Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος για τα ''πνευματικα δικαιωματα''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπαινω κατευθειαν στο θεμα!

 

πριν καμποσα χρονια επαιζα με κατι φιλους σε μια γκαραζ μπαντα.

καποια στιγμη, αποφασισαμε να κανουμε ενα βημα παραπανω και να ηχογραφησουμε ενα ep με μερικα απο τα κομματακια μας!

στο πλαισιο αυτης της αποφασης βγαλαμε και καποιες φωτογραφιες για προωθητικοδιαφημιστικους σκοπους!

 

δυστυχως οι ηχογραφησεις σταματησαν πριν καλα καλα αρχισουν(εχουν μεινει κατι πολυ πολυ προχειρα μονοκαναλα λαιβ ρικορντινγκς)αλλα ενα μερος των φωτογραφησεων και του εντιτινγκ ειχε ολοκληρωθει!

 

καποιες απο τις φωτογραφιες αλλα και δυο κομματακια απο τις ηχογραφησεις εχω ανεβασει στο μαισπεις μου.(www.myspace.com/bigalejandroiswatchingyou)

 

σημερα, βγηκα μετα απο καμποσο καιρο με τον φιλο που τραγουδαει και μου ειπε πως ειναι κοινη αποφαση-απαιτηση των αλλων 2 παιδιων αλλα και δικια του να κατεβουν και οι φωτογραφιες και τα εμπιθρι μιας και δεν τους βρισκει συμφωνους το να υπαρχουν στο ιντερνετ ουτε οι φατσες τους ουτε τα κομματια τους!

 

ενδιαφερομαι να μαθω αν εχει καποιος ΣΑΦΗ αποψη-γνωση για το τι παιζει σε επιπεδο πνευματικων δικαιωματων!

κοινως, ποιος τα εχει?

ειμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να τα κατεβασω?

 

εκτος αυτου, με ενδιαφερει και η υποκειμενικοηθικη τοποθετηση επι του θεματος!

εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?

 

τελος να πω πιστευω πως η λογικη λεει πως εχω δικαιωμα στα κομματια ιδια με ολους τους αλλους!

και πως δεν μπορει να μου στερησει κανεις το δικαιωμα να εχω το δικο μου ''καλλιτεχνικο πορτφολιο'' που το χρησιμοποιω σε μεγαλο βαθμο και για δικους μου προμοσιοναλ σκοπους!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αστους να φωναζουν αν δεν ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΟΥΝ τα τραγουδια δεν μπορουν να κανουν τιποτα και σιγα μη τρεχουν να τα κατοχυρωσουν.......σε συμβολαιογραφους... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως δεν τιθεται θεμα για πνευματικα δικαιωματα εφοσον δεν εχει πεσει τετοιο θεμα στο τραπεζι σας εδω και τοσα χρονια... Απο την αλλη ομως, εφοσον ηταν συλλογικη δουλεια, εχουν ολοι τα ιδια δικαιωματα πανω στα κομματια... Το θεμα ομως ειναι πως τα δικαιωματα αυτα δεν πρεπει να τα εχει καθε μελος της μπαντας ξεχωριστα, αλλα ολοι μαζι ως συνολο... Η γνωμη μου ειναι πως μπορεις να τα κρατησεις, αλλα εφοσον τα αλλα μελη της μπαντας δεν συμφωνουν με το ανεβασμα τους στο Internet, οφειλεις να τα κατεβασεις... Δεν ησουν μονος σου τοτε αν θυμασαι... Τι ειδους προμοταρισμα της δουλειας σου θα κανεις με τις "πλατες" των αλλων... Ανεβαζοντας τα δεν προμοταρεις την δικη σου μονο δουλεια, αλλα ολοκληρης της μπαντας... Αν θες να προμοταρεις τον εαυτο σου μετα απο τοσα χρονια, νομιζω πως πρεπει να κανεις κατι καινουργιο και εξ'ολοκληρου δικο σου ή μιας καινουργιας μπαντας που συμφωνει με αυτη την τροπη...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικό ζήτημα δεν νομίζω να τίθεται αφού δεν υπάρχει επίσημη κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων. Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανένας να τα κατεβάσεις.

 

Το ζήτημα είναι καθαρά ηθικό. Από τη στιγμή που τα κομμάτια είναι δημιουργήματα ενός συνόλου (μιας μπάντας) και η πλειοψηφία του συνόλου αυτού ζητάει να τα κατεβάσεις, το σωστό (και δημοκρατικό) θα ήταν να συμμορφωθείς με την επιθυμία τους και να τα κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δε νομίζω να τίθεται νομικά το θέμα, αλλά μάλλον θα πρέπει να τα κατεβάσεις. Εξαιρώντας προφανώς την περίπτωση να είναι γραμμένα από εσένα οπότε και κάνεις ό,τι θες εσύ. Επίσης μπορείς να έχεις πάνω samples από τα κομμάτια, με μέρη τα οποία θεωρείς ότι σε... προμοτάρουν, οπότε και τα έχεις καλά με τα παλικάρια και κάνεις εν μέρει αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

Τι ειδους προμοταρισμα της δουλειας σου θα κανεις με τις "πλατες" των αλλων...

 

τι εννοεις με αυτο?

δεν εχω συμβολη στο αποτελεσμα?στο κατω κατω δεν παρουσιαζω τα κομματια σαν δικα μου.

απο την στιγμη που εχω παιξει ομως, τα κομματια εχουν ''κατι απο μενα''.

 

στο τελος τελος αν καποιος εχει παιξει στην ζωη του με δεκα μπαντες οι οποιες δεν υπαρχουν, δεν εχει κανενα δικαιωμα στο καλλιτεχνικο πορτφολιο τοσων χρονων?

 

Νομιζω πως δεν τιθεται θεμα για πνευματικα δικαιωματα εφοσον δεν εχει πεσει τετοιο θεμα στο τραπεζι σας εδω και τοσα χρονια... Απο την αλλη ομως, εφοσον ηταν συλλογικη δουλεια, εχουν ολοι τα ιδια δικαιωματα πανω στα κομματια... Το θεμα ομως ειναι πως τα δικαιωματα αυτα δεν πρεπει να τα εχει καθε μελος της μπαντας ξεχωριστα, αλλα ολοι μαζι ως συνολο... Η γνωμη μου ειναι πως μπορεις να τα κρατησεις, αλλα εφοσον τα αλλα μελη της μπαντας δεν συμφωνουν με το ανεβασμα τους στο Internet, οφειλεις να τα κατεβασεις...

 

τι εννοεις πως ''μπορω να τα κρατησω''?

φυσικα και μπορω να τα κρατησω!

αυτο ελειπε!

 

Το ζήτημα είναι καθαρά ηθικό. Από τη στιγμή που τα κομμάτια είναι δημιουργήματα ενός συνόλου (μιας μπάντας) και η πλειοψηφία του συνόλου αυτού ζητάει να τα κατεβάσεις, το σωστό (και δημοκρατικό) θα ήταν να συμμορφωθείς με την επιθυμία τους και να τα κατεβάσεις.

 

αυτο λεω και εγω!

πως το ζητημα εχει και μια ηθικονομικη πλευρα! :)(κυριως αυτην ζηταω)

 

ακομα, πρεπει να σταθουμε λιγο παραπανω στις φωτογραφιες, γιατι με αυτες υπαρχει το κυριοτερο προβλημα! :)

αστους να φωναζουν αν δεν ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΟΥΝ τα τραγουδια δεν μπορουν να κανουν τιποτα και σιγα μη τρεχουν να τα κατοχυρωσουν.......σε συμβολαιογραφους... ;D ;D

 

αλλα ειμαι περιεργος τι συμβαινει και με το ''νομικο μερος'' του πραγματος!

δηλαδη στα συγκροτηματα που εχουν διαλυθει ποιος εχει τα δικαιωματα της διαθεσης των κομματιων?

αν ας πουμε αποφασισει το διφωνο(λεμε τωρα) να βγαλει ενα σιντι των πυξλαξ(λεμε τωρα ξανα) ποιον ρωταει?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δε νομίζω να τίθεται νομικά το θέμα, αλλά μάλλον θα πρέπει να τα κατεβάσεις. Εξαιρώντας προφανώς την περίπτωση να είναι γραμμένα από εσένα οπότε και κάνεις ό,τι θες εσύ. Επίσης μπορείς να έχεις πάνω samples από τα κομμάτια, με μέρη τα οποία θεωρείς ότι σε... προμοτάρουν, οπότε και τα έχεις καλά με τα παλικάρια και κάνεις εν μέρει αυτό που θέλεις.

 

απλα να πω για την ιστορια πως τα κομματια ΔΕΝ ειναι γραμμενα για μενα!

τις πιο πολλες φορες εφερνε ο τραγουδιστης τους στιχους με τα βασικα ριφς και απο εκει και περα ''χτιζοταν'' απο ολους!

απο την αλλη το ενα κομματι στο μαισπεις ειναι μελοποιηση καποιων στιχων απο ενα αγγλοφωνο ποιημα!

(οποτε εκει δεν εχουμε ουτε καν δικαιωματα :P)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Alex το θέμα είναι όπως το έγραψε ο SF: Κανείς δεν έχει κατοχυρωμένα τα τραγούδια όποτε όλοι σας μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε. Η περίπτωση σας είναι και λίγο... λάσπη καθώς το σχήμα έφερνε ο ένας ένα ριφ, ο άλλος στίχους και όλοι μαζί προσθέταμε στο κομμάτι, είναι απόλυτο μπλέξιμο.

Νομικά αμφιβάλω αν ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει κάτι; Τι να αποδείξει; Ότι το... φα μινόρε στην γέφυρα και το λα μαντζόρε στο κουπλέ, είναι δικά του;

Απλά το μόνο που μένει είναι η μανούρα μεταξύ σας και τέλος πάντων μεγάλα παιδιά είστε, μπορείτε να βγάλετε μια άκρη...

Πάντως δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα, εκτός φυσικά από το να σε... κράζουν!

ΥΓ: Alex για φαντάσου να είχατε βγάλει το EP, να το διαλύατε και να ανέβαζες τα κομμάτια... Θα γινότανε πόλεμος... Κούγιας, κανάλια και όλα τα σχετικά ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δε νομίζω να τίθεται νομικά το θέμα, αλλά μάλλον θα πρέπει να τα κατεβάσεις. Εξαιρώντας προφανώς την περίπτωση να είναι γραμμένα από εσένα οπότε και κάνεις ό,τι θες εσύ. Επίσης μπορείς να έχεις πάνω samples από τα κομμάτια, με μέρη τα οποία θεωρείς ότι σε... προμοτάρουν, οπότε και τα έχεις καλά με τα παλικάρια και κάνεις εν μέρει αυτό που θέλεις.

 

+3.46

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικά τα κομμάτια που δεν είναι μόνο δικά σου (απ'ό,τι κατάλαβα περισσότερο "ξένα" είναι παρά δικά σου) θα πρέπει να τα κατεβάσεις. Νομικά δεν οφείλεις να κατεβάσεις τίποτα. Αλλά σε αυτή τη χώρα που ζούμε αν δεν έχουμε και κάποιο φιλότιμο οι μουσικοί μεταξύ μας, γαματα...

Για τις φώτος, υπάρχει ΚΑΙ σοβαρό νομικό πρόβλημα και μπορούν να σε καταγγείλουν και στο Myspace εφόσον φαίνεται η φάτσα τους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου