Προς το περιεχόμενο

Roland ::: Νέα προϊόντα Σεπτέμβριος 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Jupiter με κερδιζει ολο και περισσοτερο, ενω στην αρχη (νομιζοντας πως προκειται για ενα ακομα ρομπλερ), γελουσα με τη "γκαφα" της Roland.

 

Χαιρομαι παντως για τη νεα ταση των multi modeling (δικος μου ορος) οργανων :)

 

Το USB interface θα με ενδιεφερε επίσης, αν και λόγω κοστους, θα στραφω μαλλον στην πιο φθηνη maudio fast track. Αν και εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στη roland για πεντακαθαρο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Jupiter με κερδιζει ολο και περισσοτερο, ενω στην αρχη (νομιζοντας πως προκειται για ενα ακομα ρομπλερ), γελουσα με τη "γκαφα" της Roland.

Εγω παλι, απ'οτι ειδα/ακουσα σε βιντεος, μου εμεινε η απορια:

Μηπως η Roland μας δουλευει?? Τοσο χαλια ηχο καιρο ειχα να ακουσω απο synth.

Αυτο το ελεγα και για τα Fantom, αλλα περιμενα κατι αλλο απο το Jupiter 80.

Αφηνω ασχολιαστο το design του, αυτο πες συνηθιζεται με τον καιρο αν ο ηχος σε γεμιζει.... ::)

Αλλα ο ηχος του με αφησε εντελως αδιαφορο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι λεω οτι ο ηχος της Roland δεν ειναι ποτέ αδιαφορος. Οκ, πουλησα κι εγω το fantom-g μου, μονο ομως επειδη ειχα εφηβικο ερωτα με το Kurzweil K2661 (δεν πηρα καν το PC361 που ηταν στα ιδια λεφτα καινουριο και καλυτερο).

 

Ομως χωρις υπερβολες τον καλυτερο μου ηχο τον πετυχαινω με μηχανηματα Roland.

 

Βρισκω πως εχει πολυ καθαρα samples ή VA modeling, εντελως αχρωματιστα. Το τελειο εργαλειο για να χτισεις εναν ηχο. Σε αντιθεση με τα Kurzweil και τα Korg, που ενω εχουν εξισου καλες και ισως καλυτερες μηχανες, χρωματίζουν ακομα και τα samples που εισαγεις εσυ, με αποτελεσμα να μη μπορεις να ξεφορτωθεις την Korgιλα και την Κουρζβαιλίλα απο πανω τους...

 

Τα Fantom G ειχαν κακη υποστηριξη απο την αρχη και οχι καλα δουλεμενα presets. Αλλα μεσω διαδικτυακων κοινοτητων υπαρχει πλεον πολυ καλο και μπολικο υλικο.

 

Αλλα εγω εκει που επιμενω για τα Roland είναι πως αφηνουν τον χρηστη να βαλει τον δικο του χαρακτηρα επανω. Και φυσικά ειναι ολα πολυ ευχρηστα.

 

Εγω ήμουν απολυτα ικανοποιημενος απο το Φαντομ, ειμαι ακομα ερωτευμενος με το V-synth XT (το οποιο πουλησα και ξαναγορασα ;D ) και εχω εμπιστοσύνη στη Roland. Αλλα ξερω και τι να περιμενω.

 

Και η τεχνολογια supernatural, μονο αδιαφορη δεν ειναι, αν κρινουμε και απο τις ARX καρτες.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοραζα ποτε Roland, θα ηταν ή το V-Synth GT ή το Gaia, βρισκω τον ηχο τους "γεματο" και "ζεστο".

Σε αντιθεση με τα Fantom (ή το Jupiter 80) που ο ηχος τους μου ακουγεται εντελως "ψυχρος/μεταλικος/80s και αδιαφορος" (κριμα το ωραιο Fantom design... :P)

 

Σκεφτομαι καιρο να "χτυπησω" το GAIA αλλα πραγματικα ο χωρος μου ειναι περιορισμενος.

(ενα Gaia rack στο αμεσο μελλον θα ηταν μια λυση)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Fantom , V-Synth , Gaia

είναι τρία διαφορετικά μηχανήματα

 

επίσης

Fantom , Jupiter-80

είναι δύο διαφορετικά μηχανήματα

 

Τέλος μα όχι τελευταίο, κανένα από τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με τον τίτλο.

Τα νέα προϊόντα που ανακοινώθηκαν είναι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους κιθαριστες παντως, απο τα νεα προιοντα ενδιαφερον δειχνει να εχει ενα νεο πεταλι της Boss, το BC-2. Προκειται για overdive με Voxιζον ηχο, κατι που ελειπε απο τη γραμμη της Boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους κιθαριστες παντως, απο τα νεα προιοντα ενδιαφερον δειχνει να εχει ενα νεο πεταλι της Boss, το BC-2. Προκειται για overdive με Voxιζον ηχο, κατι που ελειπε απο τη γραμμη της Boss.

 

Κάνε υπομονή.  ;)

 

Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι βρίσκεται στα τελευταία στάδια... "κάτι" στο χώρο του guitar modeling από τη Roland.  8) Υπήρχε περίπτωση να ανακοινωθεί τώρα, αλλά μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε την Winter NAMM 2012.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι βρίσκεται στα τελευταία στάδια... "κάτι" στο χώρο του guitar modeling από τη Roland.

Σαχλόφωνο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαχλόφωνο?

 

Ουχί.

 

Αλλά για να μην έχει μπελάδες ο άνθρωπΑς με την NDA του, my lips are sealed.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου