Προς το περιεχόμενο

15 guitar amp speakers shootout...


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπαρχει και το παρακατω site, νομιζω το εχω ξανααναφερει.

 

http://www.gtraudio.com/

 

Το τεστ πωλειται σε cd και αν κρινω απο τον τροπο που κανανε το τεστ, ειναι ισως οτι καλυτερο υπαρχει σε speaker-shootout. Τολμω να πω οτι σου δινει καλυτερη εντυπωση για τον χαρακτηρα του καθε μεγαφωνου απο το να τα ακουσεις...ο ιδιος (καθοτι ειναι δυσκολο να κρατησεις καθε αλλη παραμετρο σταθερη). Φυσικα αυτο που εχει σημασια στην τελικη ειναι το ηχητικο αποτελεσμα που θα φτασει στα αυτια μας, απο τον ενισχυτη μας, αλλα και παλι ενα τετοιο τεστ μονο χρησιμες πληροφοριες μπορει να σου δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο!

 

Μπράβο Κώστα για την "ανακάλυψη"!  ;)

 

Γκουχ! (kinda! ;D )

 

Με την ευκαιρία, πάλι το ωραίο λινκ: http://www.watfordvalves.com/soundfactory.asp

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμόμουν οτι είχε ξαναμπεί αλλά βαριόμουν να το ακούσω τότε...

Ας το παίξω έμπειρος λέγοντας μια εξυπνάδα λοιπόν:

Τα eminence μου ακούγονται πιο articulate και πλήρη συχνοτικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριμαδια Vintage 30...

Σε ολα τα τεστ ακουγονται καλυτερα απ'ολα...(στ'αυτια μου)

 

πράγματι

 

επίσης αν ήμουν αυτός που κατασκεύασε τα Tone Tuby, θα δαγκωνόμουν βλέποντας αυτο το βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκουχ! (kinda! ;D )

 

Με την ευκαιρία, πάλι το ωραίο λινκ: http://www.watfordvalves.com/soundfactory.asp

 

 

Δεν το είχα δει τότε... (πιθανότατα ετοιμαζόμουν για διακοπές...  ;D)

 

Αυτό το βίντεο πάντως μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν εξήγηση σε όποιον ρωτάει γιατί επέλεξα ένα V30 και ένα G12 Heritage για την 2x12" καμπίνα μου.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι θα το χρησιμοποιώ για αυτούς που με ρωτάνε γιατί το tonker μου ακούγεται boxy, και γιατί δεν μου αρέσουν τα πρίμα στο EV... ;D

 

Mακράν καλυτερο μεγάφωνο της Eminence στα αυτιά μου (κι από προσωπική εμπειρία) το Swamp Thang.

 

Όσον αφορά το V30, ποτέ δεν βρήκα τον λόγο να έχει κάποιος ένα τόσο "στενό παράθυρο" τονισμένο στα πριμομεσαία.

 

Με το αγαπημένο μου μακράν μεγάφωνο να είναι το Celestion G12 65,

αν του έκανα mismatch, μάλλον θα επέλεγα το AlNiCo Gold για τις λεπτομέρειες στα πρίμα, φτιάχνοντας μια πιο high powered έκδοση του "κλασικού" συνδυασμού G12H 30-AlNico Blue...

 

Aγαπημένο μου επίσης mismatching το G12M 25 - G12H 30 των Μatchless ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου