Προς το περιεχόμενο

Φυσικά VS ηλεκτρονικά τύμπανα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλες φορες εχει τυχει με μαθητες που δεν εχουν αγορασει ακομα τυμπανα…να μπαινω στην διαδικασια να πρεπει να προτεινω τι είναι καλυτερο,αναμεσα στα φυσικα και στα ηλεκτρονικα τυμπανα ..και να πρεπει να δικαιολογησω ,το γιατι επιλεγω ένα από τα δυο.

Ξερω ότι πολλοι  θα αντιδρασετε με τα λεγομενα μου…Ο λογος γεννησης  αυτου του thread δεν είναι να προκαλεσει αναταραχη..Αντιθετως..εχει γραφτει με σκεψη  παντα στο τι είναι καλυτερο για έναν αρχαριο drummer. Ενας προχωρημενος…νομιζω ότι δεν εχει αναγκη την αποψη μου , ξερει τι είναι καλυτερο και εχει ηδη φροντισει για την εξελιξη του.

Να ξεκινησω λεγοντας ένα ρητο που ειχα διαβασει καποτε σε ένα Modern drummer ..για να μην παρεξηγηθω.

«Το καλυτερο ηλεκτρονικο σετ..δεν προκειται ΠΟΤΕ να φτασει το χειροτερο φυσικο»Συμφωνω απολυτα.. Προτιμω σε Live χιλιες φορες μια Granite ..παρα ένα TD20.

Αλλα..Οσων αφορα έναν αρχαριο drummer που θελει να ξεκινησει τυμπανα.. και μενει σε πολυκατοικια, και δεν εχει 10.000 ευρω να διαθεσει για να φτιαξει ένα Home studio που δεν θα ενοχλει κανεναν.. Σε αυτή τη περιπτωση..κλεινω πιο πολύ προς τα ηλεκτρονικα.

Για ποιους λογους όμως.

1. Αθορυβη μελετη ολες τις ωρες της ημερας και όχι μονο  10 με 2  και  6 με 9.

2. Μελετη μεσα στο χωρο μας και όχι σε ανήλιαγα υπογεια γεματα σκονη και υγρασια.

3. Χρηση του Mix in και ευκολο παιξιμο με Play alongs .

4. Ευκολη ηχογραφηση του ευατου μας πανω σε μουσικες.

5. Ευκολη προβα με τους φιλους μας στο χωρο μας..ακομα και με ακουστικα.

6. Μηδαμινες φθορες.

7. Μελετη σε οποιοδηποτε χωρο..ακομα και σε διαμερισμα.

8. Ευκολη χρηση του volume του σετ {Aκομα και ανα τυμπανο} για προστασια της ακοης μας , και ξεκουραστη μελετη.

9. Μελετη με φυσικους ηχους τυμπανων

10. Λιγοτερος απαιτουμενος χωρος σε τ.μ

Στα κατά ενός ηλεκτρονικου σετ είναι μια σημαντικη διαφορα στο touch  , το rebound και  στον ηχο . Υπαρχουν και αναφορες για προβληματα στους μυς και στους τενοντες ειδικα από χρηση rubber pads..{ για μενα είναι ανυποστατη..αλλα  οφειλω να την αναφερω.} Θεωρω ότι η  διαφορά  {που οντως υπαρχει} αναμεσα σε ένα φυσικο και ένα ηλεκτρονικο σετ , μεσα σε μιση ωρα προβα σε ένα studio παιζοντας σε φυσικα.. εκμηδενίζετε από μονη της. 

Με λιγα λογια ,τα καλα των ηλεκτρονικων τυμπανων  είναι ότι μπορεις να μελετησεις αμεριμνος ότι ωρα θελεις , χωρις να φοβασαι αν από στιγμη σε στιγμη θα σου χτυπησει την πορτα ο γειτονας …η η αστυνομια. Αυτό και μονο κατά τη γνωμη μου, τα κανει  ένα ανεκτιμητο εργαλειο του drummer .

Πολλοι επισης με ρωτανε…

- μα αφου εχει τοσο σημαντικη διαφορα το Φυσικο με τα ηλεκτρονικα..δεν πρεπει να εχω και τα  δυο?

Η αποψη μου είναι κρατα τα λεφτα σου , και κλείνε  μια φορα την εβδομαδα ένα studio για 2 ωρες..Για να μπορει να μελετας τις ασκησεις σου και σε φυσικο.Αυτο για μενα είναι ο ιδανικος συνδυασμος.

Τελειωνοντας θα ηθελα να σας προβληματισω λιγακι…

Ποιος ο λογος να  μελεταμε με φυσικα τυμπανα εχοντας βουλωμενα τα αυτια μας  με ωτασπιδες, και με  το ένα ματι στη πορτα ποτε θα αρχισουν τα παραπονα?

Μηπως τελικα πρεπει να σκεφτομαστε ότι καμια φορα…είναι αναγκαιο να παμε λιγο πισω …για να παμε μπροστα?

Με εκτιμηση προς ολους τους φιλους. Ελπιζω να εριξα λιγο φως σε αυτή τη συζητηση που τοσες φορες μας εχει απασχολησει στο Νοιζ.  Περιμενω τις αποψεις σας.

Β. Μουλακάκης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ηλεκτρονικα τυμπανα εχουν παρα πολλα προτερηματα εναντι των φυσικων σε οτι αφορα την εργονομια και την λειτουργια για την οποια προοριζονται...

 

ευτυχως ο ντραμερ μας εχει ηλεκτρονικο σετ και οταν ανοιγει ο καιρος παιρνουμε το αυτοκινητο(στο οποιο εχω προσαρμοσει εναν μετατροπεα ρευματος απο 12V σε 220V) και κανουμε προβες εξω στα γρασιδια και γενικα οπου βρουμε! ;D ;D ;D

Σε συνδυασμο με μπυρες και μια ψησταρια!!!

 

Να το δοκιμασετε!

Μετραει πολυ!!! 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αθορυβη μελετη ολες τις ωρες της ημερας και όχι μονο  10 με 2  και  6 με 9.

2. Μελετη μεσα στο χωρο μας και όχι σε ανήλιαγα υπογεια γεματα σκονη και υγρασια.

3. Χρηση του Mix in και ευκολο παιξιμο με Play alongs .

4. Ευκολη ηχογραφηση του ευατου μας πανω σε μουσικες.

5. Ευκολη προβα με τους φιλους μας στο χωρο μας..ακομα και με ακουστικα.

6. Μηδαμινες φθορες.

7. Μελετη σε οποιοδηποτε χωρο..ακομα και σε διαμερισμα.

8. Ευκολη χρηση του volume του σετ {Aκομα και ανα τυμπανο} για προστασια της ακοης μας , και ξεκουραστη μελετη.

9. Μελετη με φυσικους ηχους τυμπανων

10. Λιγοτερος απαιτουμενος χωρος σε τ.μ

 

Ως πρωην κάτοχος ηλεκτρονικών θα απαντήσω στα παραπάνω....

 

1. Στο δικό μου σπίτι τουλάχιστον όχι...ακόμα και απλή μελέτη να έκανα το μεσημέρι με ακουστικά και χωρίς να βαράω διπεταλιές την ώρα κοινης ησυχίας. Παρόμοια παραπονα εχουν κανει και άλλα μελη του φόρουμ που μενουν σε πολυκατοικίες. Μπόρουν να βρεθουν απλές λύσεις όπως μια πλωτη εξεδρα αλλά δε λύνεται 100% το πρόβλημα

 

5. Ειλικρινά δε μου άρεσε καθόλου να προβαρω με τη μπάντα μου με τα ηλεκτρονικά δεν υπάρχει καθόλου ζωντάνια

 

8. Ναι συμφωνώ αλλά εγω προσωπικά που παίζω και metal και αρκετά (όχι μόνο) θα σημειώσω ότι αν είχα τα ακουστικά χαμηλά τα rubber pads ακουγόντουσαν και ήταν σπαστικό άρα έπρεπε να δυναμώσω και να κουραζονται τα αυτιά μου πιο πολύ από το να παίζω σε φυσικά τυμπανα με ωτοασπίδες

 

Στα υπολοιπα συμφωνώ και επαυξάνω

 

Θα πω επίσης ότι ο αδερφος μου που μένει στον πάνω όροφο μια μερα μου είπε ότι τα pads ακουγονται τοσο ενοχλητικά (σαν ηχος όχι σαν ενταση) που θα του ήταν πολύ ευχάριστο να έπαιζα κανονικά ντραμς γιατι τουλάχιστον θα ακουγε κάτι φυσικό και ρυθμικό

 

Στα κατά ενός ηλεκτρονικου σετ είναι μια σημαντικη διαφορα στο touch  , το rebound και  στον ηχο . Υπαρχουν και αναφορες για προβληματα στους μυς και στους τενοντες ειδικα από χρηση rubber pads..{ για μενα είναι ανυποστατη..αλλα  οφειλω να την αναφερω.} Θεωρω ότι η  διαφορά  {που οντως υπαρχει} αναμεσα σε ένα φυσικο και ένα ηλεκτρονικο σετ , μεσα σε μιση ωρα προβα σε ένα studio παιζοντας σε φυσικα.. εκμηδενίζετε από μονη της.

 

Βαγγέλη πρόβληματα δεν εμφανισα ποτέ στα ηλεκτρονικά αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν έπαιζα τα δίκασσα μου και τα γρήγορα skank beats κουραζόμουν πολύ πιο γρήγορα. Εκεί φυσικά σταμάταγα να ξεκουρασω χερια πόδια και κορμί γενικά. Να σου πω βεβαια ότι τις ταχυτητες που πιάνω στο ακουστικό σετ δε τις καταφερα στο ηλεκτρονικό. και δε μιλάω για τρελλές ταχυτητες F1 απλά και να τις έπιανα δε μπορουσα να τις κρατήσω για την ιδια ώρα και σε σωστό χρόνο. Ήταν πολύ ενοχλητικό όταν μελεταγα τα κομματια της μπάντας με μετρονομο και δε μπορουσα να τα βγαλω...ενω αν πήγαινα στουντιο να τα μελετήσω δεν είχα πρόβλημα

 

Με λιγα λογια ,τα καλα των ηλεκτρονικων τυμπανων  είναι ότι μπορεις να μελετησεις αμεριμνος ότι ωρα θελεις , χωρις να φοβασαι αν από στιγμη σε στιγμη θα σου χτυπησει την πορτα ο γειτονας …η η αστυνομια. Αυτό και μονο κατά τη γνωμη μου, τα κανει  ένα ανεκτιμητο εργαλειο του drummer .

 

Εδω θα ξαναπω ότι ΔΕΝ μπορεις να μελετήσει ΟΤΙ ώρα θες...τουλάχιστον όχι παντου

 

Πολλοι επισης με ρωτανε…

- μα αφου εχει τοσο σημαντικη διαφορα το Φυσικο με τα ηλεκτρονικα..δεν πρεπει να εχω και τα  δυο?

Η αποψη μου είναι κρατα τα λεφτα σου , και κλείνε  μια φορα την εβδομαδα ένα studio για 2 ωρες..Για να μπορει να μελετας τις ασκησεις σου και σε φυσικο.Αυτο για μενα είναι ο ιδανικος συνδυασμος.

 

θα ηταν πολύ καλό να είχαμε ενα φακελο με 1500 ευρω και καθε τοσο να τραβαγαμε και να πηγαιναμε στουντιο...αλλά κάποια στιγμη θα τελειωσουν και αν προκύψει και τίποτα άλλο (λογ/σμοι, ασφαλειες, τραπεζες καμια κληση τροχαιας κτλ) πάει ο κουμπαρας

 

Βαγγελη μου να ξερεις δεν διαφωνω γενικά αλλά μαρεσει ο αντιλογος και είναι η δική μου άποψη για τα ηλεκτρονικά...προσωπικά τα σιχαθηκα και δε θελω να ξαναπαιξω σε ηλεκτρονικα. ευτυχως που τα πουλησα. ειλικρινα προτιμω να παίζω ''στον αερα'' παρα σε αυτα

 

Τα ηλεκτρονικά είναι fast food τα φυσικά είναι σπιτικό φαγητο...το βαρεθηκα το fast food

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε beeros ομως οταν προκειται για καποιον μαθητη που τωρα ξεκιναει???

Σε αυτο σταθηκε νομιζω κυριως ο Βαγγελης.

 

Κ ειναι μια καλη λυση κ κατα εμε η αγορα ηλεκτρονικου σετ κ μια φορα την βδομαδα σε στουντιο στα φυσικα ντραμς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε beeros ομως οταν προκειται για καποιον μαθητη που τωρα ξεκιναει???

Σε αυτο σταθηκε νομιζω κυριως ο Βαγγελης.

 

Κ ειναι μια καλη λυση κ κατα εμε η αγορα ηλεκτρονικου σετ κ μια φορα την βδομαδα σε στουντιο στα φυσικα ντραμς

 

ναι οκ καλο ειναι με την προυποθεση να πηγαινει κ στο στουντιο...θα πηγαινει ομως?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενα σημαντικο προβλημα ειναι οτι αν ο ντραμερ ειναι αρχαριος η αν δεν εχει χτισει μια ΠΟΛΥ καλη τεχνικη τα ηλεκτορνικα(ΕΙΔΙΚΑ με σιτες) καταστρεφουν πληρως τις πιθανοτητες να χτισει καλη σχεση με το οργανο...καταστρεφουν δηλαδη το touch του πριν καν αυτο αρχισει να δημιουργηται...αν θελει να ξ*******ει αλλο θεμα...αλλα για σοβαρη μελετη,rubber pad υποχρεωτικα και οσο πιο συχνη επαφη γινεται με ντραμσετ....τωρα,αν ειναι των αδυνατων αδυνατο να βρει καποιο σετ να μελεταει 2-3 φορες την εβδομαδα,ε τι να κανουμε, ηλεκτρονικα...αλλα και παλι τα χερια φτιαχνονται σε παντ ΟΧΙ σε σιτα ακουγοντας τον ψευτικο ηχο του τριγκερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενα σημαντικο προβλημα ειναι οτι αν ο ντραμερ ειναι αρχαριος η αν δεν εχει χτισει μια ΠΟΛΥ καλη τεχνικη τα ηλεκτορνικα(ΕΙΔΙΚΑ με σιτες) καταστρεφουν πληρως τις πιθανοτητες να χτισει καλη σχεση με το οργανο...καταστρεφουν δηλαδη το touch του πριν καν αυτο αρχισει να δημιουργηται...

 

νομιζω ότι το θέμα καλύφθηκε... ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τον πολυτιμο αντιλογο σου beero

Θα σταθω σε 2-3 σημεια..

1.οτι δεν διαβασες - οτι το thread επικεντρωνεται σε αρχαριους drummers

2.Καπου γραφεις καλυτερα να χτυπαω αερα...παρα ηλεκτρονικα τυμπανα..?{Αυτο για μενα ειναι αναξιο συζυτησης. Η  ολα ή τιποτα λογικες...οταν υπαρχουν λυσεις ,για μενα ειναι ατοπες.

Καπου επισης γραφεις περι σπιτικου φαγητου και fast food...αλλα αμα πεινασεις και δεν εχει μαγειρεψει η μαμα...χτυπας και ενα hamburger right?

3.Καπου επισης γραφεις οτι ο αδερφος σου προτιμουσε να ακουει 4 ωρες φυσικα τυμπανα...παρα 4 ωρες τικι τικι...

Σε αυτο θα σου απαντησω...τραβα να μεινεις στο νοικι...και ξαναμιλαμε

Με λιγα λογια δεν μπορουμε να κανουμε τις δικιες μας συνθηκες κανονα και να τις πεταμε μεσα σε ενα φορουμ που εχει γραφτει αποκλειστικα για ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ τυμπανιστες..

 Οσων αφορα αυτα που ειπε ο Kap..και που εσυ εσπευσες να τονισεις.. Σαν καποιος που εχει δουλεψει τη  μιση του ζωη σε practice pads αλλα και σιτες..με ολο το σεβασμο..αλλα δεν θα συμφωνησω .......ουτε καν για τις σιτες.

Αν και ο ανθρωπος δεν λεει οχι στα ηλεκτρονικα.. αλλα σημειωνει οτι καλυτερα ειναι η φυσικα η rubber pads. Προσωπικα εχω βολευτει τη σιτα αφανταστα και θεωρω οτι ειναι λιγο πιο φιλικη προς τα χερια μου [Οσων αφορα κραδασμους}. Δεν ειμαι υπερμαχος των ηλεκτρονικων ουτε ειμαι στο Payroll της Roland..αλλα μετα απο 10 χρονια διδασκαλιας εχω ζυγιασει και εχω βιωσει τα υπερ και τα κατα και των δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ντράμμερ μας στην μπάντα (καθόλου αρχάριος-γαμαουα ειναι  :P) έχει φτιάξει ένα ψιλο-υβρίδιο αν θέλετε.Το ταμπούρο είναι ακουστικό και μπορει να συνδεθει με μικρόφωνο μέσα από μια υποδοχούλα στο πλάι,η μία κάσα είναι και αυτή ακουστική καθώς και τα hi-hat και τα πιατίνια (εκτός από αυτό το πιατίνι που είναι διπλό και έχει και πετάλι από κάτω-σόρυ κιθαρίστας είμαι δεν γνωρίζω την ορολογία).Τα τομ,η δεύτερη κάσα είναι ηλεκτρονικά και στις πρόβες (σε δικό μας προβάδικο που έχουμε στήσει) τα συνδέει σε μία κονσόλα η οποία καταλήγει σε ένα 1χ12 ηχείο.

 

Το πλεονέκτημα είναι ότι είναι πολύ εύκολο να βρούμε τη σωστή ένταση ώστε να ακουγονται τα πάντα απ όλους και να μην παίζουμε παπάδες και να γουστάρουμε και από πάνω. Μ άρεσε τόσο πολύ ο ήχος (επαναλαμβάνω δεν είμαι ντράμμερ) που του πρότεινα να τα χρισημοποιήσουμε και live γιατί θα είναι πιο εύκολο κατά τη γνώμη μου να βρούμε σωστές εντάσεις για να ακούγονται όλα καθαρά. Το ότι ο ήχος είναι ψηφιακός δε νομίζω ότι είναι και τόσο εμφανές ειδικά σε live σκηνικό όπου υπάρχουν πολλά όργανα και η προσοχή δεν πέφτει και καλά στα ντραμς,και πιστεύω θα αποφύγουμε το θάψιμο των λοιπων οργάνων όταν αρχίσει τα double-bass που συμβαίνει στα περισσότερα ερασιτεχνικά-ημιεπαγγελματικά live. Τέλος δεν χρειάζεται να φαίρνουμε δικό μας ηχολήπτη που ξέρει να κομμάτια ώστε να ανεβάζει την ένταση στη lead κιθάρα για να ακουστούν τα σόλο(μεγάλο σπάσιμο για τους lead κιθαρίστες να θάβονται στη μίξη) και δεν θα χρειάζεται να ανεβάζω εγώ την ένταση τόσο πολύ ώστε να ακουστεί ένα σόλο.

 

Γι αυτό ασ μην περιορίσουμε τα ηλεκτρονικά σε αρχάριους παίκτες καθώς μπορουν να βρουν και εφαρμογή από (σχεδόν) επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου