βιβλικές καταστροφές και οι οι ευκαιρίες πολιτικής και οικονομικής εκμετάλλευσης".

 

Απίστευτη η ετοιμότητα και η αντίδραση των Ιαπώνων στο σεισμό. Το τσουνάμι βέβαια δεν παλεύεται.  Αν και στο παρελθόν διετέλεσαν κι αυτοί σπουδαίοι χασάπηδες δεν νομίζω να υπάρχει καρδιά που να μη ράγισε από αυτό το πράμα. Ας ελπίσουμε να μην έχει και συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πριν αρχίσετε τα facepalms καλό είναι να ξέρετε πως η ενέργεια που παίρνουμε από τον ήλιο είναι χιλιάδες, μην πω εκατομμύρια, φορές περισσότερη από αυτήν που καταναλώνουμε. Τώρα γιατί αξιοποιούμε το ένα εκατομμυριοστό, μην πω δισεκατομμυριοστό, αυτό είναι μια καθαρά πολιτική απόφαση.

 

Αν αρχίσουμε βέβαια και βάζουμε και κάτι αιολικές και κυματικές, τότε καθαρίζουμε μια και καλή.

 

Απλά κάτι τέτοιο θα άλλαζε ΕΝΤΕΛΩΣ τις γεωπολιτικές ισορροπίες, με τη Ρωσία και την Αμερική ξαφνικά να χάνουν ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ενεργειακά πλεονεκτήματα που έχουν: Οι μεν Ρωσία κυριολεκτικά κρατάει από τα... ούμπαλα  ;D όλη την Ευρώπη, η δε Αμερική θα έχανε τις συναλλαγές σε πετροδολλάρια, θα βούλιαζε δηλαδή σαν τον Τιτανικό.

 

Οι δυνατότητες, με την έννοια της ενέργειας που φτάνει από τον ήλιο, υπάρχουν. Αλλού είναι τα προβλήματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πριν αρχίσετε τα facepalms καλό είναι να ξέρετε πως η ενέργεια που παίρνουμε από τον ήλιο είναι χιλιάδες, μην πω εκατομμύρια, φορές περισσότερη από αυτήν που καταναλώνουμε. Τώρα γιατί αξιοποιούμε το ένα εκατομμυριοστό, μην πω δισεκατομμυριοστό, αυτό είναι μια καθαρά πολιτική απόφαση.

 

Αν αρχίσουμε βέβαια και βάζουμε και κάτι αιολικές και κυματικές, τότε καθαρίζουμε μια και καλή.

 

Είχα - και δεν αστειεύομαι - εντελώς διαφορετική άποψη για το περιεχόμενο των ποστς σου, και ειλικρινά βρίσκομαι προ εκπλήξεως με τις κοτσάνες μεγατόνων που γράφεις... Κατά τα άλλα:

 

energizerbunny.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε πλακα κανω...αναφερομαι σε πραγματικο περιστατικο στο μετρο του Τοκυο,χτυπησε το κινητο μου και το σηκωσα και μιλησα.....αν ημουν..Ιαπωνας ειχα κανει ηδη 2 ΘΑΝΑΣΙΜΑ αμαρτηματα

 

1.δεν ειχα το κινητο μου στη δονηση (δεν ακουσα ουτε μια φορα ηχο κινητου μια και θεωρειται μεγιστη αγενεια το να βαραει δυνατα το κινητο σου σε δημοσιους χωρους)

2.τολμησα να μιλησω μεσα στο μετρο (κανεις δεν μιλαει στο κινητο σε δημοσιους χωρους ολοι στελνουν μυνηματα για να μην ενοχλουν αλλα και γιατι το να μαθαινει τα...σωψυχα σου ο..αγνωστος διπλανος σου δεν ειναι και πολυ.....σικ.... ;D)

 

δεδομενου οτι καθομουν και διπλα σε θεση για...εγκυους.....(εκει απαγορευεται να το εχεις καν ενεργο...)

 

κανονικα θα με ειχαν πλακωσει στο ξυλο (ολο το βαγονι)...

 

επειδη ομως ημουν...ξενος μου ειπαν απλα να το κλεισω αμεσως... ;D

 

 

ναι εζησα και εγω κατι τετοια εκει...και αυτες οι ανοησιουλες τους κανουν ανωτερους? τωρα σοβαρα θα μπορουσε να ζησει κανεις στην Ιαπωνια για τετοιου ειδους λογους? κινητακια κλειστα, και μηνυματακια και τετοια...αυτα μας μαρανανε? εγω εχω παει Ιαπωνια και δεν ξαναπαω που να με πληρωνουνε...για καμια βδομαδα το Τοκυο καλο ειναι ...τωρα για ...ζωη ...ε ενταξει...δεν θα παρω...

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας μέχρι τη (δημόσια) γωνία (να...ουρήσεις) ,να δεις αν έρχομαι...;  ::)

 

Για τους άλλους δεν μπορώ να ξέρω -ούτε να μιλήσω- ,αλλά εμένα με προσβάλεις με αυτή την "εξυπναδίστική" σου απάντηση,οπότε σου απαντώ ανάλογα.Μάλλον ξύπνησες στραβά,αλλά δεν είσαι ο μόνος (μην ταράζεσαι) και εγώ πολλές φορές ξυπνάω στραβά,δεν τρέχει και τίποτα...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... ;)

 

Φίλε μου διαβάζω όλα όσα γράφονται στο topic και απορώ !!!!! Προφανώς και υπήρχε ειρωνεία, η οποία ωστόσο δεν στόχευε κανέναν συγκεκριμένο συνφορουμίτη. Ούτε στραβά ξύπνησα, ούτε τίποτα... Όταν όμως τα πράγματα είναι σοβαρά, πρέπει και εμείς να είμαστε σοβαροί και όχι να γράφουμε ότι μας έρχεται στο κεφάλι...

 

Τώρα για το αν νιώθεις ότι σε προσβάλω, ειλικρινά είναι κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορο διότι ούτε καν σκεφτόμουν κάτι τέτοιο. Αυτή την στιγμή υπάρχει μια τεράστια καταστροφή!  Αυτό με ενδιαφέρει. Και αυτό που με απογοητεύει, είναι ότι την στιγμή αυτή, ξυπνάει ο εγωίσταρος, ξερόλλας, ισχυρογνώμον και παπάρας νεοέλληνας που λέει το κοντό του και το μακρύ του....

 

Διάβασε από την αρχή το θέμα και δες μήπως έχω κάπου δίκιο.. Σε αντίθεση περίπτωση, σου υπόσχομαι ότι θα πάω στην γωνία να δω αν έρχεσαι.. ::)

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα - και δεν αστειεύομαι - εντελώς διαφορετική άποψη για το περιεχόμενο των ποστς σου, και ειλικρινά βρίσκομαι προ εκπλήξεως με τις κοτσάνες μεγατόνων που γράφεις... Κατά τα άλλα:

 

energizerbunny.jpg

 

 

Βάλε το λαγό στο λαγούμι, και μάθε λίγο μπαλίτσα.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_energy

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ναι εζησα και εγω κατι τετοια εκει...και αυτες οι ανοησιουλες τους κανουν ανωτερους? τωρα σοβαρα θα μπορουσε να ζησει κανεις στην Ιαπωνια για τετοιου ειδους λογους? κινητακια κλειστα, και μηνυματακια και τετοια...αυτα μας μαρανανε? εγω εχω παει Ιαπωνια και δεν ξαναπαω που να με πληρωνουνε...για καμια βδομαδα το Τοκυο καλο ειναι ...τωρα για ...ζωη ...ε ενταξει...δεν θα παρω...

 

kokobloko κράτα κατά νου ότι κανένα φυσιολογικό παιδί δεν γουστάρει το σχολείο και όλα θα προτιμούσαν να παίζουν μπάλα/playstation/το όργανό τους.

Προφανώς και δεν γουστάρεις τον τρόπο ζωής της Ιαπωνίας. Αν όμως είχες μεγαλώσει με αυτό τον τρόπο θα καταλάβαινες πόσο αδικαιολόγητη (και αστεία) είναι η δική σου υπεροψία που εκδηλώνεται με το να χαρακτηρίζεις "ανοησιούλες" ένα ολόκληρο πλαίσιο συμπεριφοράς το οποίο απλά αγνοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatron δεν χρειάζεται να πικραίνεσαι... εδώ χαρακτηρίζουν... κοτσάνες μεγατόνων την ίδια τη Φυσική... η παράδοση των Ιαπώνων θα τη γλίτωνε;  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ντ' αλλων μου λες τωρα και εσυ...Κι ομως υπαρχουν παιδια που το γουσταρουν το σχολειο ...και εγω το γουσταρα...Σε επιπεδο ζωης ομως θετεις αλλα κριτηρια...οπως δεν θα μπορουσα να ζησω στο Λονδινο (το οποιο εχω επισκεφθει) , το Βερολινο (το οποιο ειναι πολυ ωραιο - το εχω επισκεφθει), ετσι δεν θα μπορουσα να ζησω και στο Τοκυο (που δεν ειναι και τοσο ωραιο (για εμενα τουλαχιστον) - το εχω επισκεφθει)...Για εμενα το πρωτο συνθετικο της λεξεως ιθαγενεια (ιθα=εδω) παιζει πολυ σημαντικο ρολο...και γενικα θεωρω λιγο ανισορροπους τους ανθρωπους που μπορουν να εγκαταλειψουν για παντα τη χωρα τους....(ειδικα αν ειναι ομορφη , οπως ειναι η Ελλαδα, τουλαχιστον για εμενα...)

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου