Προς το περιεχόμενο

Τι έχει το wah μου?!?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες forum και καλό καλοκαίρι  :)

Το πρόβλημα έχει ως εξής:

 

Μου δάνεισε ένας φίλος ένα Dunlop gcb-95 για να το δοκιμάσω, διότι ήθελα να αγοράσω ένα crying baby εδώ και καιρό..

Είχα διαβάσει σε forum και αν θυμάμαι καλά κάπου το είχαν αναφέρει και εδώ μέσα ότι σε σχέση με άλλα wah (βλ. Vox V847) δεν είναι και τόσο καθαρό. Με απλά λόγια σου δίνει ένα μικρό boost.

Το φέρνω σπίτι, το βάζω στον ενισχυτή (head+cab τύπου, κεφάλι blackstar ht1 και καμπίνα marshall haze 1x12) και το δοκιμάζω στο καθαρό κανάλι. Όλα τέλεια, όλα funky. Το δοκιμάζω στο βρώμικο κανάλι του blackstar και WOW! Απίστευτο και πάλι.. ίσως τελικά το μικρό boost να μην είναι και τόσο ενοχλητικό.

Πάω να το δοκιμάσω με κανένα πετάλι...

Προσπάθεια 1: Vox satchurator. Βάζω καθαρό κανάλι, παίζω για 20 δεύτερα, δοκιμάζω το wah και απλά ξεσυνδέω το satchurator και αρχίζω να ψάχνω για ωτοασπίδες. Τζιτζικίλα στο 100% !

Προσπάθεια 2: Proco Rat. Τρομαγμένος, προσεύχομαι να ήταν θέμα του distortion και με ένα Overdrive να ηρεμήσουν όλα. Βάζω το rat στον ενισχυτή, όλα κομπλέ, ξεκινάει το Wah και αν και κάάάπως καλύτερα, ΠΑΛΙ το ίδιο θέμα. Ένας απαίσιος ήχος.. όταν είναι κάτω πολύ thin, όταν είναι πάνω μπουκώνει...ένας εφιάλτης.

Στην αρχή σκέφτηκα να χρησιμοποιώ τα κανάλια του blackstar και live αλλά ... WOOPS. Δεν παίρνει footswitch.

 

Και εκεί είναι που είπα : "Ήρθε η ώρα για μια συζήτηση στο noiz.."

 

Λέτε να το στείλω από εκεί που ήρθε και να πάρω το vox v847 ή υπάρχει κανένας τρόπος να καθαρίσει το τοπίο; Ας μου πει κάποιος που είχε το ίδιο θέμα ή κάτι παρόμοιο...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!  ;D

 

 

**BONUS** : Και επειδή σας κούρασα γράφοντας την ιστορία της ζωής μου, ορίστε και ένα μικρό δωράκι να σας καθαρίσει το μυαλό απ'την πολυλογία μου.  ;D the needle and the spoon - lynyrd skynyd (with lyrics)

 

 

Περιμένω απαντήσεις!!

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιά σειρά σύνδεσες wah και drives?

 

Υπό κανονικές συνθήκες έχω ολόκληρη pedalboard (tuner-booster-overdrive-delay-distortion) αλλά όταν δοκίμασα το wah, επειδή δούλευα και ένα looper μαζί, το δοκίμασα σε σειρά 3 πεταλιών, την πρώτη φορά 2ο και την δεύτερη 3ο. Πρέπει να μπει πιο μπροστά απ'τα πάντα; Δηλαδή και πριν το κουρδιστήρι ;

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό κανονικές συνθήκες έχω ολόκληρη pedalboard (tuner-booster-overdrive-delay-distortion) αλλά όταν δοκίμασα το wah, επειδή δούλευα και ένα looper μαζί, το δοκίμασα σε σειρά 3 πεταλιών, την πρώτη φορά 2ο και την δεύτερη 3ο. Πρέπει να μπει πιο μπροστά απ'τα πάντα; Δηλαδή και πριν το κουρδιστήρι ;

 

όχι, απλά χρειαζόταν να αναφέρεις τη σειρά. Πχ αν το είχες συνδέσει μόνο μετά τα drives, τότε ίσως να λυνόταν το πρόβλημα (=να σου άρεσε καλύτερα το αποτέλεσμα) αν το έβαζες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, απλά χρειαζόταν να αναφέρεις τη σειρά. Πχ αν το είχες συνδέσει μόνο μετά τα drives, τότε ίσως να λυνόταν το πρόβλημα (=να σου άρεσε καλύτερα το αποτέλεσμα) αν το έβαζες πριν.

 

Χμ, οπότε μου λες να το βάλω τελευταίο και τότε θα είναι καλύτερα;

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο μετα το κουρδιστηρη οπως λενε και τα παιδια για πιο natural wah και μετα τις βρωμες για πιο μπιχλικια χροια. βεβαια με το delay αναμεσα στο od και το distortion και τελευταιο το wah δεν ξερω τι θα ακουστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ δεν έχω pedal board ούτε καν πεταλάκι αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι δεν πρέπει το wah να παραμορφώνει τον ήδη βρόμικο ήχο και όχι το αντίθετο;

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου