Προς το περιεχόμενο

GEA (Grammo-Ερατω-Απολλων)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελαβα σημερα ενα ειδοποιητηριο (στυλ Εξωδικου) το οποιο εγραφε

 

Αγαπητε συνεργατη

 

Σας ενημερωνουμε οτι παρα την επισκεψη στην επιχειρηση σας συνεργατων μας και την ενημερωση σας για την καταβολη των δικαιωματων μας (Ν 212/93) εξακολουθει να παραμενει σε εκρεμοτητα η καταβολη του ποσου που ωφειλετε να καταβαλετε στον G.E.A για την δημοσια χρηση της μουσικης που χρησιμοποιειται στην επιχειρηση σας.

 

Εμενα προσωπικα δεν με επισκευτηκε ποτε κανενας συνεργατης τετοιας εταιρειας και φυσικα μου ηταν αγνωστη μεχρι σημερα. Επισης δεν ξερω και τι ποσο ζητανε.

Ρωτωντας μαθαινω οτι ειναι κατι σαν ΑΕΠΙ, αλλα εκπροσωπει μερικους καλλιτεχνες οι οποιοι δεν εκπροσωπουνται απο την ΑΕΠΙ.

Εγω ΑΕΠΙ πλερωνω κανονικα οπως υποχρεουμε βαση αδειας του μαγαζιου μου και την αποδειξη της ΑΕΠΙ την επισυναπτω στο δημο της περιοχης μου. Απο το δημο ποτε δεν μου αναφεραν οτι υποχρεουμε να πληρωσω και GEA. Αυτοι απο τη μερια τους μου ειπαν ομως οτι αν δεν πληρωσω παω δικαστικα.

Γνωριζει καποιος τι ειναι τουτο το πραμμα, και αν ειναι υποχρεωση των καταστηματων να πληρωνουν??

 

(Λακη ψαξ το λιγο.... ;D)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν χρειάζεται να το ψάξω.  :P ;D

 

Είναι άλλος οργανισμός συλλογικής διαχείρισης, διάφορος από την Α.Ε.Π.Ι.

Η Α.Ε.Π.Ι  αφορά συνθέτες – στιχουργούς.

 

Η Grammo  αφορά  υλικούς  φορείς  ήχου ή ήχου και εικόνας

Η ΕΡΑΤΩ αφορά τραγουδιστές και

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ αφορά μουσικούς.

 

Το συνελόντι ειπείν αυτό που ονομάζουμε "μηχανικά δικαιώματα" και "συγγενικά δικαιώματα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λακη ειναι υποχρεωτικο να πληρωνεται?? Και αν ναι γιατι απο το δημο δεν μας το ζητανε καθως και μεχρι τωρα δεν ξεραμε τιποτε και τωρα βγηκανε και αυτοι στη γυρα??

Δηλαδη απ οτι καταλαβαινω

ΑΕΠΙ....πνευμετικα δικαιωματα συνθετων

G.....δικαιωματα ηχοληπτων

κλπ

κλπ

.

.

 

Υπαρχουν και αλλα?? Οπως δικαωματα καθαριστριων των στουντιος, η καφετζη λογου χαρη κλπ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ό,τι ισχύει για την Α.Ε.Π.Ι , ισχύει και για αυτούς .

Κατά τα άλλα, από τον Δήμο δεν το ζητάνε (ακόμα) , διότι δεν είναι τόσο μμμμμ …πώς να το πώ, «famous» ως η Α.Ε.Π.Ι.  ;D ;D ;D

 

 

 

Υπαρχουν και αλλα?? Οπως δικαωματα καθαριστριων των στουντιος, η καφετζη λογου χαρη κλπ??

 

αν οργανωθούνε και αυτοί μπορεί.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απο το τελευταιο link που εβαλες Μανωλη, δυστυχως καταλαβα τι παιζει στην ιστορια (τα αλλα τα ειχα βρει και γω).

 

Στη λιστα των μουσικων που υπαρχει εκει ειναι και φιλος μου ο Νικολας ο Καρατζας. Θα τηλεφωνηθω αυριο να μου πει ο κουφαλας αν τσεπωνει 50000 ευρω το χρονο απο τον "ΑΠΟΛΛΩΝ"  και μενα μου κανει τον φτωχο Κινεζο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου