Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος για τα ''πνευματικα δικαιωματα''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ στη θέση σου θα τα κατέβαζα, διότι όπως τα περιγράφεις ε δεν είναι κ ακριβώς δικά σου να τα κάνεις ότι θες. Και δεν ξέρω εφ' όσον το γκρουπ έμεινε σ αυτό το επίπεδο δε θα έπρεπε να φτάσετε και ακραία, αλλά να σεβαστείς την επιθυμία των φίλων σου...

 

στο τελος τελος αν καποιος εχει παιξει στην ζωη του με δεκα μπαντες οι οποιες δεν υπαρχουν, δεν εχει κανενα δικαιωμα στο καλλιτεχνικο πορτφολιο τοσων χρονων?

 

Πιστεύω πως από τη στιγμή που υπάρχει κάποια προσωπική δουλειά σε ένα γκρουπ και έρχεται η διάλυση, ότι πρέπει να συμφωνηθούν κάποια πράγματα και μεταξύ των μελών για το τι είναι ποιου σε καθαρά άτυπο επίπεδο. Δηλαδή πχ αν πάρω εγώ μια ιδέα και την φτιάξουμε η ιδέα είναι δική  μου κατά τη γνώμη μου...

 

Σε μεταλοδισκάκια από μπάντες που το διαλύσαν πάντως θυμάμαι πάντα είχαν ξεκάθαρα ποιος είχε γράψει τι, οπότε όταν τα σπάγανε κρατάγαν κ τα κομμάτια τους!

 

Για τις φώτος πόσο μάλλον πρέπει να κατέβουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βλέπω ένα κακώς ενοούμενο εγωισμό στους φίλους σου, γιατί τους χαλάει; μήπως θέλουν απλά να δημιουργήσουν προστριβή; αρνούνται επειδή απλά έχουν κάποιο νομικό πάτημα να αρνηθούν και θέλουν να μην το αφήσουν να πάει χαμένο;  ???

 

στις φωτό μπορείς να βάλεις μωσαϊκό στις φάτσες τους

 

αν δεν έχεις συνεισφέρει στιχουργικά και συνθετικά στη μουσική τότε έχεις περιορισμένα δικαιώματα πάνω στα τραγούδια, αλλά και πάλι, αν αναφέρεις ποιός έγραψε στίχους και μουσική, δεν κλέβεις ούτε ρίχνεις κανέναν... κι αν ούτε έτσι θέλουν να φαίνονται οι "φίλοι" σου, μπορείς να γράψεις "τα τραγούδια γράφτηκαν από άτομα που δεν θέλουν να προβληθούν μέσα από αυτή τη σελίδα"

 

αν αφαιρέσεις καθολικά τα τραγούδια, είναι σαν να έχεις τόσα δικαιώματα σ' αυτά όσα... εγώ!  :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι φίλος τους κατέβασέ τα μόνο και μόνο για να μην υπάρχουν προστριβές... Βέβαια αν ήσασταν φίλοι δεν θα σου λέγανε να τα κατεβάσεις κατά πάσα πιθανότητα... Αν δεν σε νοιάζουν σαν άτομα το ΤΙΜΙΟ είναι να αναφέρεις ότι γράφτηκαν τα κομμάτια από τους τάδε και τάδε... Δεν είσαι υποχρεωμένος κατά τα άλλα να κάνεις κάτι με τα κομμάτια αλλά με τις φώτο νομίζω μπορούν να σε κυνηγήσουν...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να πω και εγω μια γνωμη...

 

καταρχην δε μπορω να καταλάβω τί ειναι αυτό που εχει πιασει πολλους μουσικους ειδικα ερασιτεχνικών σχηματων και πως την εχουνε δει με αυτο το θεμα του τυπου ''εχω γραψει και εγω και δε γουσταρω/δε θελω να ειναι ανεβασμενα τα κομματια'' κλπ κλπ κλπ

 

αν ειστε φίλοι απλα σεβασου την (κατεμε ανούσια/αφελή/χαζή) αποψη τους και κατεβασε τα. τωρα για τις φωτο ουδεν σχολιο...

 

θελω να καταλήξω οτι το θεμα των πνευματικων δικαιωματων, ειναι μια αρρωστια...μαλλον επιδημια που ξεκινησε απο τις εταιριες για να βγαλουν τα κερατιατικα τους. τα πνευματικα δικαιωματα ανηκουν (ηθικα) μονο στους δημιουργους imho, οι εταιριες απλα προωθουν πουλανε κτλ

 

εχουμε πέσει στη λουμπα των εταιριων σχετικα με πνευματικα δικαιωματα, πειρατεια μουσικης κτλ. θα θεσω ως παραδειγμα τους Metallica και συγκεκριμενα τον αγωνα που εκανε ο Ulrich κατα του Napster.

 

Δε λέω, ειδανε το ep που ηταν να κυκλοφορήσουν στο internet πριν κυκλοφορησει και αντι (imho) να βρουνε απο που ''διερρευσε'' στησαν ολοκληρο αγωνα κατα του Napster. Ποιοι...οι Metallica οι τρισεκατομμυριουχοι που όταν εβγαλαν το Demo τους το πουλαγαν για να βγαλουν τα εξοδα τους και παροτρυναν τον κοσμο να το αντιγραφει ωστε να ακουγονται το δυνατον περισσοτερο.

 

Ο Ulrich και παρα πολλοι αλλοι ξεχασανε τις εποχες που ο κολλητος τους επαιρνε ενα βυνιλιο και το αντιγραφανε στην κασσετα γιατι δεν ειχαν λεφτα να αγοραζουν ολους τους δισκους που βγαινανε τοτε. Αυτό δεν ειναι πειρατεία? Δεν εχει να κανει με πνευματικα δικαιωματα?

 

Και μη μου πειτε οτι η πειρατεια εχει παρει τεραστιες διαστασεις με τα τορρεντς και οτι ολοι κατεβαζουνε κτλ κτλ γιατι οσοι εχουν 300GB μουσικη τα 50GB ''αξιοποιουνε''...παπαρια πειρατεια...''πειρατεια'' παντα υπήρχε απλα πλέον δε καθεσε να γραφεις απο cd σε cd κασσετα βινυλιο κτλ, κανεις διπλο κλικ ανοιγει το μtorrent και καθαρισες!

 

Alexandro σεβασου την αποψη των φίλων σου...αλλα αποψη μου για να θελουν να τα κατεβασεις κατι θα θελουν να κανουν και αυτοι με αυτα τα κομματια...δηλαδη τζαμαρατε ουσιαστικα ειχες εσυ κατι ηχογραφησεις και απλα τα ανεβασες.

 

Αν δε κανω λαθος αυτο ειναι και το προσωπικο σου myspace και εχεις δειγματα δουλειας που συμμετεχεις και εσυ...γιατι να τα κατεβασεις δηλαδη...?

 

παρεπιπτόντως εχθες εβλεπα ενα πολύ ωραίο ντοκυμαντερ το ''The Corporation'', το ξερατε ότι το ''Happy Birthday'' υπάγεται σε πνευματικά δικαιωματα της AOL Time Warner

Έλεος...

 

Σορρυ για το μακροσκελές και δεν ηθελα να βγω οφ-τοπικ απλα το εδωσα σαν ενα παραδειγμα για το πως εχουν διεισδύσει οι εταιριες στην μουσικη μας συνήδειση...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτόντως εχθες εβλεπα ενα πολύ ωραίο ντοκυμαντερ το ''The Corporation'', το ξερατε ότι το ''Happy Birthday'' υπάγεται σε πνευματικά δικαιωματα της AOL Time Warner

Έλεος...

offtopic comment+1000 για The Corporation

 

επί του θέματος Αν αναφέρεις τα ονόματα των υπόλοιπων μελών στην ιστοσελίδα σου,πιστεύω πως καλύπτεσαι πλήρως(ηθικά),όσον αφορά τα τραγούδια..

Όσον αφορά τις φωτογραφίες είναι,μάλλον,θέμα καλής θέλησης.Τα τελευταία χρόνια έχω παρατηρήσει πως υπάρχει μια είδους παράνοια σχετικά με την προβολή στο ίντερνετ,του τύπου δε θέλω να φαίνεται το πρόσωπό μου σε ρουφιανοsite,που αποθηκεύουν δεδομένα και άλλα κουραφέξαλα,λες και δεν μπορούν να ανιχνεύσουν-παρακολουθήσουν-εκθέσουν τον οποιονδήποτε από την IP και τα σχετικά ηλεκτρονικά αποτυπώματα.Αν από τις φωτογραφίες δεν αποκομίζεις προσωπικά οικονομικά οφέλη άστο ως έχει,IMHO.Αν κερδίζεις κάτι από αυτές,μπορείς να αποδώσεις ένα μέρος και στους λοιπούς δικαιούχους(που τόσα καιρό δε δίνανε σημασία σε αυτό το υλικό και στην αξιοποίησή του)

It's your call..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φχαριστω ολους σας για τις απαντησεις μεχρι τωρα!

 

καταρχην πρεπει να πω πως συμφωνω με το μεγαλυτερο μερος του ποστ του φιλου hadgi

offtopic comment+1000 για The Corporation

 

επί του θέματος Αν αναφέρεις τα ονόματα των υπόλοιπων μελών στην ιστοσελίδα σου,πιστεύω πως καλύπτεσαι πλήρως(ηθικά),όσον αφορά τα τραγούδια..

Όσον αφορά τις φωτογραφίες είναι,μάλλον,θέμα καλής θέλησης.Τα τελευταία χρόνια έχω παρατηρήσει πως υπάρχει μια είδους παράνοια σχετικά με την προβολή στο ίντερνετ,του τύπου δε θέλω να φαίνεται το πρόσωπό μου σε ρουφιανοsite,που αποθηκεύουν δεδομένα και άλλα κουραφέξαλα,λες και δεν μπορούν να ανιχνεύσουν-παρακολουθήσουν-εκθέσουν τον οποιονδήποτε από την IP και τα σχετικά ηλεκτρονικά αποτυπώματα.Αν από τις φωτογραφίες δεν αποκομίζεις προσωπικά οικονομικά οφέλη άστο ως έχει,IMHO.Αν κερδίζεις κάτι από αυτές,μπορείς να αποδώσεις ένα μέρος και στους λοιπούς δικαιούχους(που τόσα καιρό δε δίνανε σημασία σε αυτό το υλικό και στην αξιοποίησή του)

It's your call..

 

ακουστε πως το βλεπω εγω!

 

τα κομματια ΔΕΝ ειναι δικα μου.

απο τα δωδεκα κομματια που παιζαμε δεν ειχα γραψει στιχους σε ΚΑΝΕΝΑ.

(στα εντεκα οι στιχοι ηταν του παιδιου που τραγουδουσε και το δωδεκατο ηταν ενα μελωποιημενο ποιημα)

στο επιπεδο της μουσικης παλι κανενα απο τα κομματια δεν ξεκινησε απο δικη μου ιδεα!

αλλα οπως και να το κανουμε, σε ενα γκρουπ οταν παιζουν ολοι μαζι, εχουν καποια ευθυνη για το τελικο αποτελεσμα!αλλωστε, μουσικοι ειμαστε ολοι, ολοι γνωριζουμε ποσο διαφορετικο ειναι το να εχεις ενα κομματι με στιχους και ακκορντα στην κιθαρα, απο το να εχεις μια φουλ ενορχηστρωση με κιθαρες, μπασα, τυμπανα πληκτρα και ολα τα σχετικα!

 

πραγματι επι του ηθικου, καταλαβαινω πως ειναι παραβλεψη που δεν εχω γραψει συγκεκριμενα ποιος εχει γραψει την μουσικη και τους στιχους.

δεν το ειχα σπουδαιολογησει, θα το διορθωσω αμεσα!

 

στο ζητημα των φωτογραφιων τωρα!

κατι που δεν εχει αναφερθει απο κανεναν ως τωρα και μου κανει εντυπωση ειναι πως οι φωτογραφιες ετσι και αλλιως ηταν για ΠΡΟΜΟΣΙΟΝΑΛ σκοπους!

τι εννοω?

οτι δεν πηρα φωτογραφιες απο οταν καναμε μπανιο στην παραλια, η οταν απλα αραζαμε για σουβλακια η και εγω δεν ξερω τι αλλο και να τις ανεβασω!

δεν μπορω να κανω ακριβως σαφες αυτο που εχω στο μυαλο μου, αλλα δεν ειναι ακριβως οι ''προσωπικες στιγμες'' κανενος για να μιλησουμε για εκθεση!

οταν αποφασιζεις να δημιουργησεις κατι ''καλλιτεχνικο'' κατα καποιο τροπο το αφηνεις ελευθερο να κυκλοφορει στον κοσμο!

 

αλλωστε οπως πολυ σωστα αναφερθηκε, δεν εχω καποιο οικονομικο κερδος απο το υλικο!αλλα οπως και να το κανουμε εχω και εγω το δικαιωμα χρησης!

οπως πολυ σωστα ειπε και ο gdevelek

 

αν αφαιρέσεις καθολικά τα τραγούδια, είναι σαν να έχεις τόσα δικαιώματα σ' αυτά όσα... εγώ!  :-\

 

 

οσο για αυτο

 

Alexandro σεβασου την αποψη των φίλων σου...αλλα αποψη μου για να θελουν να τα κατεβασεις κατι θα θελουν να κανουν και αυτοι με αυτα τα κομματια...δηλαδη τζαμαρατε ουσιαστικα ειχες εσυ κατι ηχογραφησεις και απλα τα ανεβασες.

 

 

οχι, δεν τζαμαραμε!

παιζαμε μαζι συστηματικα για χρονια! :)

υπηρχε ονομα!

συγκεκριμενες ενορχηστρωσεις!

πολλες μπυρες!

ολα οσα κανουν μια μπαντα μπαντα! :)

 

και κατι τελευταιο που ισως δεν το εκανα αρκετα ξεκαθαρο απο την αρχη!

με τα πιο πολλα παιδια δεν ειμαστε φιλοι, δεν βγαινουμε ποτε, δεν κινουμαστε στον ιδιο κυκλο, δεν μιλαμε ποτε στο τηλεφωνο, τιποτα, πως το λενε!

δεν νιωθω δηλαδη πως χρωσταω τιποτα σε κανεναν!

 

το θεμα το ανοιξα κυριως για να ανταλλαξουμε γνωμες οπως ειπα και για το νομιμο αλλα και για το ηθικο του πραγματος!

 

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις μεχρι τωρα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, δεν τζαμαραμε!

παιζαμε μαζι συστηματικα για χρονια! :)

υπηρχε ονομα!

συγκεκριμενες ενορχηστρωσεις!

πολλες μπυρες!

ολα οσα κανουν μια μπαντα μπαντα! :)

 

και κατι τελευταιο που ισως δεν το εκανα αρκετα ξεκαθαρο απο την αρχη!

με τα πιο πολλα παιδια δεν ειμαστε φιλοι, δεν βγαινουμε ποτε, δεν κινουμαστε στον ιδιο κυκλο, δεν μιλαμε ποτε στο τηλεφωνο, τιποτα, πως το λενε!

δεν νιωθω δηλαδη πως χρωσταω τιποτα σε κανεναν!

 

alejandro το γεγονος οτι δεν εισασταν φιλοι (όπως με τους κολλητους σου πχ) δε σημαινει οτι εισασταν και παγακια μεταξυ σας. στην τελικη οπως ειπες παιζατε για χρονια...πολλες ωρες στο στουντιο, πολλες μπυρες κτλ όπως και να εχει ειναι καταστασεις που μπορει να μη σε κανουν κολλητο με ολους αλλα όπως και να εχει δημιουργειται ενα ''δεσιμο'' εστω σε πλαισια συνεργασιας και σεβασμου.

 

τα τραγουδια δεν τα παρουσιαζεις ως δικα σου αλλα εχεις (πιστευω) καθε δικαιωμα να το χρησιμοποιησεις ως παρουσιαση/γνωστοποιηση της συμμετοχης σου σε μια μπαντα και γιατί να μην το κανεις στη τελική?

 

με τη παλια μου μπαντα είχαμε στο demo μας μια μπαλαντα. όταν η μπαντα διαλυθηκε ο τραγουδιστης, ο κιθαριστας και ο πληκτρας κανανε μια αλλη μπαντα και χρησιμοποιησαν το κομματι με ελαχιστες αλλαγες και η ουσιαστικη αλλαγη ηταν οτι ο στιχος ηταν αλλος και ελληνοφωνος καθως με την κανονικη μπαντα παίζαμε metal και αγγλοφωνο.

 

τους ειπαμε οτι δεν ειναι σωστη κινηση, σκεψου οτι δε μας ρωτησανε καν! πηγαμε να τους δουμε σε ενα live και ακουσαμε το ''the lonely man'' με ελληνικο στιχο και αλλο τίτλο. τους εξηγησαμε οτι αυτο το κομματι ήταν ''κατοχυρωμενο'' (ηθικα και στις καρδιες μας) ως κομματι τον Concretion και οχι της νεας τους μπαντας

 

η απαντηση τους ήταν ότι τη στιγμη που οι Concretion διαλυσανε και 3 απο τη μπαντα ειχαν μεγαλη συμμετοχη στη συνθεση του κομματιου και επειδη το κομματι ήταν ωραιο πιασαρικο και μπαλαντοειδες δεν θελαν να ''το αφησουν να παει χαμενο''

 

φυσικα δεν το συνεχισαμε και τους ειπαμε να κανουν οτι νομιζουν...σιγα μη καθομασταν να σκαγαμε, η μπαντα λοιπον που σχηματησανε τοτε τουλαχιστον πήγε μπροστα και ζουνε πλεον και απο τη μουσικη.

 

παρα ταυτα νομιζω δεν υπαρχει αναφορα για τη συμμετοχη του αλλου κιθαριστα στη συνθεση του κομματιου...αλλα οπως ειπα σιγα μη κατσουμε να σκασουμε...

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alejandro το γεγονος οτι δεν εισασταν φιλοι (όπως με τους κολλητους σου πχ) δε σημαινει οτι εισασταν και παγακια μεταξυ σας. στην τελικη οπως ειπες παιζατε για χρονια...πολλες ωρες στο στουντιο, πολλες μπυρες κτλ όπως και να εχει ειναι καταστασεις που μπορει να μη σε κανουν κολλητο με ολους αλλα όπως και να εχει δημιουργειται ενα ''δεσιμο'' εστω σε πλαισια συνεργασιας και σεβασμου.

 

τα τραγουδια δεν τα παρουσιαζεις ως δικα σου αλλα εχεις (πιστευω) καθε δικαιωμα να το χρησιμοποιησεις ως παρουσιαση/γνωστοποιηση της συμμετοχης σου σε μια μπαντα και γιατί να μην το κανεις στη τελική?

 

το οτι δεν ειμαστε φιλοι, απλα το ανεφερα για να δειξω οτι δεν υπαρχει συναισθηματικη εμπλοκη απο μερια μου αφ ενος και αφετερου γιατι ολα τα ποστ αρχιζανε με το ''οι φιλοι σου''!! :).

απλα με ενδιαφερουν οι αποψεις πανω στο θεμα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς προς τον beeros διαφωνώ ιδιαιτέρως για τις απόψεις σου περί πνευματικών δικαιωμάτων και των κακών εταιριών. Από τη στιγμή που κάποιος καλλιτέχνης επιλέγει να εμπορεύεται τη δουλειά του, δικαίωμά του είναι να τη διαχειρίζεται ακριβώς όπως επιθυμεί. Αν ο ulrich θέλει να γίνει τετράκις εκατομμυριούχος και προφανώς μπορεί, δικαίωμά του. Επιλογή σου να του τα δώσεις ή όχι.

 

Αλέξανδρε, εγώ θεωρώ πως αν μου ζητούσε κάποιος να κατεβάσω κάποια δουλειά που έγινε συλλογικά θα το συζητούσα αλλά θεωρώ πως θα την κατέβαζα μιας και δεν είναι εξ ολοκλήρου δική σου.

Μάλιστα το να την χρησιμοποιήσεις για προώθηση δικής σου δουλειάς το θεωρώ κ λάθος μιας και όπως είπε και παραπάνω κάποιος αν θες να προωθήσεις τη δουλειά σου κάνε κάτι καινούριο τώρα και μην πατάς σε δουλειά που έκανες και χάρη σε άλλους.

 

Για τις φωτογραφίες τις βγάλατε για προμόσιον της δουλειάς σας τότε. Οπότε για ποιο λόγο να τις χρησιμοποιήσεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξανδρε, εγώ θεωρώ πως αν μου ζητούσε κάποιος να κατεβάσω κάποια δουλειά που έγινε συλλογικά θα το συζητούσα αλλά θεωρώ πως θα την κατέβαζα μιας και δεν είναι εξ ολοκλήρου δική σου.

Μάλιστα το να την χρησιμοποιήσεις για προώθηση δικής σου δουλειάς το θεωρώ κ λάθος μιας και όπως είπε και παραπάνω κάποιος αν θες να προωθήσεις τη δουλειά σου κάνε κάτι καινούριο τώρα και μην πατάς σε δουλειά που έκανες και χάρη σε άλλους.

 

Για τις φωτογραφίες τις βγάλατε για προμόσιον της δουλειάς σας τότε. Οπότε για ποιο λόγο να τις χρησιμοποιήσεις τώρα;

 

mmm...

δεν τις ''χρησιμοποιω'' ακριβως!

απλα τις εχω στο μαισπεις μου!

δηλαδη οποιοσδηποτε καλλιτεχνης(σορυ για την αδοκιμη εννοια του ορου) εχει στο μαισπεις του η ειτε στο σαιτ του φωτογραφιες απο παλιοτερα προτζεκτς που πια δεν τρεχουν πρεπει να τις κατεβασει?

ηταν κατι που ειχα κανει!

δεν βρισκω κανενα λογο να τις κατεβασω!

το ιδιο και με τα κομματια!

δεν τα χρησιμοποιω τωρα!δεν τα πουλαω!

δεν τα προβαλω σαν δικα μου!

απλα ειχα παιξει σε αυτα!

και αφου το μαισπεις ειναι κατα καποιο τροπο η διαδυκτιακη μου περσονα τα κομματια ανηκουν και εκει!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου