Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος για τα ''πνευματικα δικαιωματα''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ το ειχα ελεγξει το Σεπτεμβρη... ισως μου τα μετεφεραν λαθος η ειχα λαθος εντυπωση (I stand corrected το λοιπον)

 

Παντως οντως θελει  cd χαρτια φακελο και...συμβολαιογραφο!

Νομιζω χρεωνει γυρω στα 30 ευρω και μπορεις να εχεις στο φακελο οσα κομματια θελεις... συμφερει δηλ να τα προστατευεις και να τα κατωχυρωνεις πολλα μαζι

 

εκτος αν προκειται για το χιτ του αιωνα οποτε αντε κατωχυρωσε το και μονο του

 

τσιαρζ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως οντως θελει  cd χαρτια φακελο και...συμβολαιογραφο!

 

ουτε αυτο σε ..κατοχυρωνει 100%

 

εκτος αν προκειται για το χιτ του αιωνα οποτε αντε κατωχυρωσε το και μονο του

 

σε διαβεβαιωνω οτι ΚΑΝΕΙΣ απο αυτους που ΟΝΤΩΣ εχουν γραψει τα χιτ του αιωνα στην Ελλαδα δεν τα εχει κατοχυρωσει...(ουτε εγω,οχι πως εχω γραψει και κανα  σπουδαιο χιτ,αλλα λεμε τωρα... ;D) δεν εχω ασχοληθει ποτε μου... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαριτολογωντας ομιλησα...  ;D

 

φανταζομαι μιλας για τους λαικους συνθετες που τους "αξιοποιησαν" (εκμεταλλευτηκαν) καποιοι επιτηδιοι που ειχαν τα μεσα ... η 'γρια' ανταλλασε τραγουδαρες για χρεη τζογου , τι  να πεις...

 

ενα φιλαρακι μου λεει πως εγραψε τη μιση φωτια στο λιμανι αλλα δεν τον νιαζει να παρει δικαιωματα μονο που το τραγουδαν οι ροκαδες του φτανει λεει

 

τες πα ...τα χρονια αλλαξαν οποτε ας προσεχουμε...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι μιλας για τους λαικους συνθετες που τους "αξιοποιησαν" (εκμεταλλευτηκαν) καποιοι επιτηδιοι που ειχαν τα μεσα ... η 'γρια' ανταλλασε τραγουδαρες για χρεη τζογου , τι  να πεις...

 

οχι μιλαω για τους ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ χιταδες στην Ελλαδα (τα τελευταια 10-20 χρονια ΚΑΝΕΝΑΣ δεν κατοχυρωνει τιποτα)

 

ουδεις προκειται να σου κλεψει ασμα στην Ελλαδα ετσι κι αλλοιως πιστεψε με... ;) (ολοι θεωρουν τους εαυτους τους Μπετοβεν και δεν ασχολουνται με τα εργα των αλλων... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ολοι θεωρουν τους εαυτους τους Μπετοβεν και δεν ασχολουνται με τα εργα των αλλων... ;D)

Σωστοοοον!

Αλλα εχει και κατι Μπετοβεν κουτοπονηρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοοοον!

Αλλα εχει και κατι Μπετοβεν κουτοπονηρους...

 

ετσι κι αλλοιως με τα χαλια της ελληνικης "δισκογραφιας" (δεν υπαρχει πλεον κατι τετοιο αλλα ...λεμε τωρα...) μη νομιζεις οτι ασχολειται και κανενας πλεον με..."χιτ"... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλοιως με τα χαλια της ελληνικης "δισκογραφιας" (δεν υπαρχει πλεον κατι τετοιο αλλα ...λεμε τωρα...) μη νομιζεις οτι ασχολειται και κανενας πλεον με..."χιτ"... :) :)

 

Ασχολουνται και ξερεις γιατι?

Γιατι δεν εχουν αντιληφθει οτι δεν υπαρχει ελληνικη ''δισκογραφια''...

Εξαλλου μην ξεχνας την απεραντη διψα του Ελληνα να βγει στο ''γυαλι'' να γινει ντορος με τη παρτυ του..Να δειξουν τα καναλια το γαμο και το διαζυγιο του...

Οι Μπετοβεν απλα αλλαξανε κινητρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και συνεχιζεται η κουβεντα για τα πνευματικα δικαιωματα, να μια δηλωση που μου ειχε κανει σχετικη εντυπωση πριν χρονια που την ειχα δαιβασει! :)

μιλαει ο αλκινοος ιωαννιδης, με την ευκαιρια του οτι παιξαν ενα κομματι του στο φειμ στορυ.

 

 

Είδες ποτέ στην τηλεόραση το Fame Story;

Όχι, ποτέ.

 

Έμαθες ότι είπαν ένα τραγούδι σου στο Fame Story;

Το έμαθα. Και όχι μόνο αυτό! Στο τελευταίο επεισόδιο -εγώ εκείνο το βράδυ έπαιζα στη Σπάρτη- βάλανε ένα τραγούδι μου για «χαλί» και μετά βγάλανε κάτι στίχους δικούς μου και από κάτω να λέει «Αλκίνοος Ιωαννίδης». Κι έτσι έκλεισε το Fame Story! Μιλάμε για τραγικά πράγματα.

 

Σε ρώτησαν;

Ποτέ και για τίποτα! Η πλάκα είναι ότι όταν ρώτησα κάποια στιγμή τον διευθυντή πωλήσεων της εταιρείας «πώς πάει ο δίσκος;», μου απάντησε: «Από τότε που παίξανε τον ”Προσκυνητή” στο Fame Story, πάει πολύ καλά. Συγχαρητήρια!»

 

Τι του είπες;

«Ευχαριστώ πολύ» (γέλια)

 

Αν σου ζητούσαν την άδεια θα' λεγες όχι;

Φυσικά και θα' λεγα όχι. Είναι ένας κόσμος που δεν τον αγαπάω και δεν τον θαυμάζω. Με πειράζει που ο άλλος χρησιμοποιεί τη δουλειά μου για να νομιμοποιήσει το καραγκιοζιλίκι του. Με πειράζει πολύ. Απ' την άλλη, δεν πρόκειται να κάνω κάτι για να το εμποδίσω.

 

Γιατί όχι;

Γιατί πιστεύω ότι ένα τραγούδι από τη στιγμή που εκδίδεται, εκδίδεται. Πάει τελείωσε! Μπορεί ο καθένας να το πάρει και να το κάνει ό,τι θέλει. Να το κουρελιάσει, να το σκίσει, να το σκοτώσει, να το βιάσει.

 

Χωρίς την άδειά σου;

Βεβαίως.

 

Αφού είναι δικό σου δημιούργημα!

Τι σημαίνει δικό μου; Είναι ιδιοκτησία μου;

 

Είσαι ο πατέρας!

Πατέρας όχι! Καθόλου δεν αισθάνομαι έτσι. Πιο πολύ αισθάνομαι ότι είμαι παιδί των τραγουδιών μου, παρά ότι τα τραγούδια είναι παιδιά δικά μου.

Έστω! Να σου βιάζουν τον πατέρα δεν είναι και λίγο! (γέλια)

Τότε, να το ξανακοιτάξω το θέμα! (σκέφτεται) ...Λοιπόν, όχι. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να παρεμβαίνεις. Ας δεχτούμε ότι εγώ είμαι ο πατέρας. Ένα παιδί το μεγαλώνεις, το φροντίζεις, βλέπεις ποια είναι τα χαρίσματά του, ποια τα ελαττώματά του, το κατευθύνεις όπως μπορείς και στο τέλος το ντύνεις με τα πιο ωραία του ρούχα και το βγάζεις στον κόσμο. Από τη στιγμή εκείνη, δεν μπορείς πια να είσαι από πάνω του και να ελέγχεις πώς θα του συμπεριφερθεί ο καθένας-ο κάθε εραστής, ο κάθε φίλος, ο κάθε άγνωστος. Έχει πια τη δική του ζωή. Έτσι είναι και το τραγούδι. Κάθομαι, σκίζομαι, το λατρεύω, το φτιάχνω, του προσφέρω ό,τι έχω και δεν έχω για να γίνει καλύτερο κι από μένα τον ίδιο, αλλά όταν βγει πια στον κόσμο έχει τη δική του ζωή. Πονάω όταν του συμπεριφέρονται άσχημα, αλλά δεν θα κάνω παρέμβαση να πω: «Σας απαγορεύω να πείτε το τραγούδι μου». Εξάλλου ένα τραγούδι με αληθινή αξία δεν φοβάται καμία χρήση. Αυτό βέβαια σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογεί αυτούς που δε μου ζήτησαν την άδεια.

 

 

ολοκληρη η συνεντευξη εδω

http://forum.alkinoos.gr/viewtopic.php?t=995

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου