Προς το περιεχόμενο

Ψευτικα tops


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα χθες σε ενα καινουργιο μαγαζι που ανοιξε στην πολη που μενω στο Βολο.και ενω δοκιμαζα κατι κιθαρες μου δειχνει ο τυπος μια κιθαρα αγορασμενη απο αλλο μαγαζι του βολου,που του την ειχε παει ενα παιδι για σερβις.Η κιθαρα αξιας 250 ευρω ηταν μια Jackie Jackson μαυρη και απο μπροστα ειχε καπακι με νερα που φαινοταν σαν Fiddleback maple.παντως σιγουρα δεν ηταν quilted.και μου λεει ο τυπος κρατωντας την κιθαρα στα χερια του και γυρνωντας την στο φως.

-βλεπεις να αλλαζει τιποτα?

του λεω οχι και μου λεει οτι αυτο ειναι επειδη δεν ειναι ξυλο αυτο που εβλεπα αλαλ μια φωτοτυπια η κατι τετοιο.....και μαλιστα οτι αυτος μπορει να βρει τετοιες κιθαρες για 50 ευρω.Αυτος ισχυριζεται οτι την διαφορα την βλεπεις γυρνωντας την κιθαρα στο φως και αν αλλαζουν τα νερα.αυτο ομως δεν το καταλαβα.Το δοκιμασα και στην δικια μου που υποτιθεται οτι εχει quilted maple και δεν καταλαβα τιποτα....

το θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενη κιθαρα δεν εχει νοημα να εχει καπακι(μιλαω για την Jackie)γιατι και φθηνη ηταν και αλλο στυλ κατασκευης οποτε προφανως δεν θα την εφτιαχναν με ελαφρυ ξυλο και καπακι maple απο πανω και απ'οσο ξερω ουτε απο σκετο ξυλο maple.Φυσικα δεν το πηγαινω καπου το θεμα απλα περισσοτερο ενημερωτικο ειναι και μαλιστα ζητω να μαθω περι του θεματος απο εσας που ξερετε περισσοτερα πανω σε αυτα και ισως καποια tips που να καταλαβαινουμε τη διαφορα.Ευχαριστω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολλες απο τις φτηνες κιθαρες που εχουν φανταχτερα καπακια δεν εχουν στην ουσια κανονικα καπακια απο flame maple ή καποιο αναλογο ξυλο. Πολυ συχνα βλεπουμε απλα ενα veneer, δηλαδη απλα μια λεπτη φλουδα για καθαρα αισθητικους λογους.

 

Υπαρχουν και περιπτωσεις ιδιαιτερα φτηνων οργανων οπως αυτο που ανεφερες οπου εχουμε ψευτικα νερα "τυπωμενα" πανω στην κιθαρα που δινουν την ψευδαισθηση ενος flamed maple ή αναλογου top.

 

Συχνα με μια προσεκτικη ματια μπορεις να καταλαβεις τα fake top, ειδικα αν εχεις δει και αρκετα κανονικα για να εχεις καποιο μεσο συγκρισης - ειναι τοσο "εντονα" και συμμετρικα που φαινονται ψευτικα. Δεν τιθεται θεμα να αλλαζουν τα νερα καθως γυρνας την κιθαρα - τα νερα του ξυλου υπαρχουν σε συγκεκριμενα σημεια, δεν μετακινουνται ;D Mαλλον κατι αλλο θα εννοουσε το παληκαρι, ισως το πως "γυαλιζουν" ενω γυρνας την κιθαρα...

 

Προσωπικα δε το θεωρω προβλημα σε φτηνα οργανα. Στην κιθαρα των 300-400 ευρω εχει μπει καθαρα για μουρη - αν φαινεται καλο τι σε νοιαζει αν ειναι καπακι, φλυδα ή τελειως μουφα?

 

 

Υ.Γ. Αυτο που λεει ο EG ειναι επισης ενας τροπος να τσεκαρεις αν καποια κιθαρα εχει καποιο καπακι διαφορετικο απο το σωμα (φτανει βεβαια τα cavities να μην ειναι βαμενα με solid χρωμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Αυτο που λεει ο EG ειναι επισης ενας τροπος να τσεκαρεις αν καποια κιθαρα εχει καποιο καπακι διαφορετικο απο το σωμα (φτανει βεβαια τα cavities να μην ειναι βαμενα με solid χρωμα).

Και αυτο ηθελα ακριβως να πω τωρα αλλα με προλαβες.Δηλαδη σε κιθαρα των 800 ευρω γινεται να τυχει αυτο?πχ στην δικα μου mockingbird στους μαγνητες απο μεσα ειναι βαμμενη μεχρι μισο δακτυλο απο το καπακι στην ουσια οποτε δεν μπορω να κσερω αν εχει στην πραγματικοτητα καπακι η οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή είμαι και γω από βόλο και μάλλον ξέρω για ποιο μαγαζί μιλάς σε προτρέπω να μείνεις μακριά από αυτόν εκτος αν και συ (οπως αυτός) το feedback του ενισχυτή το μετράς για sustain.

(δεν πολυκατάλαβα βέβαια αν θεωρείς ότι σε κορόιδεψε ο πωλητής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή είμαι και γω από βόλο και μάλλον ξέρω για ποιο μαγαζί μιλάς σε προτρέπω να μείνεις μακριά από αυτόν εκτος αν και συ (οπως αυτός) το feedback του ενισχυτή το μετράς για sustain.

αχαχαχαχαχαχαχαχα δεν ξερω δεν μου εχει πει τιποτα για αυτο ακομα περα απο το οτι οι fame ειναι οσο καλοι οσο και οι marshall...

κοιτα απο την αρχη τον εβαλα λιγο στο ματι γιατι δεν γινεται ολα τα οργανα του να τα εχι κατασκεβασει ο ιδιος και να τα δινει 500 και 600 ευρω...προφανως εσυ τον γνωριζεις και απο πιο παλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συγνώμη... Δεν είναι ευκρινές από τον ήχο αν είναι κανονικό καπάκι ή φλίδα; :D :D :D

(Τα αυτοκόλλητα ψεύτικα καπάκια είναι παλιά ιστορία. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Με 200 ευρώ σιγά μην έβαζαν και κανονικό maple.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται για κοροϊδία, αυτές είναι τεχνικές που χρησιμοποιούνται στα φτηνά όργανα για να δείχνουν πιο "λουσάτα" (photo flame κλπ). Δεν υπάρχει κάτι το παράξενο σε αυτό (και δεν ξέρω γιατί ανησυχείς για την κιθάρα σου!!)

Αυτό που λέει ο odis πως τα νερά δεν μετακινούνται κοιτώντας τη κιθάρα υπο γωνία, είναι γενικά σωστό... έχω παρατηρήσει όμως μια ψευδαίσθηση κίνησης σε όργανα με έντονα νερά (flame πχ) ενώ σε όργανο που είχα με photo flame δεν υπήρχε αυτό...

anyway, τα ψεύτικα νερά φαίνονται εύκολα, με μια κοντινή ματιά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχαχαχαχαχαχα δεν ξερω δεν μου εχει πει τιποτα για αυτο ακομα περα απο το οτι οι fame ειναι οσο καλοι οσο και οι marshall...

κοιτα απο την αρχη τον εβαλα λιγο στο ματι γιατι δεν γινεται ολα τα οργανα του να τα εχι κατασκεβασει ο ιδιος και να τα δινει 500 και 600 ευρω...προφανως εσυ τον γνωριζεις και απο πιο παλια...

 

Τα όργανα ΔΕΝ τα φτιάχνει ο ίδιος.Απλά του λες τα specs και το στέλνει σε ενα εγοστάσιο στη γερμανία να στο φτιάξουν.Ή στην κίνα μου είπε??Δε θυμάμαι.Άμα τσέκαρες και ένα ζευγάρι από μία κοκκινη και μία κιτρινη κιθάρα που είχε στον αριστερό τοιχο όπως μπαίνεις και κοίταζες πιο κοντά θα έβλεπες ότι το τρέμολο δεν ήταν στη ίδια ευθεία με την ταστιέρα αλλά η πλευρά με τις πρίμες χορδές απέκλεινε περίπου 20-25 μοίρες.Έλεος δηλαδή.Άσε που πήγαινε να με βγάλει και ψεύτη όταν του λεγά για κουρδισμένα ξύλα.Τουλάχιστον ώς γνώστης θα έπρεπε να μπορούσε να εκφράσει άποψη για το θέμα αλλά μου πε δεν το χει ακούσει ποτέ αυτό. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως γιατι να το γραφουν στους καταλογους οτι ειναι maple πχ?αυτο δεν ειναι αναληθες αρα και....κοροιδεια?δεν ξερω πως αλλιως να το πω.δηλαδη μεχρι και ομικα θα κινουμουν εναντιον του προμηθευτη αν μπορουσα.συν το οτι ακομα δεν εχω φτασει στο σημειο να καταλαβαινω τον ηχο μεχρι και απο τα καπακια και αμφιβαλλω αν θα φτασω ποτε μου! :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου