Προς το περιεχόμενο

Πώς να ξεκινήσω την ηχοληψία?????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!!!Είμαι 17 ετών και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με την μουσική γενικά και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ψαγμένο γυρω από το συγκεκριμένο 8εμα...Απ'ότι μου έχουν πεί γενικά εχω πολύ καλό μουσικό αυτί κι αυτό είναι κάτι που χρειάζεται στην ηχοληψία...Παίζω κι8άρα(ηλεκτ.,ακουστ.κλασικ),μπουζούκι και.......κατι παρα8υρόφιλα στο μπαλκόνι μου :)(αστειεύομαι).Τώρα τελευταία εχω αρχίσει να μπαίνω στον κόσμο της ηχοληψίας αλλά δεν έχω κάνει και φοβερά πράγματα...8έλω κάποιος ο οποίος να είναι ειδικός και γνωρίζει πολλά πανω σε αυτόν τον τομέα να με βοη8ήσει στο τι να κάνω αρχικά ώστε να κάνω το καλύτερο ξεκίνημα...Ξέρω οτι στον τομέα της ηχοληψίας πρέπει να δαπανη8ούν πολλά χρήματα και μιάς και δεν είμαι Βαρδινογιάννης δεν 8έλω να σπαταλη8ούν όσα λεφτά 8α δώσω...Παρεπιπτόντως εχω ακούσει πολλά για κάποιο ξεκίνημα...Έχω σκοπό να αγοράσω μιά κάρτα ήχου (PreSonus FireBox) που έχω ακούσει οτι είναι αρκετά καλή!!!Για τα λεφτά της φυσικά...Κάπου τοσα μπορω να δώσω κι εγω βέβαια...300 ευρω περίπου...και κανα 200άρι ευρω για monitors(SAMPSON MediaOne)..Πείτε μου αν συμφωνείτε σε όλα αυτα η αλλιώς πείτε τι καλύτερο μπορω να αγοράσω με 500 ευρώ περίπου...CuBase έχω το SX3 και το LE4...Ποιό απο τα 2 ειναι καλύτερο...???Ευχαριστώ όποιον απαντήσει κα8ώς κά8ε συμβουλή 8α την διαβάσω προσεκτικά κι ελπίζω να κάνω το ξεκίνημα μέσω της παρέας του NOIZ!... ;)

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κάνεις πάντως πάρε και 3 βιβλία που θα σε συντροφεύσουν σε όλη σου την ζωή.

 

1) The art of mixing (GIBSON)

2) Sound reinforcement handbook (YAMAHA)

3) Mastering Audio (Bob Katz)

 

Οσο για τα cubase θα πάρεις το Cubase SX3 αλλιώς πήγαινε για το Cubase 5 full ή studio να τελειώνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η ηχοληψια ειναι ενας ορος ελληνικος και σημαινει λιγο πολυ οτι τα κανεις ολα... αυτο πολλες φορες οδηγει στην μετριοτητα (υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις)... καλυτερα θα ηταν να αναλογιστεις τι θα σου αρεσε να κανεις περισοτερο... να ηχογραφεις.. να μιξαρεις.. να κανεις παραγωγες.. editing? mastering? sound design?

 

Τα βιβλια επισεις που ανεφερε το παιδι παραπανω ειναι επισεις πολυ καλα για να παρεις μια γευση.. ακομα ξερω οτι υπαρχει μια σχολη στην κρητη πανω σε αυτο το πεδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα πάντως να μην πάρεις ηχεία με γούφερ 4" γιατί δεν θα ακούς τα μπάσα. Μια καλή λύση ( για low budget) είναι αυτή.

http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_aktiv_monitor_mk_ii.htm

 

Πριν όμως από τα τεχνικά αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση:

 

 

Είμαι 17 ετών και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με την μουσική γενικά και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ψαγμένο γυρω από το συγκεκριμένο 8εμα...

 

Να γράψεις 100 φορές τη φράση Ιπποκράτη: “Ο βίος βραχύς, η δε τέχνη μακρά”. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου