Προς το περιεχόμενο

True bypass mods


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω!

 

Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι μεχρι εχθές δεν ειχα modαρει κανένα πεταλάκι! Έκανα την πρώτη απόπειρα μου πειράζοντας το vox 847 wah, κανοντας το true bypass επ ευκαιρια αφου ήθελα εδω και καιρό να του βαλω LED.

 

Όλα δείχνουν ok, αλλα! Το πρόβλημα δημιουργείται στην αλησίδα με τα boss. Μόλις ανοίγω το wah μονο του (πανω στην αλλησίδα) η ένταση αυξάνεται δραματικά. Όταν ενεργοποιώ και κάποιο απο τα boss μου έρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα! Μόνο του το wah εκτός αλυσίδας συμπεριφέρεται κανονικά.

 

Συμπεραίνω λοιπόν οτι φταίνε τα boss που δεν ειναι true bypass. Ξέρω οτι δεν είναι έυκολο να γίνει κατι τέτοιο σε αυτά λόγο χώρου, δεν χωράει δηλαδη το 3PDT switch.

 

Κάπου βρήκα οτι υπάρχει λύση να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς τρυπήματα βάζοντας έναν μικρό μηχανικό DPDT pushbutton διακόπτη που χωράει στην θέση του stock διακόπτη των boss.

 

Γίνεται αυτό? Πού βρίσκω τέτοιο διακοπτάκι? Μπορει να γίνει η μοντα σε όλα τα πεταλια boss, συμπεριλαμβανόμενων και των twin?

 

Και κάτι ακόμα: τι είναι το true bypass box? κάποιο πεταλάκι που βάζει ολα τα non true bypass σε μια λούπα ώστε να τα απομονώνει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα Boss σιγουρα δεν φταινε (για.... χιλιαδες χρονια τωρα εκατομμυρια κιθαριστες τα χρησιμοποιουν μαζι με tbp πεταλια χωρις κανενα προβλημα,ισα-ισα διορθωνουν και τα κακα μια 100% tbp αλυσιδας με τα καλα buffer που εχουν),αλλωστε και οταν τα ενεργοποιεις δουλευει το buffer τους.

 

Μαλλον το wah σου φταιει (η κατι στη μετατροπη δεν εγινε σωστα)

 

Δεν μπορεις να κανεις ενα πεταλι BOSS tbp,μονο αν το βαλεις σε ενα tbp box.

 

Και κάτι ακόμα: τι είναι το true bypass box? κάποιο πεταλάκι που βάζει ολα τα non true bypass σε μια λούπα ώστε να τα απομονώνει?

 

ναι αυτο ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και κάτι ακόμα: τι είναι το true bypass box? κάποιο πεταλάκι που βάζει ολα τα non true bypass σε μια λούπα ώστε να τα απομονώνει?

 

 

 

Εγώ βρήκα τέτοιο απο εδώ, ήθελα βασικά να απομονώνω μια πεταλιέρα gt-8 κατα το δοκούν.

http://oxygelpedals.weebly.com/mono-looper.html

Φθηνό και καλοφτιαγμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το wah σου φταιει (η κατι στη μετατροπη δεν εγινε σωστα)

 

Συμφωνω οτι δε μπορει να φταει καποιο BOSS, μαλλον κατι δεν εγινε σωστα στη μετατροπη του wah

 

Δεν μπορεις να κανεις ενα πεταλι BOSS tbp,μονο αν το βαλεις σε ενα tbp box.

 

Γινεται και στα BOSS true bypass mod παντως αν το τρυπισεις και βαλεις ενα 3PDT switch...

 

 

images?q=tbn:ANd9GcQortaeDra5ZilB98GjE7U3AhTGFDWbjh_Q-omJsC8_74nzTrcm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται και στα BOSS true bypass mod παντως αν το τρυπισεις και βαλεις ενα 3PDT switch...

 

Ετσι ναι..αλλα μετα ειναι το πεταλι καρναβαλι.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ναι..αλλα μετα ειναι το πεταλι καρναβαλι.... ;D

 

Νταξ μωρε "μπρος τα καλλη τι'ναι ο πονος" ή οπως μπορει να παραφραστει η παροιμια για την περιπτωση πεταλιου-tbp  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι δε μπορει να φταει καποιο BOSS, μαλλον κατι δεν εγινε σωστα στη μετατροπη του wah

 

 

Ναι, δεν λεω μπορει να εκανα μ@λ%^&, αν και εγινε πολυ προσεκτικα τσεκαροντας ολες τις κολλησεις μου σε καθε βημα με το πολυμετρο, γιατι ομως οταν ειναι μονο του (κιθαρα>wah>ενισχυτης) παιζει φυσιολογικοτατα??

 

η διαφορα στο volume μπορει να οφειλεται στην τιμη μιας αντιστασης που αλλαζει, δεν παιζει ομως κατι τετοιο αφου οπως ειπα μονο του παιζει κανονικα...

 

Γινεται και στα BOSS true bypass mod παντως αν το τρυπισεις και βαλεις ενα 3PDT switch...

 

 

το ξερω, δεν παιζει να κανω κατι τετοιο γι αυτο ρωτησα αν γνωριζει κανεις για μικρό μηχανικό DPDT pushbutton διακόπτη που ειδα οτι μπορει να αντικαταστησει τον τεραστιο DPDT που χρειαζεται και να χωρεσει στο σασι των boss

 

παραθετω και το link που αναφεροταν σε αυτο:

http://solgrind.wordpress.com/2009/04/15/true-bypass-for-boss/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνεις καλυτερα ενα wah της προκοπης να καμεις δουλεια λεω εγω? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνεις καλυτερα ενα wah της προκοπης να καμεις δουλεια λεω εγω? ;D

 

μπα, τωρα με το μπλε λαμπακι το γουσταρω περισσοτερο!  ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,

δοκίμασα βάλω wah στο τέλος τις αλησίδας.

 

Η ένταση τωρα παραμένει ανεβασμένη οταν ειναι on, ασχέτως αν καποιο boss ειναι ενεργοποιημένο ή όχι...

 

Καμιά σκέψη πάνω σε αυτο? ??? εγω το έκαψα ήδη άλλα τιποτα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου