Προς το περιεχόμενο

Διαβάζουμε καθόλου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Παλιά ήμουν φανατικός του Jules Verne. Είχα διαβάσει τα παρακάτω καταπληκτικά μυθιστορήματά του:

Πέντε εβδομάδες με το αερόστατο

Ταξίδι στο κέντρο της Γης

Από τη Γη στην Σελήνη

Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ

Γύρω από τη Σελήνη

20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα

Η πλωτή πολιτεία

Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες

Η μυστηριώδης νήσος

Μιχαήλ Στρογκώφ

Ο δεκαπενταετής πλοίαρχος Ταξίδι στον Αμαζόνιο

Η σχολή τών Ροβινσώνων

Οι πειρατές τού Αιγαίου

Δύο χρόνια διακοπές

Ο πύργος των Καρπαθίων

Η σφίγγα τών πάγων

Το τέρας τής θάλασσας

Ταξίδι με αερόστατο

 

Πλέον, διαβάζω κυρίως θρησκευτικά-πνευματικά βιβλία με προτίμηση στα βιβλία που αφορούν ή που έβγαλε ο Γέρων Παΐσιος. Τελευταία διαβάζω τον 5ο τόμο της σειράς Λόγοι του Γέροντος Παϊσίου, το Πάθη και Αρετές.

Άλλα πολύ καλά βιβλία, όσον αφορά τον Γέροντα Παίσιο είναι τα:

Ο Γέρων Παΐσιος, του Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου

Ο πατήρ Παΐσιος μου είπε..., του Αθανάσιου Ρακοβαλή

καθώς και πολλά άλλα που μπορείτε άνετα να βρείτε κι απ 'το Internet.

Πολύ καλός και απλός είναι ο π. Βασίλειος Μπακογιάννης με βιβλία όπως:

Πρόκληση, Τα Βάσανα, Μετά Θάνατον, Εμείς Καλοπερνάμε..., Ο Πνευματικός Πατέρας όλα από τις εκδόσεις Θαβώρ.

Επίσης απλά καταπληκτικό είναι το βιβλίο του Μητροπολίτη Νικοπόλεως και Πρεβέζης, Μελετίου Τι είναι ο Χριστός; καθώς και πολλά άλλα βιβλία των εκδόσεων Ι.Μ. Νικοπόλεως που βαριέμαι να γράψω.

Λέω και κάποια ακόμα που έχω διαβάσει εν τάχει:

Εμφανίσεις και θαύματα της Παναγίας, το οποίο έχει εκδώσει η Ι.Μ. Παρακλήτου

Από τη ζωή των Αγίων, του Αρχιμανδρίτη Γεωργίου Δημόπουλου

Οι έγγαμοι Άγιοι της Εκκλησίας, Αγιορείτου Μοναχού Μωυσέως

 

Οπωσδήποτε ξεχνάω αρκετά που έχω διαβάσει. Εννοείται πως τα παραπάνω συνιστώνται ανεπιφύλακτα σε όσους ενδιαφέρει το "άθλημα" (ελπίζω να μην είμαι ο μόνος)... 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι λιγάκι κάπως ε...;;; :)

 

Ναι....Κοιτα....Το "Ξενος" που διαβασα (δυστυχως λόγω πανελληνιων!!!) περσυ το καλοκαιρι μου φανηκε πιο βατο και κατανοητό....Η πτώση ειναι αρκετα πιο περιεργη....

 

By the way....Να πώ ότι είμαι τρομερός fan του Jonathan Coe.... anyone else?

 

ΥΓ: Κάφκα έχει διαβασει κανείς (που σιγουρα θα έχει...νομιζω ο SF ειχε μιλήσει κάποτε για αυτόν)? Και αν ναι έχει να προτείνει κανένα καλό βιβλίο?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Παλιά ήμουν φανατικός του Jules Verne. Είχα διαβάσει τα παρακάτω καταπληκτικά μυθιστορήματά του:

Πέντε εβδομάδες με το αερόστατο

Ταξίδι στο κέντρο της Γης

Από τη Γη στην Σελήνη

Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ

Γύρω από τη Σελήνη

20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα

Η πλωτή πολιτεία

Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες

Η μυστηριώδης νήσος

Μιχαήλ Στρογκώφ

Ο δεκαπενταετής πλοίαρχος Ταξίδι στον Αμαζόνιο

Η σχολή τών Ροβινσώνων

Οι πειρατές τού Αιγαίου

Δύο χρόνια διακοπές

Ο πύργος των Καρπαθίων

Η σφίγγα τών πάγων

Το τέρας τής θάλασσας

Ταξίδι με αερόστατο

 

Πλέον, διαβάζω κυρίως θρησκευτικά-πνευματικά βιβλία με προτίμηση στα βιβλία που αφορούν ή που έβγαλε ο Γέρων Παΐσιος. Τελευταία διαβάζω τον 5ο τόμο της σειράς Λόγοι του Γέροντος Παϊσίου, το Πάθη και Αρετές.

Άλλα πολύ καλά βιβλία, όσον αφορά τον Γέροντα Παίσιο είναι τα:

Ο Γέρων Παΐσιος, του Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου

Ο πατήρ Παΐσιος μου είπε..., του Αθανάσιου Ρακοβαλή

καθώς και πολλά άλλα που μπορείτε άνετα να βρείτε κι απ 'το Internet.

Πολύ καλός και απλός είναι ο π. Βασίλειος Μπακογιάννης με βιβλία όπως:

Πρόκληση, Τα Βάσανα, Μετά Θάνατον, Εμείς Καλοπερνάμε..., Ο Πνευματικός Πατέρας όλα από τις εκδόσεις Θαβώρ.

Επίσης απλά καταπληκτικό είναι το βιβλίο του Μητροπολίτη Νικοπόλεως και Πρεβέζης, Μελετίου Τι είναι ο Χριστός; καθώς και πολλά άλλα βιβλία των εκδόσεων Ι.Μ. Νικοπόλεως που βαριέμαι να γράψω.

Λέω και κάποια ακόμα που έχω διαβάσει εν τάχει:

Εμφανίσεις και θαύματα της Παναγίας, το οποίο έχει εκδώσει η Ι.Μ. Παρακλήτου

Από τη ζωή των Αγίων, του Αρχιμανδρίτη Γεωργίου Δημόπουλου

Οι έγγαμοι Άγιοι της Εκκλησίας, Αγιορείτου Μοναχού Μωυσέως

 

Οπωσδήποτε ξεχνάω αρκετά που έχω διαβάσει. Εννοείται πως τα παραπάνω συνιστώνται ανεπιφύλακτα σε όσους ενδιαφέρει το "άθλημα" (ελπίζω να μην είμαι ο μόνος)...   

 

+2112 για πρώτο.

+10.000 για δεύτερο.

+12:5 για το στυλ σου.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αγόρι μου earendil δε γουστάρεις Καραγάτση; Μήπως πρέπει να του δώσεις ακόμα μία ευκαιρία; Το λέω γιατί είναι ο αγαπημένος μου από τη γενιά του '30 και ίσως η γενιά του '30 να ήταν η αξιολογότερη περίοδος ελλήνων συγγραφέων.

 

Μετά τη Μεγάλη Χίμαιρα, τον Γιούγκερμαν και τον Συνταγματάρχη Λιάπκιν, πολύ του πάει να πάρει κι άλλη ευκαιρία. ;D ;D

 

Με κουράζουν αφάνταστα οι εκτεταμένες, "ονειρικές" σφήνες στην πλοκή, καθώς και το πανταχού παρόν κράμα νατουραλισμού και δανείων αρχαίας τραγωδίας. Είναι μάστορας, το παραδέχομαι, αλλά πλέον τον βλέπω σαν ταχυδακτυλουργό που κατάλαβα το τρικ του. ;)

 

 

 

Υ.Γ: Η γενιά του ΄30 άφησε σίγουρα μεγάλη παρακαταθήκη σε πολλά επίπεδα, αλλά νομίζω πως είχε λιγάααακι την τάση προς την...αυτοδιαφήμηση.

Χώρια που είμαι ελαφρώς και της παλιάς σχολής, αυτής που θέλει την έρευνα στο έργο κάποιου λογοτέχνη να ρίχνει βάρος και στον βίο και την πολιτεία του. Οπότε, μοιραία θά'λεγες, το γράψιμο του Καραγάτση μου πέφτει ώρες-ώρες πολύ..."μεγαλοαστικό". Συμβαίνουν κι αυτά. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι Nemo, τη "Δίκη", το πιο κλασσικό του. Βαθιά συμβολικό και δύσκολο βιβλίο - δεν θα το συνιστούσα για ανάλαφρο καλοκαιριάτικο διάβασμα δίπλα στο κύμα... Έχει βγει και σε εξαιρετική ταινία σε σκηνοθεσία και σενάριο του ιερού τέρατος Όρσον Ουέλς, με πρωταγωνιστή τον Άντονι Πέρκινς, τον ίδιο, την Ρόμι Σνάιντερ και την Ζαν Μορώ.

 

trial1.jpg

 

Υπόψιν ότι η μητέρα μου, όταν την είχε δει στο σινεμά όταν είχε πρωτοβγεί, αν και λάτρης της φιλοσοφίας είχε φρικάρει εντελώς.

 

Εντελώς συμπτωματικά, σήμερα έσκασε μύτη και αυτή η είδηση για τον Κάφκα, που ανοίγει το δρόμο και για την επιστημονική μελέτη του βαθμού που ο εκδότης του είχε παρέμβει τότε στο πρωτότυπο της "Δίκης":

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=918260&lngDtrID=253

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks bloody...Ειχα διαβασει πραγματα για την δικη....και οντως δεν μιλαμε για διαβασμα στην παραλία...(ούτως η αλλως μ@λ@#!ς ειμαι ??....τοσες ομορφες υπαρξεις υπαρχουν... ;D ;D).

 

Καθε χρόνο λέω πως το καλοκαίρι θα διαβασω κανένα ωραίο ντεντεκτιβικό του στυλ Καμιλιέρι που ειναι αναλαφρο για παραλία....Αλλά παντα το ξεχνάω...

 

Φετος το υπόσχομαι....δεν θα το ξεχάσω....

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια διαβαζω το βιβλιο του γειτονα μου Βασιλη Αλεξακη....το " μ.Χ " και το συνιστω ανεπιφυλακτα .....αφενος για να παρετε μια ιδεα για το ποσο κοβουμε και ραβουμε στα μετρα μας την ιστορια με τον τροπο που τη μαθαινουμε στο σχολειο, και αφετερου για να δειτε πως πολιτευεται αυτο που ονομαζουμε ελληνικη (και μη) ορδοδοξη εκκλησια......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αφετερου για να δειτε πως πολιτευεται αυτο που ονομαζουμε ελληνικη (και μη) ορδοδοξη εκκλησια......

 

Η οποία κάθε άλλο παρά σωστή ελληνική ορθόδοξη εκκλησία είναι. :) Δεν μπορεί να ονομάζεται έτσι αυτή η μερίδα που πράττει κάτι τέτοιο. ;)

Έτσι λοιπόν δεν κάνει τέτοιο στο σύνολό της η Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία αλλά μια μερίδα (που μπορεί να είναι και μεγάλη) η οποία ΚΑΚΙΣΤΑ θεωρεί τον εαυτό της ΜΕΡΟΣ της ελληνικής ορθόδοξης εκκλησίας. :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου άρεσε ο Κάφκα όσο προσπάθησα.... αλλά λέω να ξαναπροπαθήσω κάποια στιγμή.

 

Από Camus να διαβάσεις οπωσδήποτε την Πανούκλα!!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε διάβαζα, ούτε διαβάζω.

Ούτε νιώθω, ούτε ένιωσα ποτέ την ανάγκη να διαβάσω.

 

 

Απο μακριά και αγαπημένοι με τα βιβλία δλδ...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου