Προς το περιεχόμενο

Επιλογή νέου laptop


Neurotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Μία ερώτηση μόνο...Από θερμοκρασίες πως τα πάει;Διαβαζα σε άλλο φόρουμ πρόσφατα, ότι γενικά τα HP έχουν κάποια θεματάκια και ανεβάζουν πολύ εύκολα θερμοκρασίες!

 

 

 

Δεν είχα θέμα, αλλά ένα cooler-άκι πάντα υπάρχει spare κάπου στο χώρο ;D.

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή ΔΕΝ ξέρω καθόλου το reaper και τι απαιτήσεις έχει, στον πρότεινα κυρίως για το i5 στον επεξεργαστή….και εκεί θέλω να καταλήξω (που φαντάζομαι και εσύ το πιστεύεις/ υποπτεύεσαι)…..ίσως να μην σου φανεί αρκετός ο i3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σου προτείνω αυτόν εδώ:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902125

 

Φυσάει από επεξεργαστή και μνήμη, 14άρα οθόνη, η εταιρία είναι από τις σοβαρότερες, πιο φθηνό από το Toshiba, και υστερεί μόνο στο βάρος (2.4 κιλά) καθώς έχει 1" μεγαλύτερη οθόνη, και για μένα η 13άρα παραείναι μικρή.

 

Διαφορετικά το Toshiba πιστεύω θα σε καλύψει, τα 1.4GHz δεν φαίνονται πολλά αλλά πρόκειται για αρχιτεκτονική Ι3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάνο το έχω τσεκάρει το συγκεκριμένο, αλλά με προβληματίζει λίγο ο επεξεργαστής που είναι στα 1,4GHz!Θα μου πεις είναι dual core και 2ης γενιάς αν δεν κάνω λάθος, αλλά...  :-\ Και το χειρότερο είναι ότι στα περισσότερα κάπως έτσι πάει!Πόσο πρόβλημα μπορεί να είναι για την χρήση που το θέλω;Ή εγώ είμαι υπερβολικός;  ;D

 

 

Κοίτα, για τη χρήση που το θέλεις πιστεύω θα σε καλύψει. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα ήταν άσχημο να πάρεις κάτι με δυνατότερο επεξεργαστή. Το κακό όμως είναι πως τα 13.3 με καλό επεξεργαστή είναι πανάκριβα. Οπότε αν θέλεις κάτι καλύτερο αλλά με μεγαλύτερο μέγεθος, πήγαινε σε κάτι τέτοιο...

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902125

 

 

... για μένα αξίζει τον κόπο, καθώς είναι 2 φορές πιο γρήγορος  ;)

 

 

edit: Η απόλυτη συμφωνία  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις... ;)

 

Συγγνώμη που γίνομαι λίγο υπερβολικός με το βάρος του laptop, αλλά επειδή κυκλοφορώ με ποδήλατο και το κουβαλάω αρκετά συχνά, μαζί με πολλά πραγματάκια ακόμα, θέλω να μειώνω όσο γίνεται το βάρος για να μπορούμε να κάνουμε και καμια...σούζα(αστειεύομαι  ;D )!

 

O dell φαίνεται καλή περίπτωση(+το εξαιρετικό service της εταιρία) και επίσης δεν είναι 2,4kg που δίνει το eshop, αλλά σύμφωνα με το site είναι 1,87!

 

Οι περισσότεροι 13,3" της κατηγορίας πάντως έχουν συνήθως i3 2310, 2330, 2350, 2367, οι οποίοι είναι 2ης γενιάς αν δεν κάνω λάθος, αλλά με κάποιους από αυτούς να είναι αρκετά ισχυροί!

 

Οπότε για επεξεργαστή καλό είναι να κοιτάζω προς i5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε οι Ι5 είναι καλύτεροι των Ι3, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ένας Ι3 δεν θα σε καλύψει, τα Reaper projects  που περιγράφεις είναι ελαφρά, το Matlab υποθέτω δεν εμπλέκει τεράστιους πίνακες, και το LaΤeΧ (20ετής έρωτας)  είναι πανάλαφρο. Το Guitar Rig άντε να σου τραβήξει 20-30% CPU.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε οι Ι5 είναι καλύτεροι των Ι3, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ένας Ι3 δεν θα σε καλύψει, τα Reaper projects  που περιγράφεις είναι ελαφρά, το Matlab υποθέτω δεν εμπλέκει τεράστιους πίνακες, και το LaΤeΧ (20ετής έρωτας)  είναι πανάλαφρο. Το Guitar Rig άντε να σου τραβήξει 20-30% CPU.

Κι εγώ κάπως έτσι το έχω στο μυαλο μου!

 

To reaper στο laptop θα το έχω μόνο για recording(συνήθως 2 κανάλια), δεν πρόκειται να κάνω εκεί κάποιο mix ή κάποια άλλη επεξεργασία!

 

Στο Matlab επίσης δεν κάνω τίποτα τρελό ακόμα...Απλά πραγματάκια που μας ζητάνε στη σχολή(μην σου πω ότι θα τρέχω το Octave το οποίο παίζει να είναι ακόμα πιο ελαφρύ)!Όπως και στα υπόλοιπα!Εκτός από Autocad το οποίο είναι αρκετά πιο απαιτητικό, αλλά χωρίς να χρειάζεται να το τρέχω τόσο συχνά όσο τα υπόλοιπα!

 

Τέλος το guitarRig θα χρησιμοποιείται μόνο αν είμαι σε διακοπές και έχω κιθάρα/μπάσσο...Κατα τ' άλλα δεν θα παίξω ποτέ μουσική με το συγκεκριμένο laptop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Octave εννοείς...κι αυτό μπορεί να βαρύνει ανάλογα τι θα το βάλεις να κάνει, πάντως για εργασίες σχολής ΣΙΓΟΥΡΑ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

 

Το AutoCAD θα κουράσει και την κάρτα γραφικών σου, θα πρέπει να παίξεις με τη μνήμη που θα της δώσεις, αλλά αν έχεις 6 γίγα διαθέσιμα δεν θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Octave εννοείς...κι αυτό μπορεί να βαρύνει ανάλογα τι θα το βάλεις να κάνει, πάντως για εργασίες σχολής ΣΙΓΟΥΡΑ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

 

Το AutoCAD θα κουράσει και την κάρτα γραφικών σου, θα πρέπει να παίξεις με τη μνήμη που θα της δώσεις, αλλά αν έχεις 6 γίγα διαθέσιμα δεν θα έχεις πρόβλημα

Octave ήθελα να γράψω...  ;D ο δαίμων του πληκρολογίου!

 

Ντάξει για το AutoCad η αλήθεια είναι ότι δεν καίγομαι και τόσο πολύ...Ότι projects είχα να κάνω κάποτε τελείωσαν!Απλώς το έχω στο μυαλό μου γιατί μπορεί να χρειαστεί μελλοντικά όπως χρειάστηκε και σε μερικά άτομα που ξέρω...Στην τελική ότι project είναι το δουλεύω και σε κανένα desktop στη σχολή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου