Προς το περιεχόμενο

Διαβάζουμε καθόλου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να πληγώσω τους Πολυτεχνίτες που ξέρω ότι έχουν φρακάρει στην εξεταστική Ιούλιο μήνα...αλλά σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα thread σχετικά με τα διαβάσματα μας. Ξέρετε, τα...εξωσχολικά: Λογοτεχνία, ποίηση, δοκίμια, επιστημονική φαντασία, comics...οτιδήποτε.

 

Μεταξύ μας, δεν θα έλεγα όχι να έκλεβα και καμιά ιδέα για κάποιο καλό βιβλίο...τώρα που είμαι αρκετά λάσκα. ;)

 

Ας κάνω την αρχή κι ας αναφέρω ότι ένας από τους συγγραφείς που δεν έχει φύγει καθόλου απ'τα χέρια μου από τη στιγμή που...γνωριστήκαμε είναι ο J.R.R. Tolkien (και μάλλον δε χρειάζεται να σας ορκιστώ  ;D ;D). Το Χόμπιτ, ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, το Silmarillion και οι Ατέλειωτες Ιστορίες είναι βιβλία που έχω καταβροχθίσει κυριολεκτικά αμέτρητες φορές εδώ και 8 χρόνια, στα αγγλικά και στα ελληνικά.

 

Τα ίδια πάνω-κάτω ισχύουν για πολλά έργα των Καζαντζάκη, Λουντέμη, Φρ. Γερμανού και από ποιητές Καββαδία και (αρκετά λιγότερο) Καρυωτάκη. (Ναι, είμαι του "έμμετρου").

 

Πολλές ευκαιρίες έδωσα και στον Καραγάτση, αλλά προφανώς...τελειώσαμε. ;D

 

 

Άντε λοιπόν, σειρά σας. Ό,τι μου ξέφυγε τώρα θα προστεθεί καθ'οδόν. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Earendil φαντάζομαι ότι τα παιδιά του Χούριν ως αυτόνομο έργο το διάβασες έτσι; Ομοιοπαθής με τον Τόλκιν  ;D ;D

 

Ένα βιβλίο που έχω λιώσει x^y φορές και θα πρότεινα είναι το Catch22 του Joseph Heller:

http://en.wikipedia.org/wiki/Catch-22

 

Δεν ανακαλύπτω τον τρόχο, το χει διαβάσει άπειρος κόσμος...Έχει γίνει μια πολύ συμπαθητική μεταφραστική προσπάθεια από δε θυμάμαι ποιο εκδοτικό οίκο αλλά το χιούμορ δύσκολα μεταφέρεται αυτούσιο. Πολύ ωραίο για καλοκαιρινό ανάγνωσμα.

 

Επίσης σε παρεμφερές κλίμα,συνδυασμός αντιπολεμικού μυθιστορήματος με επιστημονική φαντασία και εξωφρενικό χιούμορ, το slaughterhouse 5 του Kurt Vonnegut.

http://en.wikipedia.org/wiki/Slaughterhouse_5

 

Τώρα διαβάζω το Τύχη και Χάος του David Ruelle, εκδόσεις Τραυλός. Πρόκειται για βιβλίο εκλαϊκευμένης επιστήμης, στρυφνούτσικο αλλά και αρκετά σαρδόνιο και με έμφαση στην επιστημολογία και στη φιλοσοφία γενικότερα.

 

Επίσης ξεκίνησα να διαβάζω Θεαίτητος, ή περί επιστήμης από τους πλατωνικούς διαλόγους.

 

Αλλά μιας και είναι καλοκαιράκι και επιτέλους τέλειωσα τη @#%@%@$@ τη σχολή ακούω προτάσεις για κάτι πιο ανάλαφρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα αγαπημενα μου βιβλία ειναι το " Ο κλειστός κύκλος" του Jonathan Coe. Και επισης αλλα 2 κλασσικά βιβλια που μου άρεσαν ήταν το 1984 και "Η φαρμα των ζώων" του Όργουελ...(που λίγο πολύ όλοι τα έχουμε διαβάσει)

 

Αυτή την περίοδο διαβαζω το persepolis (αρκετα συμπαθητικο μεχρι εκει που εχω διαβασει) και την "Πτώση" του Καμύ...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 κλασσικά βιβλια που μου άρεσαν ήταν το 1984 και "Η φαρμα των ζώων" του Όργουελ...

 

Ωραίος! Τό'ξερα ότι όλο και κάτι θα μου ξεφευγε... :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά και αυτό το καλοκαίρι προσπαθώ να βγάλω άκρη με το Σιλμαρίλιον. Αυτά τα ξωτικά πιά, σαν κουνέλια γενοβολλάγανε.

Επίσης η φάρμα των ζώων είναι κλασικό ανάγνωσμα, όπως και ο Μύθος του Σίσυφου από Καμύ.

Επίσης άρχισα το Microserfs, ωραία πράματα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gabriel Garcia Marquez: "Ο Έρωτας Στα Χρόνια Της Χολέρας" (ΘΕΟΣ ο Gabriel)

 

...και σκέφτομαι αμέσως μετά να ξαναπιάσω Alber Camus: "Η Πανούκλα" (ίσως το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δύο τελευταία βιβλία που διάβασα και διασκέδασα εξαιρετικά , ήταν το " A long way down " του Nick Hornby (ο κύριος που έγραψε το High-Fidelity, που ενδεχομένως να έχετε δει στην κινηματογραφική του μεταφορά) και το "I, Lucifer" του Glen Duncan (Ο διάβολος κουράστηκε να είναι εκπτωτος, he wants back in Heaven και βάζει ένα στοιχηματάκι με τον Θεο...). Δυστυχώς (ή ευτυχώς) κανένα απο τα δύο δεν εχει μεταφραστεί ακόμη, οπότε θα χρειαστεί  να τα διαβάσετε στα Αγγλικά...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ο Καμύ, το έπος του φυσικά είναι "O Ξένος", ένα βιβλίο που πραγματικά έχω λιώσει.

 

Ένα όμορφο καλοκαιρινό ανάγνωσμα είναι και "Οι Τεμπέληδες Της Εύφορης Κοιλάδας" (του Αλμπέρ Κοσερύ), όπως και ΟΛΑ του θεού Τζων Σταϊνμπεκ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου