Προς το περιεχόμενο

Επιλογή νέου laptop


Neurotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Compaq 610 που είχα αγοράσει πριν 3χρόνια το οποίο κρατάει μια χαρά, αλλά θα το δώσω σε κοντινό μου πρόσωπο, το οποίο έχει ανάγκη από υπολογιστή, οπότε είναι και μία καλη ευκαιρία για αναβάθμιση...  :)

 

Μπάτζετ μέχρι 700-750(επειδή απλά θα συμπληρώσω ένα μικρό ποσό με μία επιδότηση δεν πάει πιο πάνω) και δυστυχώς όχι από εξωτερικό!

 

Αυτά που θα τρέχω πάνω κάτω είναι τα εξής:

Reaper(για ηχογράφηση μέχρι 2-3 κανάλια, ίσως και μερικά παραπάνω αν υπάρξει η δυνατότητα και αν χρειαστεί), GuitarRig(σε τίποτα διακοπές που χρησιμοποιώ συχνά), Tuxguitar, κάποια πράγματα που θα χρειαστώ για τη σχολή(Matlab, C, AutoCad, κλπ), OpenOffice και Latex(μάλλον το δευτερο), Foobar2000(για αναπαραγωγή μουσικής), κάποιο άλλο media player για αναπαραγωγή βιντεο, θα το χρησιμοποιώ και για internet...Ε, αυτά πάνω κάτω!

 

Επιπλέον:

Οθόνη 13,3" άντε μέχρι 14" αν αξίζει το pc!

Επειδή με ενδιαφέρει η φορητότητα δεν θέλω να ξεπερνάει τα 2kg αλλά ταυτόχρονα να είναι και γερή κατασκευή!

Από θύρες σίγουρα με ενδιαφέρει να έχει USB, αν έχει και firewire(χλωμό) ακόμα καλύτερα!

Επίσης, να υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερική οθόνη ή προτζέκτορα!

Μπαταρία με όσο μεγαλύτερη διάρκεια γίνεται(6 cells είναι καλά νομίζω)

Κάρτα γραφικών δεν με καίει και τόσο μιας και δεν ήμουν ποτέ των games αλλά ούτε κάποιο video editing σκοπεύω να κάνω, οπότε δεν έχω τρομερές απαιτήσεις στα γραφικά!

RAM 4GB αλλά να υπάρχει και περιθώριο επέκτασης(μπορεί να χρειαστεί κάποτε)!

Για επεξεργαστή θέλω μια βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει στα laptop οπότε πείτε μου τι να προσέξω!

 

Αυτά πανω κάτω, αν είναι να συμπληρώσω κάτι, ρωτήστε!

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΑΦου δεν παιζεις παιχνιδια και τετοια, οντως οπως λες θα πρεπει να δωσεις βαση στον επεξεργαστη. Εγω θα σου προτεινα intel και συγκεκριμενα τον i7 που ειναι 4πυρινος (στις περισσοτερες εκδοσεις), που δεν θα κολαει πουθενα! Εναλλακτικα αν δεν βρισκεις κατι με i7 σε αυτα τα χρηματα, κοιτα τον αμεσως μικροτερο, τον i5. Ο μικροτερος της σειρας ειναι o i3 αλλα ειναι σε φθηνοτερους υπολογιστες. Φυσικα βγαινουν διαφορετικοι i7,i5 κτλ αλλα ο καθε i7 ειναι συνηθως καλυτερος απο καθε i5 κτλ. Ελπιζω να πηρες μια πολυ γενικη ιδεα σχετικα με τους επεξεργαστες που κυκλοφορουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Μάνο το έχω τσεκάρει το συγκεκριμένο, αλλά με προβληματίζει λίγο ο επεξεργαστής που είναι στα 1,4GHz!Θα μου πεις είναι dual core και 2ης γενιάς αν δεν κάνω λάθος, αλλά...  :-\ Και το χειρότερο είναι ότι στα περισσότερα κάπως έτσι πάει!Πόσο πρόβλημα μπορεί να είναι για την χρήση που το θέλω;Ή εγώ είμαι υπερβολικός;  ;D

 

Con_bass δυστυχώς δεν μπορώ να πάω ούτε ευρώ παραπάνω!Και επίσης επειδή για Acer δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ τώρα που πετάγομαι έτσι, αλλά θεωρώ το ερώτημά μου κάπως σχετικό: Τι έγινε με το πρότυπο Firewire; Μπήκα σε ορισμένα από τα links που παραθέτετε και με έκπληξη παρατηρώ ότι κανένας από τους καινούργιους φορητούς δεν είναι εξοπλισμένος με θύρα Firewire. Μας τελείωσε; Και τώρα τι γίνεται με τόσα audio interfaces που χρησιμοποιούν το εν λόγω πρότυπο; Μας μένει μόνο η λύση της επέκτασης με ExpressCard;  ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ τώρα που πετάγομαι έτσι, αλλά θεωρώ το ερώτημά μου κάπως σχετικό: Τι έγινε με το πρότυπο Firewire; Μπήκα σε ορισμένα από τα links που παραθέτετε και με έκπληξη παρατηρώ ότι κανένας από τους καινούργιους φορητούς δεν είναι εξοπλισμένος με θύρα Firewire. Μας τελείωσε; Και τώρα τι γίνεται με τόσα audio interfaces που χρησιμοποιούν το εν λόγω πρότυπο; Μας μένει μόνο η λύση της επέκτασης με ExpressCard;  ??? ??? ???

Αν κοιτάξεις σε πιο ακριβά μοντέλα θα το συναντήσεις...Σε κάποια όμως, όχι σε όλα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα acer aspire 5740 και μου έχει βγει αστέρι. Όπως και να έχει το πρόβλημα είναι πως θες ευελιξία και επιδόσεις. Επειδή είναι πρώτες πρωινές ώρες και το μυαλό είναι δύσκολο να πάρει στροφές θα κάνω ένα τσεκ αύριο και θα σου απαντήσω αν δεν με έχει προλάβει κάποιος άλλος. Προς το παρόν καληνύχτα ή καλημέρα, όπως το πάρει κανείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

http://www.skroutz.gr/s/335127/HP-ProBook-4530s-i5-2410-3GB-320GB.html

 

 

Δεν ξέρω γιατί το δίνει με 3gb ram, και εγώ κάπου εκεί το πήρα, αλλά με 4gb (επέκταση μέχρι 8gb- αν και εγώ δουλέυω προγράμματα 32bit  ;D- άσχετο το reaper βγαίνει και σε 64bit;- δεν το ξέρω καθόλου).

Είναι λίγο ακριβότερο από τα πλαίσιά σου και λίγοοοοο πιο βαρύ

   2,36 kgr ;D ;D ;D ;D), αλλά σκυλί! Και για video editing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο το reaper βγαίνει και σε 64bit;- δεν το ξέρω καθόλου

Ναι κανονικά! :)

 

LK ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά θέλω οθόνη μέχρι 14" το πολύ(το ιδανικό είναι 13,3")!Μέχρι τώρα δούλευα σε 15,6" αλλά από πλευρά φορητότητας δεν ηταν και ότι καλύτερο!Θα ρίξω όμως μια ματιά στο ίδιο μοντέλο με την μικρότερη οθόνη(4330s)!

 

Μία ερώτηση μόνο...Από θερμοκρασίες πως τα πάει;Διαβαζα σε άλλο φόρουμ πρόσφατα, ότι γενικά τα HP έχουν κάποια θεματάκια και ανεβάζουν πολύ εύκολα θερμοκρασίες!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου