Προς το περιεχόμενο

Ποιο ποτενσιόμετρο για κιθάρα;


nicktgr15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, στα tone δεν υπάρχει λόγος για 250Κ, καλύτερα 500Κ. Η συνήθης συνδεσμολογία είναι τέτοια που η αντίσταση που βάζεις στο ποτ είναι σε σειρά με ένα πυκνωτή και από εκει στη γή. Στις συνδεσμολογίες που έχω δει, το σήμα πάει στο δρομέα και όχι στα άκρα του ποτ (μιλαω για το tone όχι για το volume), ένα 250Κ στο 10 θα κάνει τη δουλειά που κάνει ένα 500Κ στη θέση 5.

 

nicktgr15, δεν ποστάρεις κάπως το διάγραμμα/συνδεσμολογία που θα

χρησιμοποιήσεις ώστε να το δούμε και να μιλήσουμε με μεγαλύτερη βεβαιότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις συνδεσμολογίες που έχω δει' date=' το σήμα πάει στο δρομέα και όχι στα άκρα του ποτ (μιλαω για το tone όχι για το volume), ένα 250Κ στο 10 θα κάνει τη δουλειά που κάνει ένα 500Κ στη θέση 5. [/quote']

 

Ναι, είναι πολύ σωστη αυτή η σκέψη. Και σε αυτά που είδα εγω όλα στον δρομεα πήγαιναν, και το volume νομίζω. Θα post-άρω εικονα απο την συνδεσμολογία που θέλω να κάνω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις συνδεσμολογίες που έχω δει' date=' το σήμα πάει στο δρομέα και όχι στα άκρα του ποτ (μιλαω για το tone όχι για το volume), ένα 250Κ στο 10 θα κάνει τη δουλειά που κάνει ένα 500Κ στη θέση 5. [/quote']

 

Ναι, είναι πολύ σωστη αυτή η σκέψη. Και σε αυτά που είδα εγω όλα στον δρομεα πήγαιναν, και το volume νομίζω. Θα post-άρω εικονα απο την συνδεσμολογία που θέλω να κάνω σύντομα.

 

Συνήθως το volume πάει στα άκρα του pot και τα tone στο δρομέα. Το volume στο δρομέα σε passive κύκλωμα δεν νομίζω να γίνεται να δουλέψει... :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ένα 250Κ στο 10 θα κάνει τη δουλειά που κάνει ένα 500Κ στη θέση 5.

 

Αυτό ισχύει για τα γραμμικά ποτενσιόμετρα. Το tone ποτενσιόμετρο δεν είναι λογαριθμικό;

 

Το volume στο δρομέα το έχω δει και εγώ. Δεν μου φαίνεται πάντως και τόσο απίθανο να δουλέψει ...

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
... ένα 250Κ στο 10 θα κάνει τη δουλειά που κάνει ένα 500Κ στη θέση 5.

 

Αυτό ισχύει για τα γραμμικά ποτενσιόμετρα. Το tone ποτενσιόμετρο δεν είναι λογαριθμικό;

 

Το volume στο δρομέα το έχω δει και εγώ. Δεν μου φαίνεται πάντως και τόσο απίθανο να δουλέψει ...

 

Πράγματι, αυτό ισχύει για γραμμικό ποτενσιόμετρο όπως πολύ σωστά γράφεις. Τώρα αν βάλεις το volume στο δρομέα έχεις 2 επιλογές:

1. Να έχεις αυτή τη μεταβλητή αντίσταση σε σειρά με τους μαγνήτες δηλαδή να την παρεμβάλλεις στην ουσία ανάμεσα σε μαγνήτες και ενισχυτή

2. Να την έχεις παράλληλα και στην ουσία να βραχυκυκλωνεις την έξοδο των μαγνητών προς τη γή.

 

Και οι δύο αυτές συνδεσμολογίες μου φαίνονται ανορθόδοξες. Ειδικά η πρώτη δεν βλέπω πως μπορεί να κάνει την έξοδο μηδέν. (Δηλαδή να κλείσεις το volume τελείως). :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τώρα αν βάλεις το volume στο δρομέα έχεις 2 επιλογές:

1. Να έχεις αυτή τη μεταβλητή αντίσταση σε σειρά με τους μαγνήτες δηλαδή να την παρεμβάλλεις στην ουσία ανάμεσα σε μαγνήτες και ενισχυτή

2. Να την έχεις παράλληλα και στην ουσία να βραχυκυκλωνεις την έξοδο των μαγνητών προς τη γή.

Και οι δύο αυτές συνδεσμολογίες μου φαίνονται ανορθόδοξες. Ειδικά η πρώτη δεν βλέπω πως μπορεί να κάνει την έξοδο μηδέν. (Δηλαδή να κλείσεις το volume τελείως). :wink: :wink: :wink:

 

Μου αρέσει αυτή η συζήτηση !

Μια άλλη πιθανή συνδεσμολογία είναι η εξής:

 

Έξοδος του μαγνήτη στον δρομέα (μεσαίο ποδαράκι του ποτ)

Γείωση στο ένα εξωτερικό ποδαράκι

Έξοδος προς τον ενισχυτή στο άλλο εξωτερικό ποδαράκι

 

Γυρνώντας λοιπόν το ποτ στέλνεις το σήμα του μαγνήτη είτε προς τη γείωση είτε προς την έξοδο. Σημαντικό πλεονέκτημα αυτής της συνδεσμολογίας: Ο ενισχυτής βλέπει σε κάθε θέση του ποτ την ίδια ωμική αντίσταση από την έξοδο στη γείωση! Η σύνθετη αντίσταση αλλάζει βέβαια ανάλογα με τη θέση του ποτ.

 

Τί λες;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι συνδεσμολογίες που στέλνουν την έξοδο του μαγνήτη στη γη (με κάποιο τρόπο) δεν μου πολυαρέσουν γιατι αλλάζουν την αντίσταση που βλέπει ο μαγνήτης στην έξοδό του....(ξέρεις τι σημαίνει αυτό για την καμπύλη συντονισμού...).

Τέλος πάντων, ίσως να μην το διατύπωσα σωστά πριν, όταν έγραψα "Το volume στο δρομέα σε passive κύκλωμα δεν νομίζω να γίνεται να δουλέψει".

 

Ας πούμε ότι δεν το έχω συναντήσει ποτέ. Καθώς δεν βλέπω κανένα σημαντικό πλεονέκτημα δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να βρεθεί ο τρόπος για να δουλέψει σωστά. :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου