Προς το περιεχόμενο

Ποιο ποτενσιόμετρο για κιθάρα;


nicktgr15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια.

Θέλω να αλλάξω 3 ποτενσιόμετρα σε μια stratocaster. Κοίταξα αυτα που έχει μέσα αλλα δεν φαίνεται πόσα KΩ είναι. Οπότε τι να βάλω εγώ; 250 ή 500;

Στην κιθάρα οι 3 μονοί που έχει θα αντικατασταθούν απο 2 μονούς και έναν διπλό, δεν επηρεάζει αυτο στην επιλογή του ποτενσιόμετρου ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα 500 μια και θα βάλεις τον διπλό.Συνήθως έτσι γίνεται.Στους μονούς 250 και στους διπλούς 500.Ο γενικός κανόνας είναι μεγαλύτερη αντίσταση=περισσότερα και πιο σκληρά πρίμα.Μην το δέσεις κόμπο εξαρτάται απο τους μαγνήτες και πως συμπεριφέρονται σε τέτοιου είδους αλλαγές.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Εγω θα σου πρότεινα 500 μια και θα βάλεις τον διπλό.Συνήθως έτσι γίνεται.Στους μονούς 250 και στους διπλούς 500.Ο γενικός κανόνας είναι μεγαλύτερη αντίσταση=περισσότερα και πιο σκληρά πρίμα.Μην το δέσεις κόμπο εξαρτάται απο τους μαγνήτες και πως συμπεριφέρονται σε τέτοιου είδους αλλαγές.

+1

 

Επίσης, ο κατασκευαστής των καινούριων μαγνητών που θα βάλεις, δεν προτείνει κάποιες τιμές? Θα μπορούσες να πάρεις αυτές για μπούσουλα τόσο στο volume όσο και στα tone. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις κατασταλαξει ακομα για ποντεσιομετρα μια καλη λυση ειναι η νεα σειρα της dimarzio για hss set με τρομερη αποδοση ηχου ειναι 500 για των διπλο και 250 για τον μονο.ειναι δοκιμασμενα.

et's bring it down

Dudes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις κατασταλαξει ακομα για ποντεσιομετρα μια καλη λυση ειναι η νεα σειρα της dimarzio για hss set με τρομερη αποδοση ηχου ειναι 500 για των διπλο και 250 για τον μονο.ειναι δοκιμασμενα.

 

Αυτά ισχύουν για το tone?Στο volume τί βάζουμε συνήθως? Έχω ακούσει ότι στο volume μπαίνει πάντα 500 pot. Τί ισχύει τελικά?

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας παιζει ρολο τους μαγμητες που θα βαλεις. η καθε σειρα εχει διαφορετικη συνδεσμολογια. αλλα μιλοντας για απλους μαγμητες παντα σε strat με 1 vol και 2 tone το vol ειναι κοινο αλλα το tone για τον επιλογεα των single μαγνητων ειναι 250. Ο διπλος ειναι παντα 500 για να δινει αρκετο gain με την αντισταση που δινει

et's bring it down

Dudes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τελικά απο το thomann 3 των 500. Θα βαλω μονο των 500 να δω τι θα γίνει. 8O

 

Επισης, οταν κοιτούσα τις συνδεσμολογίες της κιθαρας, κατέληξα στο συμπερασμα οτι τα ποτενσιόμετρα για το tone δεν επηρεάζουν τον bridge μαγνητη;...Ή σε λάθος συμπερασμα κατέληξα; :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πήρα τελικά απο το thomann 3 των 500. Θα βαλω μονο των 500 να δω τι θα γίνει. 8O

 

Επισης' date=' οταν κοιτούσα τις συνδεσμολογίες της κιθαρας, κατέληξα στο συμπερασμα οτι τα ποτενσιόμετρα για το tone δεν επηρεάζουν τον bridge μαγνητη;...Ή σε λάθος συμπερασμα κατέληξα; :roll:[/quote']

 

Υπάρχουν διάφορες συνδεσμολογίες για strat. Σε κάποιες ο bridge δεν έχει tone όπως σωστά περιγράφεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδεσμολογια του bridge μαγνητη ειναι passive και συνδεεται πανω στο tone 1. δεν ξερω αν εχεισ active συστημα στην κιθαρα σου γιατι εκει αλλαζει το πραγμα. αλλα οπως σωστα ειπες σε μερικα set strat ο bridge δεν εχει tone

et's bring it down

Dudes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους μονους χωρις δευτερη σκεψη 250Κ, οι διπλοι λειτουργουν καλυτερα με 500Κ. εγω το αλλα ξα ομως με 250Κ και μου αρεσε καλυτερα. κοβουν τα ενοχλητικα πριμα. στο volume παντα 500Κ.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου