Προς το περιεχόμενο

Θέλω βοήθεια για δέρματα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Παίζω ντραμς 2,5 χρόνια και θέλω να αλλάξω δέρματα σε όλα τα τύμπανα και batter και resonant.Παίζουμε με μία μπάντα ροκ και ελαφρύ μέταλ.Τι προτείνετε για αυτό το στυλ?Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά είμαι καινούριος και κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω(π.χ. αρμονικές ή διαστήματα 3ης 4ης 5ης,συχνότητες)και δεν έχουμε και μπασίστα στην μπάντα μας οπότε αν μπορούσες να μου αναφέρεις μερικά θα με διευκόλυνες  πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι drums εχεις?

 

η κλασσικη συνταγη για το ειδος που παιζεις ειναι

 

tom /bass drum batters: remo pinstripe

tom bottoms: remo clear ambassador

snare bater: remo coated cs

snare bottom:remo ambassador snare side.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή δερμάτων είναι μεταξύ άλλων και θέμα γούστου, αλλά αφού δεν έχεις μεγάλη εμπειρία και για να μην πολυπαιδεύεσαι ψάχνοντας όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, θα σου πρότεινα για το είδος που παίζετε, Remo Emperor clear επάνω και Ambassador clear κάτω στα τομ, και Pinstripe στην batter πλευρά της κάσας.

Για το το ταμπούρο, Ambassador coated και Ambassador snare είναι για μένα η χρυσή ...συνταγή.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα drums μου δεν είναι και πολύ καλά είναι piece απλά επειδή είναι παλιά και για την ηλικία τους αρκετά καλά και δεν μπορώ να πάρω καινούρια θέλω να αλλάξω όλα τα δέρματα

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ! 8)           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "δερματα λαδιου"?

μοναδικα δερματα λαδιου που υπαρχουν ειναι τα Evans Hydraulic & εχουν τον πιο "πεθαμενο" (δηλ.μαφλαρισμενο) ηχο που υπαρχει.

 

τα drums μου δεν είναι και πολύ καλά είναι piece

 

βαλε τοτε αυτα που σου προτεινα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O SF έχει ένα point, αφού τα Pinstripes είναι καλά για "μέτρια" σετ επειδή κόβουν τους ενοχλητικούς αρμονικούς και κάνουν οποιοδήποτε σετ να ακούγεται τουλάχιστον αξιοπρεπές.

 

Από την άλλη εγώ θα επιμείνω στα Emperors γιατί δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά από τα Pinstripes, και αν θες να κόψεις αρμονικούς αρκεί να τα μαφλάρεις με ένα (ή μισό) O-Ring ή με κάποιο άλλο φιμωτήρι. Αντίθετα, στα Pinstripes δεν μπορείς να προσθέσεις αντήχηση και έχεις κολλήσει με το σχετικά μονοδιάστατο ήχο τους (που όμως μπορεί να σου αρέσει – ξέρω σε μπερδέψαμε περισσότερο...).

 

Όσο για Hydraulics της Evans, ναι είναι τα μόνα που έχουν λάδι ανάμεσα στα δύο φύλλα (το ότι τα Pinstripes τα λέγαμε λαδιού κάποτε ήταν αποτέλεσμα παραπληροφόρησης), και ναι παρά είναι dead.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα τα παραπανω.αλλα η γνωμη μου ειναι οτι δε χρειαζεται να τα αλλαξεις ολα,διοτι και το τρανταχτο αποτελεσμα δεν θα εχεις,και θα σου φυγει ενας σκασμος λεφτα(ξερεις ποσο εχει πινστραιπ 22';)  παρε χατς καλυτερα....

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου