Προς το περιεχόμενο

Toshiba A100-192.Κάνει?


sepsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός ο υπολογιστής πιστεύετε ότι κάνει για ηχογραφήσεις και επεξεργασία ήχου. Θα χρησιμοποιώ βέβαια μια εξωτερική συσκευή (Μ-Αudio)

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=346491&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, αν και θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο (κανά μήνα δηλαδή) για να βγουν laptops με τους νέους επεξεργαστές Core 2 Duo σειράς T5xxx. Είναι πολύ καλύτεροι από την υπάρχουσα σειρά Core Duo T2xxx.

 

Κατά τα άλλα, με χάλασε λίγο αυτό το "hypermemory" της κάρτας γραφικών. Δεν θα μου άρεσε να τραβήξει στο άσχετο η κάρτα γραφικών 256 Mb RAM, αν και προφανώς αυτό απενεργοποιείται...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάποια "μειονεκτήματα" ίσως όχι σαν μηχάνημα αλλά σαν ευκαιρία

 

sorry για τη φλυαρία αλλά μερικοί που θα το διαβάσουν μπορεί να γλιτώσουν κανά 200euro καμιά φορά, οπότε τα γράφω

 

έψαξα για το συγκεκριμένο μηχάνημα και δε βρήκα πολλά καταστήματα που να το έχουν σε χαμηλότερη τιμή

αλλά έχω βρει πάρα πολλούς άλλους φορητούς - που υπάρχουν σε περισσότερα καταστήματα (οπότε υπάρχει δυνατότητα επιλογής του φθηνότερου) οι οποίοι πωλούνται γύρω στα 200 euro χαμηλότερα από τα γνωστά πολυκαταστήματα της γνωστής οδού

(βλέπε sony vaio 17, vaio 15.4, acer aspire 9513wsmi, κλπ αλλά και tft οθόνες)

 

τα πολυκαταστήματα προσφέρουν "άτοκες δόσεις" δλδ υποτίθεται ότι σου δίνουν δόσεις με τιμή μετρητοίς

ΌΜΩΣ η τίμη μετρητοίς εξαρχής έχει υπολογιστεί με τις δόσεις

ουσιαστικά όχι μόνο δε σου προσφέρουν άτοκες δόσεις αλλά πληρώνεις τους τόκους ακόμα κι όταν πληρώνεις μετρητοίς

αυτά τα ξέρω από "μέσα" ενώ βασικά μόλις πήρα ένα acer aspire 9513wsmi από απλό κατάστημα 1950 euro ME ΔΟΣΕΙΣ ΟΜΩΣ - δλδ στα 1950 ήταν και οι τόκοι, τη στιγμή που στα πολυκαταστήματα πωλείται μετρητοίς/με άτοκες δόσεις 1999 euro

ακόμα και με δόσεις δλδ το βρήκα φθηνότερα κ με όλες τις εγγυήσεις κλπ

τώρα αν το έπαιρνα μετρητοίς θα το έπαιρνα 1799 euro

1999-1799 = 200 euro που θα τα κρατούσα για ματριτσιάνες...

 

sorry και πάλι για τη φλυαρία, αλλά εάν ενδιαφέρεται κάποιος να πληρώσει μετρητοίς, ιδιαίτερα αν είναι κάτοικος αθηνών, τον συμφέρει να βρει ένα προϊόν που κυκλοφορεί σε περισσότερα καταστήματα ώστε να έχει δυνατότητα να βρει μια πιο κατάλληλη συμφωνία και να μην εγκλωβιστεί στα πολυκαταστήματα

 

τώρα στο θέμα μας, υπάρχει toshiba και στην ελλάδα ευτυχώς, και ευτυχώς δίνει ΚΑΙ λιανική

δεν είμαι κανένας πασσαδόρος - αφού σου είπα να ψάξεις και για άλλο προϊόν έτσι κι αλλιώς - αλλά ότι περισσεύει στην toshiba έρχονται τα κοράκια - πολυκαταστήματα - και το μαζεύουν

με λίγα λόγια ένας λόγος που δεν υπάρχει πολύ μεγάλο stock στα πολυκαταστήματα είναι και ότι τα κομμάτια που εμπορεύονται είναι ψιλο ραφιού

γιαυτό καλό θα ήταν - δυστυχώς δε θυμάμαι που έιναι η toshiba, να κοιτάξεις μήπως υπάρχει μια καλύτερη ευκαιρία απευθείας από την toshiba

κατά τάλλα κοίτα όπως είπα και πριν και κάποια άλλα προϊόντα και στην τελική σε βοηθάω και γω όπου θες, αν σου προτείνω κανένα κατάστημα θα είναι παρέα μαζί με άλλο, ξαναλέω δεν προσπαθώ να πασσάρω κάτι μη με παρεξηγήσεις:), απλά πιστεύω ότι πολλοί θα ενδιαφέρονταν πιθανόν να εξοικονομήσουν 200 euro, λογικό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει toshiba και στην ελλάδα ευτυχώς' date=' και ευτυχώς δίνει ΚΑΙ λιανική[/quote']

H Toshiba στην ελλάδα αντιπροσωπεύεται από την Ideal (www.toshiba.gr), η διεύθυνση της είναι Κρέοντος 25, 10442 Αθήνα (κοντά στη Λένορμαν στο τέλος του Κολωνού) και από όσο ξέρω ΔΕΝ έχει λιανική.

Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις μαζί τους και να σου λύσουν κάθε απορία (στο παρελθόν με είχαν βοηθήσει αρκετά).

 

Περί του laptop τώρα, προτίμησε τους νέους Core2Duo (όπως προαναφέρθηκε),

πρόσεξε η κάρτα γραφικών να μην είναι onboard, shared memory γιατί θα σου γονατίζει απρόβλεπτα το pc.

Πρόσεξε επίσης τι αρχική μνήμη έχει και πόσα expansion slot έχει ελεύθερα για αργότερα (πολλοί την έχουν πατήσει).

Το Κυριότερο όμως είναι να δεις (πραγματικά εννοώ) την οθόνη του (πώς παίζει, αν σου αρέσει, αν σε κουράζει) γιατί αυτή δεν θα μπορείς να την αλλάξεις.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για τις διευθύνσεις hindmost, λιανική έχει βρε;)

 

επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με τις εγγυήσεις, νομίζω αρκετά laptop έχουν μεν εγγύηση αλλά πρέπει να σταλούν εξωτερικό για επισκευή αν χρειαστεί οτιδήποτε (όχι στην toshiba αφού υπάρχει service εδώ), οπότε αν μπορείς να βρεις κάτι που αξίζει ενώ και το service/αλλαγή να γίνεται εδώ τότε θα είναι πολύ καλύτερα

 

επίσης με ένα ποσό πρέπει να ξέρεις ότι γίνεται επέκταση της εγγύησης, καθαρά marketίστικο trick βέβαια αλλά όσο να ναι 3 χρόνια εγγύησης αντί 1 είναι πάρα πολύ καλύτερα

 

τέλος όταν αγοράσεις κάτι, εννοείται έλεγξε την οθόνη για bad pixels

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου