Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος για τα ''πνευματικα δικαιωματα''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη οποιοσδηποτε καλλιτεχνης(σορυ για την αδοκιμη εννοια του ορου) εχει στο μαισπεις του η ειτε στο σαιτ του φωτογραφιες απο παλιοτερα προτζεκτς που πια δεν τρεχουν πρεπει να τις κατεβασει?

ηταν κατι που ειχα κανει!

δεν βρισκω κανενα λογο να τις κατεβασω!

το ιδιο και με τα κομματια!

δεν τα χρησιμοποιω τωρα!δεν τα πουλαω!

δεν τα προβαλω σαν δικα μου!

απλα ειχα παιξει σε αυτα!

και αφου το μαισπεις ειναι κατα καποιο τροπο η διαδυκτιακη μου περσονα τα κομματια ανηκουν και εκει!

 

Υπάρχει λόγος να τα κατεβάσεις μιας και στο ζητάνε οι υπόλοιποι οι οποίοι συνέβαλαν σε αυτά.

 

Αρχικά ανέφερες πως τις χρησιμοποιείς και για δική σου προβολή (αχ κολλήσαμε με το προμόσιον :P) ή τέλος πάντων για να δείχνεις σε κάποιον δουλειά που έχεις κάνει όπως φαντάζομαι. Θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να το κάνεις. Μάλιστα μιας και μιλάμε για δουλειά η οποία δεν έχει "κυκλοφορήσει" δεν έχει και τόσο νόημα...

Δηλαδή αν εγώ ήθελα τώρα να ξέρω τι παίζεις και εσύ, θα προτιμούσα να μου στείλεις 2 3 δικά σου κλιπάκια που ετοίμασες τώρα.

 

Επίσης θυμάμαι στο προηγούμενο γκρουπάκι που ήμουν είχαμε κάνει ένα λαιβ σε ένα μαγαζί. Και μας πήραν κάποια βίντεο μια γνωστή και επίσης και το μαγαζί. Και τα δυο ανέβηκαν στο youtube, το ένα στο προσωπικό κανάλι της γνωστής και το άλλο στο μαγαζί που μας έφτιαξαν ένα ποτ πουρί από το λαιβ μας και για προμόσιον του μαγαζιού. Ποτέ δε μας ρώτησε κανείς, εμένα μου άρεσε κιόλας και τα είχα βάλει στο myspace μας. Ε ο τραγουδιστής που δεν του άρεσαν μου έκανε ολόκληρο θέμα να τα βγάλω. Τα έβγαλα. Και να φανταστείς δεν υπήρχε κανένα άλλο κλιπάκι να ακούσει κανείς το γκρουπ να καταλάβει πως παίζουμε. Αλλά θεώρησα πως αν και έστω ένας από το γκρουπ δεν ήθελε έπρεπε να κατέβουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομιζω οτι με την εννοια ''προμοσιον''εχει δημιουργηθει μια παρεξηγηση!

η ουσια ειναι ακριβως πανω σε αυτο που λες!

τέλος πάντων για να δείχνεις σε κάποιον δουλειά που έχεις κάνει όπως φαντάζομαι.

 

συμπρωματικα αυτη την περιοδο ετοιμαζω καποια δικα μου πραγματακια!

ΚΑΙ αυτα θα ανεβουν στο μαισπεις.

δεν παει να πει οτι αν ανεβει κατι νεο πρεπει να κατεβει κατι παλιο.

τελος παντων, εγω ετσι το βλεπω αυτη τη στιγμη!

ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω.

 

και απλα ξαναλεω πως ενδιαφερομουν να δω τις γενικοτερες αποψεις γυρω απο το θεμα! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αφου το μαισπεις ειναι κατα καποιο τροπο η διαδυκτιακη μου περσονα τα κομματια ανηκουν και εκει!

 

προσπαθησε να τους εξηγήσεις ότι απλα το myspace σου είναι κατα καποιον τρόπο ενα online μουσικο βιογραφικο και τη στιγμη που σου ζητάνε να τα κατεβάσεις είναι σα να σου λένε να μην βάλεις τη συμμετοχη σου σε εκεινο το γκρουπ σε εντυπη μορφή βιογραφικου

 

ελπιζω να το εθεσα σωστα...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπρωματικα αυτη την περιοδο ετοιμαζω καποια δικα μου πραγματακια!

ΚΑΙ αυτα θα ανεβουν στο μαισπεις.

δεν παει να πει οτι αν ανεβει κατι νεο πρεπει να κατεβει κατι παλιο.

τελος παντων, εγω ετσι το βλεπω αυτη τη στιγμη!

ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω.

Μα δε θα τα κατεβάσεις επειδή έβαλες κάτι καινούριο. Θα τα κατεβάσεις επειδή στο ζητάει το υπόλοιπο γκρουπ. Εμένα αυτό μου φαίνεται το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην τελικη γράψε στο blog ότι τα κομματια χ, ψ, ω δεν αποτελουν δικες συνθεσεις και οτι απλά συμμετειχες στο γκρουπ.

 

εγω πάλι δε μπορω να καταλάβω τί σκαλωμα και γιατί το φαγαν οι πρωην συμπαίκτες σου, τη στιγμή που συμμετείχες και ηχογράφησες! και αφου δεν ισχυρίζεσαι οτι συνέθεσες πιστευω πως εχεις καθε δικαιωμα να το ανεβασεις στη σελιδα σου παρουσιαζοντας τη συμμετοχη σου σε αυτο το γκρουπ.

 

Evilnye ειναι  σαν να εγραφες στη μπαντα μου πχ μπάσσο σε ενα τραγουδι ή σε 5 και να σου ''απαγορευαμε'' να τα ανεβασεις στη σελιδα σου! ενω εσυ το μονο που θαθελες θα ηταν να φανεί και να δείξεις τη συμμετοχή σου...νομιζω ειναι αδικο

 

Δες το σα να εισαι session μουσικος και να σου απαγορευουν 5-6 μπαντες να ανεβασεις τα κομματια τους στο προσωπικο σου myspace που στη τελικη θες να σε ακουσουν γιατι μπορει και να εξαρτιεσαι οικονομικα απο αυτο

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evilnye ειναι  σαν να εγραφες στη μπαντα μου πχ μπάσσο σε ενα τραγουδι ή σε 5 και να σου ''απαγορευαμε'' να τα ανεβασεις στη σελιδα σου! ενω εσυ το μονο που θαθελες θα ηταν να φανεί και να δείξεις τη συμμετοχή σου...νομιζω ειναι αδικο

 

Δες το σα να εισαι session μουσικος και να σου απαγορευουν 5-6 μπαντες να ανεβασεις τα κομματια τους στο προσωπικο σου myspace που στη τελικη θες να σε ακουσουν γιατι μπορει και να εξαρτιεσαι οικονομικα απο αυτο

 

Ναι αλλά δεν ισχύει αυτό. Δεν τίθεται οικονομικό θέμα σε καμια περίπτωση από αυτές που αναφέρει ο Αλέξανδρος. Του ζητήσαν οι υπόλοιποι κατέβασέ τα μιας και αυτοί έχουν δικαίωμα σε αυτά. Έχει και ο Αλέξανδρος συμμετοχή, (όπου επίσης οπως λέει και ο ίδιος δεν έγραψε πουθενά τι είναι δικό του και τι όχι εκεί μέσα) και κατά τ' άλλα τα έχει στο προσωπικό του myspace. Νομικά δεν υπάρχει κανένα θέμα και όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε, αλλά ηθικά απλά κ ωραία εφ' όσον του το ζητάνε οι υπόλοιποι το σωστό είναι να τα κατεβάσει.

 

Σαν session μουσικός πόσο μάλλον αν πας σε γκρουπ που κάνει μια χ ψ κυκλοφορία, το όνομά σου θα γραφτεί στο δισκάκι ή στη σελίδα ή όπου αναρτηθεί αυτή η δουλειά. Αν πρόκειται για γκρουπάκι που δε θα κάνει και τίποτε η δουλειά σου χοντρικά είναι καθαρά απ την καλή σου την καρδιά και πολλά πολλά δικαιώματα δεν θα έχεις.

Άσε που ο σεσιον απλά κάνει αυτό που του λένε, άρα δεν έχεις καν πνευματικά δικαιώματα εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δε μπορω να καταλαβω για ποιο ουσιαστικό λόγο να τα κατεβασει?

 

δηλαδη ας το σκεφτουμε σοβαρα ποιος ο λόγος? ειναι μουσικός και θελει να δείχνει τις συνθεσεις του και τις συμμετοχες του.

 

αρα τη στιγμη που δεν ισχυριζεται ότι εχει συνθεσει στα συγκεκριμενα κομματια που είναι το πρόβλημα?

 

γιατί να του στερήσουν το δικαιωμα προβολής της συμμετοχής του?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δε μπορω να καταλαβω για ποιο ουσιαστικό λόγο να τα κατεβασει?

 

δηλαδη ας το σκεφτουμε σοβαρα ποιος ο λόγος? ειναι μουσικός και θελει να δείχνει τις συνθεσεις του και τις συμμετοχες του.

 

αρα τη στιγμη που δεν ισχυριζεται ότι εχει συνθεσει στα συγκεκριμενα κομματια που είναι το πρόβλημα?

 

γιατί να του στερήσουν το δικαιωμα προβολής της συμμετοχής του?

Πάντως όπως είπε και ο ίδιος δεν διευκρίνισε πουθενά τη σύνθεση ή όχι της δουλειάς αυτής, άσχετο αν είναι ή δεν είναι αυτός ο λόγος. Ο λόγος να τα κατεβάσει είναι επειδή του το ζητάνε οι άλλοι. Δηλαδή τι προωθεί εκεί ακριβώς; Το ότι έπαιξε σε ένα γκρουπ πριν χ χρόνια; Και μάλιστα ένα γκρουπ που δεν το ξέρει κ η μάνα του; (σόρυ Αλεξ)

Αν θέλει να προωθήσει τον εαυτό το του μια χαρά μπορεί και με προσωπική δουλειά τώρα.

 

Και στην τελική εγώ ξέρω ότι σε μια ομάδα σέβεσαι τις επιθυμίες των υπολοίπων. Αν αυτές οι επιθυμίες είναι αντίθετες με εσένα φεύγεις από την ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το βλέπω ότι ειναι σα να του ζητανε να βγαλει απο το βιογραφικο του τη συμμετοχη του σε εκεινο το γκρουπ

 

το οτι δεν τους ξερει η μανα τους δεν εχει να λεει καθως προκειται για προσωπικη σελιδα

 

στο θεμα της προωθησης το μονο που προωθει ειναι ο εαυτός του καθως συμμετειχε εκει

 

επίσης το οτι δεν το αναφερει δεν το ξερω γιατι δεν το κοιταξα, ανεφερα παραπανω όμως ότι μπορεί να κανει ενα blog με αναφορες και να λήξει το θεμα

 

δεν ειναι θεμα πνευματικών δικαιωματων οσον αφορα το νομικό μερος γιατι δε ζήτησε δικαιωματα ο alej ειναι απλα θεμα αξιοκρατικό, ηθικο και σωστο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα γραψει ενα πανεμορφο κατεβατο αλλα με καλιψε ο φιλος evilnye με αυτο :

 

Δηλαδή τι προωθεί εκεί ακριβώς;

 

δε χριαζετε να πω κατι αλλο.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου