Προς το περιεχόμενο

Διαβάζουμε καθόλου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

By the way....Να πώ ότι είμαι τρομερός fan του Jonathan Coe.... anyone else?

 

 

Ωραίος!! Είναι πράγματι πολύ αξιόλογος συγγραφέας! Νομίζω ότι "Η λέσχη των Τιποτένιων" είναι το μόνο βιβλίο που έχω διαβάσει 2 φορές στη ζωή μου (και δεν έχω διαβάσει λίγα  ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

   Παλιά ήμουν φανατικός του Jules Verne. Είχα διαβάσει τα παρακάτω καταπληκτικά μυθιστορήματά του:

Πέντε εβδομάδες με το αερόστατο

Ταξίδι στο κέντρο της Γης

Από τη Γη στην Σελήνη

Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ

Γύρω από τη Σελήνη

20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα

Η πλωτή πολιτεία

Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες

Η μυστηριώδης νήσος

Μιχαήλ Στρογκώφ

Ο δεκαπενταετής πλοίαρχος Ταξίδι στον Αμαζόνιο

Η σχολή τών Ροβινσώνων

Οι πειρατές τού Αιγαίου

Δύο χρόνια διακοπές

Ο πύργος των Καρπαθίων

Η σφίγγα τών πάγων

Το τέρας τής θάλασσας

Ταξίδι με αερόστατο

 

 

 

 

+100000000

Πολλοί διαβάζουν μόνο 2-3 βιβλία του Βερν (τα πιο γνωστά) και χάνουν φοβερά έργα...

Στην παραπάνω λίστα να προσθέσω

Περιπέτειες 3 Ρώσων και 3 Αγγλων όχι δεν υπάρχει Πόντιος στο τίτλο ;D

Και το φοβερά προφητικό Τα 500 εκατομύρια της Μπέγκουμ

 

 

 

 

Επίσης για κάτι πιο βαρύ και ιστορικό, τα φοβερά βιβλία του Antony Beevor, που αναφέρονται στον δευτερο παγκόσμιο πόλεμο, όπως πχ

Κρήτη: Η μάχη και η Αντίσταση

Βερολίνο: Η πτώση-1945

Σταλινγκραντ

Β.Γκροσμαν: Ενας Συγραφέας Στον Πολεμο

 

Ειδικά το τελευταιο αξίζει πολύ.Αποτελειται ουσιαστικά απο τα σημειοματάρια του Γκροσμαν μαζί με σχολιασμό απο τον beevor.Ο Γκρόσμαν αποτελει έναν απο τους σημαντικότερους Ρώσους λογοτεχνες.Κατα τη διάρκεια του πολέμου δούλεψε ως ανταποκριτής της Krasnaya Zvezda, είδε και κατέγραψετην υποχώρηση του 1941, τη καταστροφή της Ουκρανίας, ολόκληρη σχεδον τη μάχη του Σταλιγκραντ,την προέλαση του ρωσικού στρατου, τη μάχη του Κουρσκ, τη σφαγή των Εβραιων(συμπεριλαμβανομενης και της μητέρας του) στο Berdichev, τη Treblinka (τα άρθρα του χρησιμευσαν ως αποδεικτικά στοιχεια στη δίκη της Νυρεμβέργης) και την κατάληψη του Βερολίνου.

Το σημαντικότερο όμως, μέσα απο τις σημειώσεις αναδεικνύεται ο χαρακτήρας των απλών ανθρώπων της εποχής, του μέσου στρατιώτη, των χωρικών, αλλά κυρίως η αμειλικτη αλήθεια του πολέμου

 

 

 

 

 

Για κάτι πιο ανάλαφρο, βιβλία δράσης απο Tom Clancy, Robert Ludlum και άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα έχω αρχίσει τον τρίτο τόμο του Ντοστογιέφσκι στο "αδελφοί Καραμαζοβ"

 

για συνέχεια σκέφτομαι να το ρίξω στην βαριά φιλοσοφία με το "Ιστορία της τρέλας" (Φουκό versus Ντεριντά)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

By the way....Να πώ ότι είμαι τρομερός fan του Jonathan Coe.... anyone else?

 

 

Eγώ! Ο Κλειστός Κύκλος και η Λέσχη των Τιποτένιων είναι πολύ αγαπημένα!

 

Nαι Nemo, τη "Δίκη", το πιο κλασσικό του. Βαθιά συμβολικό και δύσκολο βιβλίο - δεν θα το συνιστούσα για ανάλαφρο καλοκαιριάτικο διάβασμα δίπλα στο κύμα...

 

Νομίζω πως ο ίδιος ο Κάφκα θα διαφωνούσε μαζί σου ως προς την συμβολικότητα. Θαρρώ πως επέμενε ότι τα βιβλία του δεν κρύβουν κάτι από πίσω.

Και ναι, η Δίκη είναι το πιο "κλειστοφοβικό" βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ.

 

 

Προσωπικά μου απίστευτα αγαπημένα είναι τα βιβλία του Έριχ Μαρία Ρεμάρκε, ειδικά το Ο Παράδεισος δεν έχει Ευνοούμενους. Ο έρωτας, ο θάνατος, η ματαιότητα και η χαρά της ζωής... Τον έχει κανείς υπ' όψιν;

 

Τώρα τελειώνω το On the Road του Jack Keruac. Πολύ καλό, αν και στην αρχή με είχε απογοητεύσει. Ίσως δεν είχα την κατάλληλη διάθεση. Οι περιγραφές του των jazz clubs δεν έχουν όμοιες.

 

Ετοιμάζομαι να ξεκινήσω τα Κινέζικα Κουτιά της Σώτης Τριανταφύλλου, η οποία είναι και ίσως η μόνη Ελληνιδα συγγραφέας που μου αρέσει πραγματικά. Μάλλον γιατί γράφει τόσο "ξένα" για Ελληνίδα...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα διάβασα για τρίτη φορά , την θεωρία των χορδών, σχετικά με την δημιουργία και την εξέλιξη του σύμπαντος. Τώρα μελετάω ανατομία για ζωγραφική. Και συνηθίζω να διαβάζω νουβέλες star trek, φαντασίας και διάφορα βιβλία απο τις θερμοπύλες μέχρι το The State of Fear του Michael Criton (οικολογικό μυθηστόριμα όπου αμφισβητείται η άνοδος της θερμοκρασία λόγων τον εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα απο τον άνθρωπο) . Ενα τουρλου με λίγα λόγια.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έψαχνα πολύ καιρό αυτό, αλλά ποτέ δεν το βρήκα....

 

To έχω, απο τις εκδόσεις Αστέρος, τυπωμένο το 90, με τις παλιές γκραβούρες....

 

Ψάξε και άλλο να το βρεις, είναι πολύ ωραίο βιβλίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έψαχνα πολύ καιρό αυτό, αλλά ποτέ δεν το βρήκα....

 

Τόσο δυσεύρετο είναι??τρομερό βιβλίο...πάντως τα αγαπημένα μου από τον Ιούλιο είναι:"το μυστικό του Βίλελμ Στόριτς" και "Ματίας Σαντόρφ"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου άρεσε ο Κάφκα όσο προσπάθησα.... αλλά λέω να ξαναπροπαθήσω κάποια στιγμή.

 

Από Camus να διαβάσεις οπωσδήποτε την Πανούκλα!!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ!!!!!!!!!!!!!

 

πρεπει να ξαναπροσπαθησεις με τον συγκεκριμενο (δυστυχως οντως οι ελληνικες μεταφρασεις τον αδικουν,στα γερμανικα ειναι το κατι αλλο)

 

 

Τώρα τελειώνω το On the Road του Jack Keruac. Πολύ καλό, αν και στην αρχή με είχε απογοητεύσει. Ίσως δεν είχα την κατάλληλη διάθεση.

 

 

καλα αυτος κι αν εχει... χαθει στη μεταφραση,διαβασε τον στα αγγλικα (ή μαλλον στα...κερουακικα.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω, απο τις εκδόσεις Αστέρος, τυπωμένο το 90, με τις παλιές γκραβούρες....

 

Ψάξε και άλλο να το βρεις, είναι πολύ ωραίο βιβλίο

 

Ξέρεις ποιες εκδόσεις το βγάζουν τώρα;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου