Προς το περιεχόμενο

Σωστό timing χωρίς να έχω χρησιμοιποιήσει ποτέ μετρονόμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπο την εννοια ¨το εχω¨εννοωντας παιζω σχετικα σταθερα με τους φιλους  μου...μεχρι

πραγματικα ¨το εχω¨ που σημαινει δισκογραφω και ολα ειναι σωστα στη θεση τους χωρις 100% quantize και χωρις να βγαζεις τα ματια του ηχοληπτη...υπαρχει ενα μεγαααααααλο χασμα..

Ειναι θεμα τι θες να κανεις με τη μουσικη και που θες να το φτασεις..

Η αποψη μου ειναι οτι το εσωτερικο μας time φτιαχνεται .

Εργαλεια για να φτιαχτει..?

Μετρονομος - sequencers-play alongs -παιξιμο με μουσικους{κατα προτιμηση καλυτερους απο εμας},μετρονομος, μετρονομος,μετρονομος, ...τον  μετρονομο τον ειπα?

;D

 

Συμφωνω με τον Βαγγέλη.Πολλές φορές νομίζουμε ότι παιζουμε on time αλλα ο μετρονόμος έρχεται και μας προσγειώνει.Το εσωτερικο ρολοι όποια προδιάθεση και να έχεις το φτιαχνεις.Και είναι καθαρά θέμα αυτιού.Όσο πιο πολύ το εξασκείς τόσο καλύτερος γίνεσαι.

Επίσης για να αναπτύξεις το εσωτερικό ρολόι έχει σημασία ότι παίζεις να το παίζεις σωστά

και σε μεγάλο εύρος tempo.Όσο πιο μεγάλο έυρος έχεις με τα bpm, τόσο πιο ευέλικτος θα είσαι παίζωντας με άλλους μουσικούς.

Άλλωστε ο μόνος κανόνας όταν παίζεις το οτιδήποτε στα τυμπανα είναι να συμβαδίζεις με τον μετρόνομο, τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλά όταν παίζουμε μουσική δεν μετράμε τον χρόνο...φτιάχνουμε τον χρόνο  ;)

 

Για να απαντησω στο ερωτημά σου.

 

Tommy Igoe on Fixing Time Problems

 

Record yourself.

Εγω θα πρόσθετα όταν μελετας με μετρονόμο τραγούδα.

Όταν βάζεις ένα μετρονόμο και τραγουδας τις υποδιαιρέσεις εκπαιδευεις το εσωτερικό σου ρολόι

υποσυνειδητα και προχωρας γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΤΥΠΟΣ που μιλαει στο clinic εχει 2000% δικιο.Παλιοτερα νομιζω το ειχαμε ξαναπει ΠΑΙΖΟΥΜΕ χαλαρα και με τετοια ενταση ωστε να ακουμε και εμας και τους αλλους ωστε το παραμικρο προβλημα να διορθωνεται .Τωρα οσον αφορα το μετρονομο ειναι καλος ωστε να σε εκπαιδευει ,αλλα δεν πρεπει να "κοιμασαι " μαζι του.Τον ρυθμο τον Φτιαχνεις δεν καθεσαι πανω του μονο.

Η καλυτερη μεθοδος ειναι να παιζεις με αλλους μουσικους (ει δυνατον καλυτερους ) ωστε να "τριβεσαι" .Μου εχει τυχει να παιζω με πιανιστα που συνηθως επαιζε (και παιζει ) με Γιαπωνεζο (δηλαδη με ενσωματωμενο drummachine) οποτε λοιπον εγω τραβαγα με " ξυπναγε" με κινησεις που ολοι γνωριζουμε.Αυτο ηταν και κακο και καλο .Το παν ειναι η ισορροπια η αυτοπεποιθηση και το live.AΥΤΑ ΣΕ ΩΡΙΜΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΩΡΙΜΑΖΕΙΣ .Ο τυπος τα λεει καλα και σωστα ΕΜΕΙΣ ειμαστε ο ΡΥΘΜΟΣ. Φαντασου να παιζεις ενα BEAT και το μπασσο να ειναι ''κοντρα " και οι αλλο δυο να παιζουν αλλου και αλλου (επιτηδες) τοτε αν εσυ(ο ντραμμερ ) δεν μεινεις μεσα στο ρυθμο (να παιζουν εχοντας σε για οδηγο) ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν βλέπω video τωρα  άλλα θα βάλω αργότερα video με τον  J Bonham  ;D

ωχ...παμε παλι αλλη μια φορα την ιστορια  με το time toy Bonham..

...και τις γραφικες παραστασεις ..και τις αναλυσεις.

Καλο κουραγιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Χωρίς να είμαι ψημένη ή ειδική, φαντάζομαι με τον καιρό ενασχόλησης, παίζοντας πάνω από ηχογραφημένα κομμάτια ή με άλλους μουσικούς βοηθάει πάρα πολύ να φτιάξεις το timing σου. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές ο ντράμερ τελικά να βασίζεται πάνω στο μπάσο ή κιθάρα για το μέτρημά του (όχι ότι είναι σωστό, αλλά συμβαίνει)

 

Στην Jazz και στα 24τράμετρα blues  απ ότι γνωρίζω , ο ντράμερ  οδηγεί το time 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

on and off.  κατά την άποψη μου το πιο άχαρο πράγμα στη ζωή είναι το να μετράς τον χρόνο,  και το πιο ουσιώδες  να ψάχνεις τον χώρο

Το ίδιο  ισχύει και στην μουσική (στις τέχνες γενικότερα)  βρίσκοντας τον χώρο φτιάχνεις και τον χρόνο

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το έχουμε παρακουράσει με το μετρονόμο. Επίσης νομίζω ότι δεν είναι από τα ζητήματα που σηκώνουν και πολλές συζητήσεις. Είναι σαν να συζητάμε για το αν η βαρύτητα υπάρχει. Λοιπόν, η βαρύτητα υπάρχει και ο μετρονόμος μας κάνει καλύτερους παίχτες. Τελεία.

 

Είναι ένα ακόμη εργαλείο που, αν το χρησιμοποιήσουμε σωστά, δεν μας σκλαβώνει, μας ελευθερώνει. Ξανα-τελεία.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μετρονόμος μας κάνει καλύτερους παίχτες

 

Αλλά όχι  απαραίτητα καλύτερους μουσικούς

Βάζω και μια  παύλα  στην τελεία σου  ;D

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου