Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμός - δολοφονία


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορία: Γιατί ψωνίζετε από αμερική την στιγμή που το 90% των πραγμάτων μπορούν να βρεθούν στην Ευρωπαϊκή αγορά και στις ίδιες τιμές?[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απορία: Γιατί ψωνίζετε από αμερική την στιγμή που το 90% των πραγμάτων μπορούν να βρεθούν στην Ευρωπαϊκή αγορά και στις ίδιες τιμές?[/img]

 

Παράγγειλα το i88x της Yamaha από Αμερική με λιγότερο από το 50% της τιμης της στην Ευρώπη. Ακόμα και τελωνείο να περάσει πάλι είμαι κερδισμένος.

Να γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα το pog 270Ε, thomann ειχε 350 και διαμαντοπουλο 400.

μπορεί να βοηθησει καποιος με το taric ρε παιδια, δεν βγαζω ακρη με αυτες τις αρχαιζουσες ορολογιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Κάποιος προσπάθησε να φέρει κάτι από την Αμερική και τον πιάσανε στο τελωνείο. Σε αυτές τις περιπτώσεις πληρώνεις, είτε με τα λεφτά σου, είτε με τον χρόνο σου. Δεν υπάρχει καμία μπινιά στην υπόθεση, απλά ο εκτελωνιστής τόσα θέλει για να ασχοληθεί με την περίπτωση μας, αλλιώς εκτελωνίζουμε μόνοι μας. Την επόμενη φορά το σκεπτόμαστε καλύτερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, μπινια δεν ειναι, αν και το να ζηταει 160 για εκτελωνισμό ειναι παρα πολλα.

το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις τι θα γινει, και υπαρχει καθεστως ασαφιας.

αν ηξερα οτι παραγγελνοντας απο αμερικη περναω τελωνειο βρεξει χιονισει δεν θα ελεγα κουβεντα, αλλα εδω οπως είπε ο φιλτατος περασε αντικειμενο αξιας 4500 χωρις cent παραπανω. τι να πεις μετα απο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα εδω οπως είπε ο φιλτατος περασε αντικειμενο αξιας 4500 χωρις cent παραπανω. τι να πεις μετα απο αυτο?

 

Φίλε μου, τόσο εγώ, όσο και εσύ, όσο και αυτός που πέρασε αντικείμενο 4500 πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσουμε αν θέλουμε να ζούμε σε σοβαρή χώρα ή σε ...

 

Αν κάποιος μπει ανάποδα με το αυτοκίνητό του σε ένα δρόμο και σκοτώσει το παιδί σου που εκείνη την ώρα έπαιζε μπάλα με τους φίλους του, τότε θα σε καλύψει εσένα η δήλωση ότι πολλοί άλλοι έχουν μπει ανάποδα σε αυτό το δρόμο;

 

Αυτός που πέρασε (αν το πέρασε) αυτό το αντικείμενο, δεν έκλεψε λεφτά από κανέναν άλλο παρά από εσένα (και από εμένα). Δηλάδή οι νόμοι είναι καλοί όσο δεν ισχύουν για εμάς; Οι έλληνες είμαστε μεγάλοι εραστές, αλλά σπαζόμαστε όταν μας φάνε την γκόμενα;

 

Έλεος πια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

riotshield, μπορείς να κατατάξεις τα πάντα σε κάποιο κωδικό γιατί οι περιγραφές είναι ανατριχιαστικά λεπτομερείς αλλά ο εκτελωνιστής δεν είναι ειδικός για να ξέρει τι είναι το κάθε μηχάνημα και αν έχει μέσα πχ κρυσταλλολυχνίες και παρόμοιες διατάξεις με ημιαγωγό ....και καταφεύγει σε κάποιους κωδικούς μπαλαντέρ (εκεί που βλέπεις 'άλλα..που δεν περιγράφονται παραπάνω κτλ-αυτό το σκοπό εξυπηρετούνε.... γιατί κατα τ'άλλα για όλα έχουνε προβλέψει οι TARICάδες ) που είναι στάνταρ για μουσικά 'κουτιά' και δεν ξεπερνάνε το 4%.

 

Αμα βρεις ένα κωδικό που σου λέει κάτι, ακόμη και αν δεν είσαι σίγουρος, δε θα πει όχι πάντως. Μη βάλεις κανένα με 0% και τους τσαντίσεις όμως...

 

Με τόση μικρή διαφορά δεν αξίζει πάντως αν ακολουθηθεί η κανονική διαδικασία, αυτό στο λέω και από τώρα....με μεταφορικά και έξοδα εκτελωνισμού θα έρθει στην ίδια τιμή ή και σε μεγαλύτερη και θα τρέχεις κι όλας.

 

Αξίζει όταν μιλάμε για μεγάλα ποσά και η διαφορά της τιμής από Ευρώπη είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με μια γνωστη εκτελωνιστη η οποια δυστυχως αυτες τις μερες ειναι στον πειραια, και με κατατοπισε. το ταρίκ θα το εχουν βρει αυτοι απο μονοοι τους δεν χρειαζεται να το ψαξω εγω. θα παω αυριο πρωι και ο θεος βοηθος.

 

παντως εχω παρει 8 πεταλια απο αμερική και ποτε δεν υπηρξε προβλημα, ακομα και σε τιμες πολυ υψηλότερες των 80Ε που ειναι τωρα.

τωρα τελευταια παιρνω απο γερμανια επειδη με κουρασε το ψαξιμο και η αναμονη. εχοντας τον πρωτερο εντιμο βιο αλλα και διαβεβαιωσεις οτι απο musictoyz.com δεν παιζει προβλημα είπα και εγω να παρω απο κει. 70 ευρω λιγότερα δεν ειναι ψιλοπραγματα.

να την φα'την ομως που λεει και ο χαρρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γίνεται να συμφέρει όταν μόνο με το φπα πάει στα 270 x 1,19=321 (περίπου);...και μάλιστα όχι στην αξία συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών....

μετά έχεις μεταφορικά, δασμό, έξοδα τελωνείου, λεφτά στη μεταφορική για παράδοση εγγράφων, τo χρόνο σου κτλ.....δε βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως εκατσε ναι, δεν αντιλεγω.

ομως μιλησα με φιλο που εχει παρει παρα πολλες φορες απο musiktoyz και ποτε δεν εχει πληρωσει ουτε φπα ουτε δασμους, και μου ειπε προχωρα ακαθεκτος, τι ηθελα και τον ρωτησα?

παλι καλα που στο musictoyz είναι γατες και δηλωνουν αξια 80$.

 

παντως σχετικα με το σχολιο του Wow!, όντως εχεις δικιο.

ωστόσο, αλλο το να οδηγεις επικινδυνα και αλλο το να παρακαμπτεις ενα αδικο εμπορικο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου