Προς το περιεχόμενο

Ανόητη Εκδρομή


atreu73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η μουσικη και καθολου η ενορχηστρωση και η μιξη,οφειλω να ομολογησω οτι βρισκω ολα τα πονηματα σου να εχουν μια ιδιαιτερη προσωπικοτητα και ενα μοναδικο "στιγμα" και αυτο ειναι απο μονο του μια τεραστια κατακτηση σε μια χωρα οπου οι περισσοτεροι "δημιουργοι" απλα αντιγραφουν ο ενας τον αλλον  ή αναπαραγουν τις ιδιες μανιερες (ειδικα στο "ροκ" και "εντεχνο" κομματι της εγχωριας μουσικης σκηνης).

 

Επισης ολα σου τα τραγουδια εχουν μια "ποιοτητα" που σπανιζει στις μερες μας (δεν εννοω τον ψευτοεντεχνο "ποιοτισμο" που μαστιζει τη μουσικη στην Ελλαδα αλλα αυτο που ο μακαριτης ο Ζαππα ελεγε "quality of music")

 

Πρεπει ομως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αν θες να συνεχισεις σοβαρα αυτο που κανεις,ειδικα αν θες να συνεχισεις να τα "φτιαχνεις ολα μονος σου" (οπως αλλωστε οι περισσοτεροι δημιουργοι σημερα στην Ελλαδα ειναι αναγκασμενοι να κανουν) να μαθεις ΒΑΣΙΚΑ πραγματα για την ΠΑΡΑΓΩΓΗ & την ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ αλλοιως οι προσπαθειες σου θα ακουγονται σαν  προχειρα demos.

 

Επισης πρεπει να μαθεις να τραγουδας ΣΩΣΤΑ (δηλ.να μαθεις να "χειριζεσαι" το μικροφωνο) και να ισοροπεις την τραγουδιστικη  ερμηνεια σου (εχεις καλη χροια και ευρος φωνης αλλα κανεις πολλες υπερβολες οταν τραγουδας)

 

Το κομματι θα σοναρε καλυτερα εναν τονο κατω.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν atreu κατά την ταπεινή μου άποψη είσαι από τους ελάχιστους εναπομείναντες που όχι μόνο έχουν κάτι να πουν, αλλά και τολμάνε (να το πουν). 'Ισως ο τρέχων κυνισμός δεν συμπαθεί την έκθεση από πρόσωπα που δεν είναι ήδη φτασμένα (δεν αναφέρομαι στην εδώ παράπλευρη συζήτηση, αλλά είναι ένα παράδειγμα μάλλον). Όπως και να έχει εγώ νομίζω οτι εδώ και καιρό έχω πάψει να τολμάω τέτοιου είδους δημιουργική ευθύτητα, σε βαθμό που επηρεάζει μάλλον και το κατά πόσο έχω να πω κάτι, οπότε ήθελα απλά να σου εκφράσω το θαυμασμό μου.

 

ΥΓ. Τεράστιο κομμάτι το "χωρίς" :)

 

τα πονηματα σου να εχουν μια ιδιαιτερη προσωπικοτητα και ενα μοναδικο "στιγμα" και αυτο ειναι απο μονο του μια τεραστια κατακτηση σε μια χωρα οπου οι περισσοτεροι "δημιουργοι" απλα αντιγραφουν ο ενας τον αλλον  ή αναπαραγουν τις ιδιες μανιερες (ειδικα στο "ροκ" και "εντεχνο" κομματι της εγχωριας μουσικης σκηνης).

 

Επισης ολα σου τα τραγουδια εχουν μια "ποιοτητα" που σπανιζει στις μερες μας (δεν εννοω τον ψευτοεντεχνο "ποιοτισμο" που μαστιζει τη μουσικη στην Ελλαδα αλλα αυτο που ο μακαριτης ο Ζαππα ελεγε "quality of music")

 

 

 

Συμφωνώ, ισχύει για όσα έχω ακούσει από atreu, του το χω γράψει και στο παρελθόν  ;)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επίσης συμφωνώ και στο ότι θέλουν λίγο διόρθωση οι δυναμικές στη φωνή αλλά αυτό θα το καταφέρεις γρήγορα!)

 

Μήπως στο βάθος που βάζεις έχεις το eq / tone προς τα πρίμα μεριά? Αυτό θα σήκωνε τον θόρυβο λογικά.... Επίσης ήταν software ή κάποιο εξωτερικό hardware εφφέ / βάθος από κονσόλα?

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε για άλλη μια φορά. Όπως πάντα, το κομμάτι σου έχει το ιδιαίτερο προσωπικό σου ύφος.

 

Το βασικό όταν ακούω τη μουσική σου είναι ότι με πείθει. Είναι στα αλήθεια προσωπική, ερμηνεύεις άμεσα αυτό που αισθάνεσαι και γράφεις καλό στίχο.

 

Τα ηχοληπτικά είναι ζητήματα για τα οποία δεν έχω τη βαθιά γνώση που απαιτείται, επομένως δεν έχω να συνεισφέρω κάτι, αλλά (θα συμφωνήσω με τον Trolley) δεν έχουν μεγάλη σημασία, εφόσον το κομμάτι λειτουργεί.

 

Πάντως αν ήθελες το αποτέλεσμα άμεσο και απογυμνωμένο από περιττές λεπτομέρειες, το πέτυχες.

 

Το μόνο που λείπει από τη δουλειά σου είναι ολοκλήρωση. Τα ντέμο σου είναι πολύ αξιόλογα (το λέω κυριολεκτικά και όχι συγκαταβατικά), αλλά αν τα φανταστώ περασμένα μέσα από το (καλλιτεχνικό/αισθητικό και όχι τεχνικό) κόσκινο μιας τελικής παραγωγής, νομίζω ότι μπορούν να δώσουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τεχνική μπορώ να την παλέψω. Δεν γνωρίζω πολλά για τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στο logic pro για να αφαιρεθεί ο θόρυβος, για ambient χρησιμοποιώ το preset ambient female ή male voice και βγάζει βόμβο. Όταν γράφω περισσότερα από ένα κανάλια φωνής ο θόρυβος αυτός πολλαπλασιάζεται. Παρακάτω έχω βγάλει φωτογραφία τις συνδέσεις.

Καταλήγει από main out σε καρφί στον υπολογιστή.

 

 

 

Eυχαριστώ όλους  για τον χρόνο σας και τον σχολιασμό.

Blue  υπερβάλλεις.

DSC_0895.JPG.be69da8a53c5f002e7c8f9d9e8efeab0.JPG

DSC_0899.JPG.a23fc4391864ec8a45351965bbbf8e36.JPG

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτη η ΓΚΟΥΜΟΥΤΣΑ τεκνον μου? ;D

 

Καρτα ηχου δεν εχεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτα ηχου δεν εχεις?

 

Μάλλον όχι. Αν χρειάζεται όμως να πάρω. Πρότεινε κάτι γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα.

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τεχνική μπορώ να την παλέψω. Δεν γνωρίζω πολλά για τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στο logic pro για να αφαιρεθεί ο θόρυβος, για ambient χρησιμοποιώ το preset ambient female ή male voice και βγάζει βόμβο. Όταν γράφω περισσότερα από ένα κανάλια φωνής ο θόρυβος αυτός πολλαπλασιάζεται. Παρακάτω έχω βγάλει φωτογραφία τις συνδέσεις.

Καταλήγει από main out σε καρφί στον υπολογιστή.

 

 

 

Eυχαριστώ όλους  για τον χρόνο σας και τον σχολιασμό.

Blue  υπερβάλλεις.

 

 

 

Atreu, ενα wild guess, μήπως έχεις κανα ground loop? Ακούς τίποτα τέτοιο

 

 

Έχεις την κονσόλα και το λάπτοπ στην ίδια μπρίζα? ΑΝ βγάλεις την πρίζα του λάπτοπ ενώ ηχογραφείς,  (δηλαδή με μπαταρία) ο θόρυβος αλλάζει?

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι. Αν χρειάζεται όμως να πάρω. Πρότεινε κάτι γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα.

 

 

Απο οτι βλεπω χρησιμοποιεις μια....αμφιβολου ποιοτητας κονσολα για πανηγυρια...(εχει και εκο? ;D) για να γραψεις κατευθειαν στο..Μακ (Μακ δεν ειναι?)...

 

Στην θεση σου για ανθρωπινη  ηχογραφηση φωνης θα επαιρνα μια αξιοπρεπη καρτα ηχου με προενισχυσεις της προκοπης και ενα πυκνωτικο μικροφωνο για να κανω τη δουλεια μου σωστα & θα χαριζα την κονσολα στο ανηψακι μου για να παιζει τον κονφερασιε... ;D

 

Προτεινω τον κλασσικο και δοκιμασμενο συνδιασμο M Audio 610 & Rhode NT1.

 

Αργοτερα οταν γινεις σταρ... ;D...αγοραζεις και εναν καλο εξωτερικο προενισχυτη μικροφωνου και θα εισαι πασας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μετά απο αρκετές μέρες άκουσα την ελληνική εκδοχή. Είχα διαβάσει τα λόγια κι απέφευγα επιμελώς να το ακούσω, η θλίψη που πηγάζει είναι βαθειά, τα τελευταία δε χρόνια έχω γίνει ιδιαίτερα ευσυγκίνητος...λίγο η ηλικία, λίγο οι εμπειρίες, λίγο το περιβάλλον, λίγο η δειλία...όμως το πρόβλημα δεν εξαφανίζεται αν κλείσεις τα μάτια -και τ'αυτιά- και σήμερα βρήκα τη δύναμη. Χαίρομαι γι'αυτό.

Γνωρίζοντας το γεγονός που στάθηκε αφορμή για το τραγούδι σου -αν και αγνοώ την όποια ενδεχόμενη προσωπική σου επαφή με κάποιον/κάποιους άμεσα εμπλεκόμενους- το βρίσκω καταπληκτικό, ίσως και συγκλονιστικό. Μου έδωσε το έναυσμα ν'ακούσω και κάποια παλιότερα σου, θεωρώ πως τούτο είναι ό,τι πληρέστερο έχεις παρουσιάσει εδώ.

Τεχνικά, δεν έχω τις γνώσεις να κριτικάρω/αντιπροτείνω οτιδήποτε, εκτός ίσως της καταγραφής της φωνής -όχι της ερμηνείας- αλλά αυτό είναι κάτι που έτσι η αλλιώς θα βρεί το δρόμο του μέσω της αισθητικής σου.

Όμως ο τρόπος που φτιάχνεις τα τραγούδια σου -όπως αρκετοί ήδη έχουν παρατηρήσει- είναι ιδιαίτερος και σαφώς άξιος προσοχής. Έχεις ταλέντο σ'αυτό.

Έχω γνωρίσει μερικούς σαν εσένα -όχι πολλούς- τα τελευταία χρόνια, κάποιοι τα παράτησαν, άλλοι "βολεύτηκαν" στην αγκάλη των πονημάτων τους και φοβήθηκαν το άγνωστο, κάποιοι κουράστηκαν απο τον αγώνα και το γύρισαν αλλού, ελάχιστοι προσπαθούν ακόμα, πέφτουν, σηκώνονται και ξανά.

Δυστυχώς έχεις ν'αντιμετωπίσεις ένα σύστημα και μιά χώρα θα τολμούσα να πω, τα οποία θα στέκονται απέναντι σου σε κάθε σου βήμα.

Είναι τρομερά δύσκολο, επώδυνο και με πολλά κόστη το να "φανείς" μέσα στον ορυμαγδό, τις ρουφιανιές και τις κλίκες. Όμως νομίζω το αξίζεις, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για σένα ή οιονδήποτε άλλον.

Και ίσως τελικά να εξαρτάται και απο σένα. Στο εύχομαι.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου