Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμός - δολοφονία


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται! (ποιος χαίρεται δλδ....)

 

Λοιπόν...το θέμα είναι άσχετο θα έλεγα με την θεματολογία του site, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να το θέσω.....

 

Έκανα που λέτε μια παραγγελία από ένα αμερικάνικο site για έναν σάκο πλάτης για 17ΆΆ laptop. (μιας και δεν έβρισκα πουθενά). Αξία μαζί με μεταφορικά (UPS), 130 δολάρια.

 

Χμ...περίμενα που λέτε να έρθει το δέμα, αλλά....τηλέφωνο έπεσε από Ελευθέριος Βενιζέλος. Κύριε τάδε θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε πως πρέπει να εκτελωνίσετε το δέμα. Αξία εκτελωνισμού 165 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!! Πάμε καλά;;; για μια τσάντα;; σας έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο;; είναι λογικό να συμβεί αυτό; Δεν έχω παραγγείλει ξανά από Αμερική. Να πληρώσω παραπάνω χρήματα από αυτά που έδωσα για να αγοράσω ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ!! Τα έχω πάρει στο κρανίο.

 

Τι συμβαίνει ρε παιδιά...... τα να κάνω....

 

** επικοινώνησα και με το site που έκανα την αγορά και με την UPS οι άνθρωποι κουφάθηκαν. Κυρίως οι Αμερικάνοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι λογικό, αλλά κάποιες φορές συμβαίνει. Δεν ξέρω, αλλά όσες φορές με έχει πάρει τηλέφωνο ειδικά η UPS από το αεροδρόμιο, τρέμω για το τι θα ακούσω.

Θα σου έλεγα να πας ο ίδιος στο αεροδρόμιο, να πάρεις τα σχετικά έγγραφα από τη UPS και να εκτελωνίσεις εσύ την τσάντα. Πιθανότατα θα σου στοιχίσει λιγότερο. Αν τώρα έχεις και κάποιο γνωστό εκτελωνιστή, ακόμη καλύτερα...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως επεσες στη περιπτωση οπου το γραμμα του νομου εφαρμοστηκε κανονικα.

 

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarquer?Lang=EL

 

 

Δηλ. ισχυουν αυτα που εχω ξαναγραψει για τους φορους και δασμους .

(πληρωνεις πανω στην CIF ΑΞΙΑ (δηλ. την δηλωμενη αξια ΣΥΝ τα μεταφορικα) ενα 3,5%-4% δασμους ,ενα 19% ΦΠΑ & στην περιπτωση σου επειδη θα μεσολαβησει εκτελωνιστης 40-100 ευρω εκτελωνιστικα)

Τα παραπανω ισχυουν για ολες τις cif αξιες ΑΝΩ ΤΩΝ 50 ΕΥΡΩ (απλα σπανια εφαρμοζονται 100% απο τους τελωνιακους,ποτε ποτε ομως την παταει καποιος,την εχω πατησει & εγω...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Το κόστος μου είπαν από το αεροδρόμιο πως θα είναι λιγότερο εάν το εκτελωνίσω εγώ. (100 ευρώ κάτω) Θα περάσω μια.... βόλτα από εκεί αύριο.

 

Ποτέ ξανά από Αμέρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι πριν απο λιγες μερες ηρθε σε εναν φιλο μου μια κιθαρα απο ΗΠΑ με ΔΗΛΩΜΕΝΗ αξια 4500 ευρω και ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΜΙΑ!!!

Αυτο θα πει "διυλιζουμε τον κωνωπα & καταπινουμε την καμηλο" :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέυω ότι την π@υστιά την κάνει η UPS. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που η UPS ζητάει 100e για έξοδα εκτελωνισμού ενώ τα ταχυδρομεία ζητάνε πολύ λιγότερα.Εμένα πρόσφατα για κιθάρα και μεταφορικά αξίας 450e πλήρωσα τους φόρους κανονικά όπως αναφέρει τον υπολογισμό τους ο superfunk και 5e έξοδα εκτελωνισμού στο ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευετε οτι υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να προλαβω την κατασταση, δεδομενου οτι η αφιξη ειναι προγραμματισμενη για αυριο?

Δηλωμενη αξια ειναι 79Ε. Αν ζητησουν εξοδα εκτελωνισμου, μπορεις να αρνηθεις και να πας να το παρεις μονος σου?

 

EDIT:

μολις μιλησα με ups και μου ειπαν οτι εχει μεινει στο τελωνειο γιατι προφανως προεκειψαν δασμοι. γ**ω την τυχη μου! με πηραν και τηλεφωνο ενω ελειπα μαλιστα, οποτε ειναι σιγουρο οτι θα με χρεωσουν και εξοδα αποθηκευσης. Θα μιλησω αυριο για να δω για τι ποσο μιλαμε, αλλα εχω κακο προαισθημα. Υπαρχει κατι που μπορώ να κανω? μια τυπισσα στο τελωνειο του αεροδρομιου μου ειπε οτι δεν μπορω να κανω εγω τον εκτελωνισμο γιατι δεν θα ξερω να συμπληρωσω τους κωδικους και τα λοιπα στα χαρτια

βοηθήστε συναδελφοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις υπομονή, εκτελώνισέ την μόνος σου.

Η διαδικασία είναι μάλλον χρονοβόρα, παρά δύσκολη.

Δεν καταλαβαίνω αυτά που σου είπαν στο τηλέφωνο περί κωδικών!!

Αξίζει να κουραστείς λίγο γιατί τα χρήματα που

γλυτώνεις είναι καλά.

 

Καλή τύχη. :)

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κυρία στο τηλεφωνο μίλαγε για το TARIC CODE το οποίο μπορείς πολύ εύκολα να βεις online.

Αυτό που είπε ο superfunk με μπέρδεψε λίγο (γιατί αυτό ίσχυε πάντα) αλλά αν πας ξέρωντας ή όχι το taric θα πληρώσεις πολύ λίγα.

Έγώ όσες φορές χειάστηκε μάθαινα taric και πλήρωνα κανονικά ότι προβλέπεται, όπως τα περιγράφει ο superfunk.

 

+δίνεις κάτι λίγα για να πάρεις τα χαρτιά από τη μεταφορική και κάποια ακόμα για έξοδα τελωνείου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου