Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος για τα ''πνευματικα δικαιωματα''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αστους να φωναζουν αν δεν ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΟΥΝ τα τραγουδια δεν μπορουν να κανουν τιποτα και σιγα μη τρεχουν να τα κατοχυρωσουν.......σε συμβολαιογραφους... ;D ;D

 

+1000. Τι φοβάσαι, μη σε μαλώσουν; Δουλειά σου είναι, ή εν πάση περιπτώσει και δουλειά σου, οπότε ας τους να κουρεύονται :) Στο κάτω κάτω αφού αναφέρεις ποιοι είναι

ή το αναγνωρίζουν και μόκο

ή το αποκηρύσσουν ως νεανικό ολίσθημα οπότε μπορείς να πεις ότι είναι αποκλειστικά δικό σου με σεσσιον μουσικούς  :) ενδιάμεσο δεν υπάρχει εκτός αν σε εξαϋλώσουν  ;D

 

Ακριβώς ηθικό θέμα είναι και το σωστό είναι να σεβαστείς την επιθυμία της ομάδας. Τώρα όπως φαίνεται έχουμε διάφορες απόψεις περί σωστού και λάθους, αυτό δεν πάυει να σημαίνει πως με το να μην τα κατεβάσεις δε σέβεσαι την επιθυμία των άλλων. Αυτό στο δικό μου κόσμο είναι λάθος.

-1000

 

ποια ομάδα; αφού τη διαλύσανε. Ποιά ηθική; του Αλέξανδρου; τη δικιά μου; τη δικιά σου; του superfunk; άμα η ομάδα ήτανε παιδεραστές θα τους έδινε να ****σουν τα παδιά του; ποιο δίκιο ομάδας; δεν καταλαβαίνω  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εκτος αυτου, με ενδιαφερει και η υποκειμενικοηθικη τοποθετηση επι του θεματος!

εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?

 

τελος να πω πιστευω πως η λογικη λεει πως εχω δικαιωμα στα κομματια ιδια με ολους τους αλλους!

και πως δεν μπορει να μου στερησει κανεις το δικαιωμα να εχω το δικο μου ''καλλιτεχνικο πορτφολιο'' που το χρησιμοποιω σε μεγαλο βαθμο και για δικους μου προμοσιοναλ σκοπους!

 

Περί πνευματικών δικαιωμάτων δεν ξέρω.

Όσον αφορα την υποκειμενικοηθική τοποθέτηση του θέματος πιστεύω οτι, αν ήσουν ενεργό μέλος της μπάντας και υπήρχε συνεισφορά απο μέρους σου, είσαι σωστός.

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ηθικό θέμα είναι και το σωστό είναι να σεβαστείς την επιθυμία της ομάδας. Τώρα όπως φαίνεται έχουμε διάφορες απόψεις περί σωστού και λάθους, αυτό δεν πάυει να σημαίνει πως με το να μην τα κατεβάσεις δε σέβεσαι την επιθυμία των άλλων. Αυτό στο δικό μου κόσμο είναι λάθος.

 

Το θέμα με τη μουσική και με "βιογραφικά" είναι πως μετράνε αυτά που μετράνε και κάτι να τα αναφέρεις. Διαφορετικά ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσεις αυτά για να σε ακούσουν άλλοι; Στο τέλος τέλος όποιος σε δοκιμάζει για δικό του γκρουπ ή άλλη συνεργασία θα σε ακούσει και ζωντανά στο στούντιο και θα καταλάβει ακριβώς όσα θέλει, ή μπορεί να σου ζητήσει και κάποιο δείγμα της δουλειάς σου οπότε επαναλαμβάνω πως καλύτερα να προετοιμάσεις κάτι τώρα παρά να δείξεις κάτι παλιό.

Σόρυ γράφω πολύ και γρήγορα όντως :D :P

 

Σε αυτό διαφωνώ ρε συ.

Δηλαδή αν οι επιθυμίες των ανθρώπων (και δεν μιλάω συγκεκριμένα γι'αυτή την περίπτωση αλλά και για καταστάσεις στην καθημερινή ζωή) είναι παράλογες, και γίνονται χάρην προσωπικών κομπλεξισμών ή δεν ξέρω και γω απο τι άλλα ψυχολογικά, θα πρέπει να προδίδεις τα θέλω σου τα οποία μπορεί και να αποτελούν μέρη απο τα όνειρά σου?

Θα μου πεις όμως πως αν η πλειοψηφία είναι κατά σου τότε πρέπει να το κάνεις..

Ωραία και η δημοκρατία αλλά φαίνεται οτι αν η πλειοψηφία έχει κάλο στον εγκέφαλο, τον κάλο θα εκλέξει να την κυβερνήσει..συγγνώμη αλλά αν έχω το μυαλό μου στο κεφάλι μου και είναι στο χέρι μου εγώ δεν θα τον ψηφίσω.

Anyway.

Απόψεις είναι αυτές και ο καθένας σκέφτεται και πράττει διαφορετικά. :)

 

Φιλικά πάντα!!

 

Υγ.Sorry για το double post. :S

 

 

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψει πιο πάνω ότι αν μια ομάδα δεν σε εκφράζει δεν μένεις και μαζί της. Αλλά οι κουβέντες που έγραψα εδώ αφορούν αρκετά τη συγκεκριμένη περίπτωση και όχι απαραίτητα μια γενική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Alexandro όπως περιγράφεις την κατάσταση τα κομμάτια ΔΕΝ είναι δικά σου... Το ότι "τα χτίζατε" όλοι μαζί δε λέει τίποτε αν η βασική ιδέα δεν είναι δική σου...

Η μαγκιά βέβαια είναι να ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΥΛΙΚΟ ώστε να μην έχεις ανάγκη να μαλώνεις με φίλους ή γνωστούς σου για το αν πρέπει να κατέβει ή όχι από το δίκτυο... Το εύκολο όμως είναι να τους... "αφήσεις να φωνάζουν"...

Επίσης οι φωτογραφίες των ΑΛΛΩΝ σίγουρα πρέπει να κατέβουν γιατί εδώ πιθανόν να 'χεις και νομικό πρόβλημα...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ειμαι περιεργος τι συμβαινει και με το ''νομικο μερος'' του πραγματος!

δηλαδη στα συγκροτηματα που εχουν διαλυθει ποιος εχει τα δικαιωματα της διαθεσης των κομματιων?

αν ας πουμε αποφασισει το διφωνο(λεμε τωρα) να βγαλει ενα σιντι των πυξλαξ(λεμε τωρα ξανα) ποιον ρωταει?

 

τον ΣΥΝΘΕΤΗ/ΣΤΙΧΟΥΡΓΟ του τραγουδιου (μεσω της ΑΕΠΙ).

 

Αν ο συνθετης/στιχουργος  ειναι ΕΝΑΣ τοτε το κομματι "ανηκει" σε αυτον (αυτος δηλ.εισπρατει ΟΛΑ τα πνευματικα δικαιωματα),στους Beatles ας πουμε ΟΛΑ τα πνευματικα δικαιωματα τα εισπρατουν ο Lennon & o Mc Cartney (και οι κληρονομοι τους),στους Stones τα εισπρατουν οι Richards/Jagger,σε  γκρουπ οπως οι U2 οπου δηλωνουν ΟΛΟΙ συνθετες εισπρατουν το 50% και το μοιραζονται δια 4,ενω ο ΒΟΝΟ ως στιχουργος εισπρατει ΜΟΝΟΣ του το υπολοιπο 50%.

 

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα νομικα,απο τη στιγμη που ΟΛΟΙ μαζι εχετε την "κυριοτητα" των κομματιων ως συνθετες μπορειτε ΟΛΟΙ σας να τα κανετε οτι θελετε (οπως π.χ.τα ιδια κομματια παιζουν οι εναπομειναντες Pink Floyd ,τα ιδια και ο Waters στα live τους),εκτος κι αν πατε στα δικαστηρια και το δικαστηριο αποφασισει αλλοιως (για αυτο αλλωστε και τα περισσοτερα διαλυμενα υπερ-γκρουπς ειναι στα δικαστηρια για...δεκαετιες)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα νομιζω ειναι 60% στιχοι και 40% συνθεση επι των εισπραξεων ,αρα συμφερει πιο πολυ να εχεις γραψει τους στιχους!! (η και τα δυο )

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν υπάρχει ζύγι που λέει ότι η μουσική ή ο στίχος είναι σημαντικότερος. Η δε Ελληνικές εταιρείες πνευματικών δικαιωμάτων συμπράττουν με τους διεθνείς οργανισμούς, οπότε δεν έχουμε ειδικές καταστάσεις.

 

Θα ξαναπώ προς διευκρίνηση ότι οι... ΑΕΠΕΣ (αφού η ΑΕΠΙ δεν είναι η μόνη εταιρεία) ασχολούνται με την είσπραξη των δικαιωμάτων του δημιουργού, εφόσον αυτός τις έχει εξουσιοδοτήσει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον αυτός τις έχει εξουσιοδοτήσει.

 

Οντως σημαντικη αυτη η διευκρινηση.Αν δεν εισαι μελος σε καποια ΑΕΠΙ απλα δεν παιρνεις τιποτα. ;D ;D

 

Επισης να διευκρινισω οτι οι "ΑΕΠΕΣ" δεν κατοχυρωνουν πνευματικα δικαιωματα.Απλα they take your word for it (οτι δηλ.εισαι ο δημιουργος του τραγουδιου),απο οσο γνωριζω στην χωρα μας επισημος μηχανισμος κατοχυρωσης δικαιωματων δεν υπαρχει μια και η εθνικη βιβλιοθηκη εχει...κλεισει.....το τμημα κατοχυρωσης πνευματικων δικαιωματων ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου