Προς το περιεχόμενο

Nitro Finish & κολλα απο αυτοκολλητο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Ενας φιλος κολησε ενα αυτοκολητο σε μια gibson les paul studio για κανα 4μηνο και οταν το εβγαλε χτες  ειχαν μεινει απομειναρια κολλας, εβαλε οινοπνευμα σενα πανι, το ετριψε αλλα τιποτα, απλως την απλωσε.. εβαλε το γυαλιστικο της dandrea σε αλλο (ευτυχως) πανι και ετριψε παλι και φυσικα παραμενει η κολλα απλωμενη τριγυρω απτο σημειο που ηταν το αυτοκολλητο..

 

Καμια ιδεα πως να φυγει η κολλα?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια ιδεα πως να φυγει η κολλα?

 

Βάλε σε βαμβακι λιγο λαδι φαγητου,τριψε το σημειο που ειναι η κολλα,και θα φυγει αμεσως,χωρις ν'αφήσει το παραμικρο σημαδι.

Μετα το τριψιμο σκουπισε, καλα με στεγνο πανι, για να φυγουν τα υπολειμματα του λαδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεοτερα απτο μετωπο...

 

Το ζεστο νερο το φοβηθηκε, απτην αλλη δοκιμασε το λαδι το οποιο ειχε καλα αποτελεσματα αλλα δεν την αφαιρεσαι ολη..Δηλαδη ειναι καλυτερα απο πριν, ειδικα οταν κοιτας την κιθαρα απο πανω, αλλα αν την δεις απτα πλαγια φαινεται "θαμπη"..

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεοτερα απτο μετωπο...

 

Το ζεστο νερο το φοβηθηκε, απτην αλλη δοκιμασε το λαδι το οποιο ειχε καλα αποτελεσματα αλλα δεν την αφαιρεσαι ολη..Δηλαδη ειναι καλυτερα απο πριν, ειδικα οταν κοιτας την κιθαρα απο πανω, αλλα αν την δεις απτα πλαγια φαινεται "θαμπη"..

 

 

 

Αν το θαμπωμα ειναι απ'το οινοπνευμα που εβαλε πριν, θα καλυτερεψει με αλοιφη γυαλισματος αυτοκινητου,αν το θαμπωμα ειναι απο υπολειμματα κόλλας ξαναπέρνα τη με λάδι, μην φοβασαι να ριξεις λιγο περισσοτερο μεχρι να φυγει τελειως η κολλα, δεν παθαινει τιποτα το βερνικι.

 

(Επαναλαμβανομενα, τριψε με βαμβακι και λαδι,σκουπιζε με καθαρό πανι, μεχρι να την κοιταξεις σε φως και να εχει φυγει τελειως η κολλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με τα λεγομενα του μαραθον βγαζω το συμπερασμα οτι εχει γινει ζημια γιατι το θαμπωμα ειναι πλεον απτο οινοπνευμα και οχι απτην κολλα..(πιο μετα θα την δω απο κοντα την κιθαρα και θα σας στειλω με την πρωτη ευκαιρια.

 

Δηλαδη η γυαλαδα δεν θα επιστρεψει ποτε?

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι το οινόπνευμα την θάμπωσε, το έχω κάνει και εγώ στην ίδια κιθάρα όταν ήμουν μικρός και απερίσκεπτος...

 

Παράγγειλα αυτό το κερί έτσι απλά για να  υπάρχει για να δω τί παίζει για να πειραματιστώ σε κιθάρες, θα το δοκιμάσω και στην LP που την έχουν πάρει τα χρόνια

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_carnauba_wax.htm

 

Edit: με πρόλαβε ο προλαλήσας, νομίζω και κερί αυτοκινήτου την ίδια δουλειά κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας παιδια σας ευχαριστω πολυ που βοηθατε, οπως εχετε καταλαβει κανω τον μεσαζοντα μιας και ο φιλος δεν εχει ιντερνετ και μεταφερω τα λογια του:

 

"Το φοβαμαι λιγο το κερι του αυτοκινητου αλλα θα μου πειτε τοσα χημικα εριξα σημερα απανω οποτε λιγο ακομα τι να κανει..ισως βεβαια να περιμενω μεχρι την δευτερα να παρω το dandrea να το δοκιμασω πρωτα"

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου