Προς το περιεχόμενο

Διαβάζουμε καθόλου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μολις ξανδιαβασα το "Rum Diaries" του Hunter Thomson & τωρα διαβαζω το "OUT" της απιστευτης Natsuo Kirino.

 

Νομιζω οτι θα συνεχισω με ιαπωνες συγγραφεις για αυτον τον χρονο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ξαναδιάβασα Henry Miller και ό,τι και να πω ειναι λίγο. Τριλογια Sexus, Plexus, Nexus και Τροπικός του Καρκίνου...αν δεν έχετε διαβάσει, do yourselves a favour!

Μολις ξανδιαβασα το "Rum Diaries" του Hunter Thomson & τωρα διαβαζω το "OUT" της απιστευτης Natsuo Kirino.

 

Νομιζω οτι θα συνεχισω με ιαπωνες συγγραφεις για αυτον τον χρονο....

 

Gonzo power !!!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα,για να δω προτασεις για βιβλια :)

Δυστυχως,το τελευταιο λογοτεχνικο βιβλιο που διαβασα ηταν το περσινο καλοκαίρι (Γκας ο γκανγκστερ ) και απο τοτε πασαλειφω μερικα επιστημονικα-φιλοσοφικα χωρις να με κερδιζουν ή να μπορω να τα παρακολουθησω πληρως.  :-[

Εχω και το σπιτι απο φυλλα κ λεω να το ξαναξεκινησω αυτες τις μερες.

 

Με τα κομικς εχω πολύ καλυτερη επαφη...Όποτε μπορω παιρνω τις συλλογες του Αρκά κ εχω περισωσει ενα αξιολογο μερος απο τη συλλογη μου των ΚΟΜΙΞ,αλλα τελευταια δεν το αγοραζω γιατι νομιζω οτι δεν εχουν μεινει πολλες ιστοριες του Carl Barks που ειναι ο αγαπημενος μου και του Don Rosa.Σε παρομοια εκτιμηση εχω και τα Αστεριξ,τα οποια θελω καποια στιγμη να αγορασω απο την αρχη...

Απο ελληνες δημιουργους, συστηνω ανεπιφυλακτα την "χωματερη" του Λεανδρου ( http://www.comicart.gr/bb06/viewtopic.php?t=823 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άρχισα το Microserfs, ωραία πράματα.

 

Εύγε (σχεδόν) νέε μου! Τελικά σάμπαντι γουοζ πέιινγκ ατένσιον...

 

microserfs.jpg

 

To μυαλό μου είχε πάρει φωτιά. Tο σκυλομετάνιωσα που δεν είχα ένα τετράδιο να γράφω τις πάμπολλες σκέψεις που έκανα όταν το διάβαζα. Για τα πάντα: για τις ανθρώπινες σχέσεις, για την πορεία της τεχνολογίας, για φιλοσοφία... Πολύ σπάνια μου συμβαίνει αυτό με ένα βιβλίο.

 

Κάποια στιγμή θέλω να το ξαναδιαβάσω και να το κάνω αυτό. Το ξαναάνοιξα από περιέργεια & είδα ότι έχω τσακίσει τις καλύτερες σελίδες για να τις θυμάμαι. Υπάρχει και άλλο βιβλίο του ίδιου συγγραφέα που θεωρείται ανεπίσημο sequel, αν και δεν έχει τους ίδιους χαρακτήρες: το JPod (http://contemporarylit.about.com/od/fiction/fr/jpod.htm)

 

Είχα σκεφτεί και την ηθοποιό που θα ενσάρκωνε τέλεια την Karla, το ασχημόπαπο-ανορεκτική κοπέλα του ήρωα (που μετά βέβαια ανθίζει), την Μεγκ Τίλι που έχει αυτή την τρομερά ιδιαίτερη geeky oμορφιά:

 

Meg_Tilly.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα βιβλία που αναφέρθηκαν (Καμύ, Όργουελ, Τόλκιν είναι όλοι αγαπημένοι κλασικοί συγγραφείς).

 

Τελευταία, επειδή είμαι σε λίγο φεύγα κατάσταση, το' χω ρίξει σε Φίλιπ Ντικ, να αποτρελαθούμε τελείως  :)

 

Γιατί αγόρι μου earendil δε γουστάρεις Καραγάτση; Μήπως πρέπει να του δώσεις ακόμα μία ευκαιρία; Το λέω γιατί είναι ο αγαπημένος μου από τη γενιά του '30 και ίσως η γενιά του '30 να ήταν η αξιολογότερη περίοδος ελλήνων συγγραφέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν το Rule Of The Four από το οποίο ορμώμενος αγόρασα το Hypnerotomachia Poliphili, το οποίο αναμένει ανάγνωση.

 

Ένα βιβλίο που δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να διαβάσει είναι το Μυστικό του Brokeback Mountain. Τελείως καμένο.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backdoor boys having fun?

 

Καμμία σχέση. Πραγματικά. Το βιβλίο αποτελείται από καμμιά 15 αυτοτελείς ιστορίες, οι οποίες δεν παλεύονται με τίποτα. Η ιστορία περί ομοφυλοφιλίας ήταν η καλύτερη και η πιο λυπηρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου