Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση Whammy bar floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη το μπερδευετε το παιδι... vartani ο λεβιες που δείχνεις είναι του  edge και edge pro που φοράνε οι prestige, σε καμια περιπτωση δεν ταιριάζει αυτός με το edge III.

 

hugo, κανε το εξής απλό: κοιτα προσεκτικά την τρύπα. Σε κάποια σημεία πάνω στην περίμετρο της θα δείς δυο μικρες εγκοπές η μια απέναντι απο την άλλη. παρε κάποιο κατσαβίδι και εφαρμοσε το στις εγκοπες αυτες. αρχισε να το σφιγγεις (χωρίς να εχεις βάλει το λεβιέ εννοείται) και οταν γίνει αρκετα σφιχτο είσαι εντάξει.

 

***edit:Αν δεν γίνει τίποτα και με αυτο πας στο πίσω μέρος του tremolo, εκει που είναι τα ελατήρια. στο κάτω μέρος του tremolo block εχει μια αλλενοβιδα. τη σφιγγεις και τώρα είσαι κομπλέ

 

Αν και πάλι δεν γινει τίποτα...ποσταρεις ξανα και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εννοώ την τρύπα που μπαίνει ο λεβιές, δυστυχως δεν μπορω να γίνω πιο περιγραφικός:

 

κοιτα προσεκτικά την τρύπα. Σε κάποια σημεία πάνω στην περίμετρο της θα δείς δυο μικρες εγκοπές η μια απέναντι απο την άλλη. παρε κάποιο κατσαβίδι και εφαρμοσε το στις εγκοπες αυτες. αρχισε να το σφιγγεις (χωρίς να εχεις βάλει το λεβιέ εννοείται) και οταν γίνει αρκετα σφιχτο είσαι εντάξει

 

εαν δεν σφιγγει απο εκει τοτε ασχολήσου με την βιδα αλεν απο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω μια http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_plus_profx_hsb.htm .. Άκουσα από έναν φίλο ότι φλόιντ ρόουζ και τρέμολο σε λεσ πόλ είναι μεγάλο μπέρδεμα επειδή ξεκουρδίζεται συνέχεια και το κούρδισμα παίρνει 20 λεπτά λόγω του λόκινγκ σύστεμ.. Υπάρχει κανένας που να ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα? Όντως δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω μια http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_plus_profx_hsb.htm .. Άκουσα από έναν φίλο ότι φλόιντ ρόουζ και τρέμολο σε λεσ πόλ είναι μεγάλο μπέρδεμα επειδή ξεκουρδίζεται συνέχεια και το κούρδισμα παίρνει 20 λεπτά λόγω του λόκινγκ σύστεμ.. Υπάρχει κανένας που να ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα? Όντως δεν αξίζει?

 

Mακακίες σου λέει.Σε όποια κιθάρα μπει ένα φλουντ το stability εξαρτάται από την ποιοτητα του τρεμόλου και την τοποθετηση του και όχι απο το είδος της κιθάρας.

 

 

Είναι η ίδια les paul που έχεις μπανίσει.Υπόψιν λοτι δεν είναι το floyd rose original που λέει ο thomann αλλά τπ special.Kαλό είναι και αυτό.Δες το βίντεο.Πάντα να σετάρεται σωστά η κιθάρα όμως.ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω μια http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_plus_profx_hsb.htm .. Άκουσα από έναν φίλο ότι φλόιντ ρόουζ και τρέμολο σε λεσ πόλ είναι μεγάλο μπέρδεμα επειδή ξεκουρδίζεται συνέχεια και το κούρδισμα παίρνει 20 λεπτά λόγω του λόκινγκ σύστεμ.. Υπάρχει κανένας που να ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα? Όντως δεν αξίζει?

 

Το ξεκούρδισμα ενός floyd κάθε άλλο έχει να κάνει παρά με το αν η κιθάρα είναι LP ή όχι..Αν είναι δυνατόν..Τα licenced σε mid priced κιθάρες όπως αυτή που θες είναι λίγο hit-or-miss ,μπορεί να σου τύχει καλό που να μην ξεκουρδίζει εύκολα και να είναι βολικό,μπορεί και όχι.

 

Ο συνηθέστερος τρόπος αντιμετώπισης είναι να βαλεις ένα παραπάνω ελατήριο από πίσω,η να βάλεις σε τριγωνική διάταξη 3 ελατήρια.

 

Αν βρεις τα σκούρα απλά κάνεις μια επένδυση και παίρνεις ένα αυθεντικό floyd,το οποίο τα σπάει.Έχω εμπειρία απο 2 licenced floyd σε 2 6χορδες που είχα,1 licenced σε 7χορδη,και ένα αυθεντικό σε άλλη 7χορδη,και μπορώ να πω το original ήταν μέρα με την νύχτα συγκριτικά με τα άλλα σε αίσθηση ( και λίγο καλύτερο στον τομέα του ξεκουρδίσματος-ανάλογα με τη χρήση βέβαια)

 

Αυτό για το ότι το κούρδισμα ανεβαίνει λίγο ισχύει όταν σφίγκεις τα αλλεν στο νατ.Απλά μόλις σφίξεις ρίχνεις το κούρδισμα από τα fine tuners της γέφυρας και είσαι κομπλέ.Σε κανονικές συνθήκες,και με ήδη ρυθμισμένη κιθάρα δε θα χρειαστεί να ξεκουρδίσεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vartanis, άλλος είναι ο λεβιές του Edge III. Κι εγώ το ίδιο λάθος έκανα νωρίτερα.

 

Με μπερδεψε και μενα αυτο το rg  :P  γιατι και εγω εχω μια rg αλλα καμμια σχεση.  :'(

 

Ας οψεται η καλη μας η καρδια που θελαμε να βοηθησουμε. ;D ;D ;D

 

Ελπιζω να βρει το .....φως του το παιδι.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου